Ameriški predsednik Barack Obama je v torek zvečer po lokalnem času z nagovorom Američanom in svetu iz Ovalne pisarne Bele hiše uradno končal ameriške bojne operacije oziroma ameriško vojno v Iraku. Pričakovano v nagovoru ni razglasil zmage, je pa omenil svojega predhodnika Georgea Busha, ki je z misijo v Iraku začel, in ga pohvalil za "domoljubje". Po Obamovih besedah bo zdaj ZDA pozornost usmerila na Afganistan in domače gospodarstvo.
Obama, ki je na ameriških predsedniških volitvah zmagal tudi po zaslugi nasprotovanja vojni v Iraku, je tudi tokrat namigoval, da je bila vojna napaka, ki je zaostrila odnose z zavezniki in zmanjšala ameriški ugled v svetu, vendar pa se je zahvalil vojakom za vse žrtve. Bushu, ki ga je po telefonu poklical pred govorom, je izrekel priznanje za podporo vojakom ter ljubezen do domovine in zavezanost varnosti ZDA.
'Izpolnili smo svoje obveznosti'
Obama v nagovoru ni razglašal zmage, je pa zatrdil, da so ZDA v Iraku izpolnile svoje obveznosti. Po Obamovih besedah so ZDA plačale visoko ceno za to, da Iračanom dajo priložnost za oblikovanje svoje prihodnosti.
Ta prihodnost je še daleč od izoblikovane, saj Iračani od marčevskih volitev naprej niso sposobni oblikovati nove vlade, nadaljuje se nasilje in razprtije med političnimi skupinami ter etničnimi skupnostmi, v Iraku pa do konca prihodnjega leta ostaja okoli 50.000 ameriških vojakov za podporo in urjenje Iračanov ter lov na teroriste.
Obama je zagotovil, da se ameriška zaveza iraški prihodnosti ne končuje in pozval voditelje, naj pohitijo z uresničevanjem svoje odgovornosti.
Obama je še povedal, da je vojna stala več kot tisoč milijard dolarjev in da je prispevala k povečanju proračunskega primanjkljaja. Zaradi vojne so se ZDA zadolževale v tujini, doma pa so se zmanjšala vlaganja v lastne ljudi. Po Obamovih besedah je vojna pokazala, da se samo z vojaško silo ne da reševati problemov. Sedaj naj bi napočil čas za okrepitev prizadevanj proti visoki stopnji brezposelnosti, konec vojne v Iraku pa naj bi dal na voljo potrebne vire za okrepitev ofenzive proti teroristom v Afganistanu.
Vojna, ki je zaznamovala Busheva mandata
Bush je sicer vojno marca 2003 začel najprej zaradi domnevnega iraškega ogrožanja ZDA in sveta z orožjem za množično uničevanje. Ko je postalo jasno, da tega orožja ni, je razlog postal širjenje demokracije po Bližnjem vzhodu. Vojna je povsem zaznamovala oba Busheva predsedniška mandata, danes pa se v ZDA poleg politikov in novinarjev za njo zanimajo le vojaki in njihove družine. Iraška vojna Američanov več ne zanima, afganistanski vojni, kamor Obama usmerja pozornost iz Iraka, pa nasprotujejo.
Gates na nepričakovanem obisku v Iraku
"Bojne operacije so končane. Nismo več v vojni. Bomo pa še naprej sodelovali z Iračani v boju proti terorizmu in lahko rečem, da smo v sklepni fazi našega delovanja v Iraku," pa je med nenapovedanim obiskom Iraka danes dejal ameriški obrambni minister Robert Gates novinarjem v ameriškem oporišču Camp Ramadi na zahodu Iraka.
Manj neposreden je bil v odgovoru na vprašanje, ali se je bilo vojno vredno bojevati. Menil je, da bo to odvisno deloma od tega, ali bo Irak postal središče demokracije na Bližnjem vzhodu, na kar bo lahko odgovorila zgodovina. Prepričan pa je, da boj ameriških vojakov ni bil zaman. Težava je po njegovem mnenju v tem, da bo, ne glede na izid za ZDA, ta vojna vedno v senci tega, kako se je začela.
Gates se bo danes skupaj z ameriškim podpredsednikom Joejem Bidnom, ki je že nekaj dni v Iraku, blizu Bagdada udeležil uradne slovesnosti, s katero bodo ameriške sile praznovale uradni začetek operacije Nova zora, ki je nasledila ameriško bojno operacijo Iraška svoboda. V okviru Nove zore bo okoli 50.000 ameriških vojakov do konca prihodnjega leta nudilo podporo in urilo iraške sile ter sodelovalo v boju proti teroristom.
Ahmadinedžad za kaznovanje odgovornih za okupacijo Iraka
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je danes pozdravil umik bojnih enot ameriške vojske iz Iraka in obenem pozval h kaznovanju odgovornih za okupacijo te države. Slednjim bi moralo po njegovem soditi in jih kaznovati mednarodno sodišče.
"Če bi želel Obama narediti nekaj koristnega, bi se moral zavezati, da se ne bo vmešaval v Irak, umakniti svoje sile iz Iraka in priznati iraško neodvisnost ter kaznovati zločince," je dejal Ahmadinedžad. Iran je sicer v dobrih odnosih s šiitskimi oblastmi v Bagdadu, jezi pa ga prisotnost ameriških vojakov na vzhodni in zahodni meji – ne le v Iraku, ampak tudi v Afganistanu.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.