Tujina

Tisoč gasilcev gasi več kot sto požarov

Sydney, 22. 11. 2009 16.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Avstralija spet trepeta pred gozdnimi požari. Temperature namreč dosegajo več kot 40 stopinj Celzija, piha močan veter in pogoste so nevihte s strelami.

Vročina
Vročina FOTO: Reuters

Rekordno visoke temperature, močan veter in strele so na vzhodu Avstralije sprožili največjo nevarnost gozdnih požarov v zadnjih stotih letih. V zvezni državi New South Wales je tako ogroženih več sto domov, na štirih območjih pa so razglasili najvišjo stopnjo pripravljenosti.

Medtem ko temperature dosegajo več kot 40 stopinj Celzija, kar je zelo nenavadno za pozno pomlad, se oblasti bojijo ponovitve katastrofalnih požarov februarja letos, ko je v zvezni državi Victoria umrlo 173 ljudi, več mest pa je skoraj popolnoma pogorelo.

Razmere zaenkrat še niso tako dramatične, kljub temu pa se z več kot sto požari bori okrog tisoč gasilcev. "Nikoli še ni bilo tako vroče, sušno in hkrati vetrovno,“ je ob tem dejal premier New South Walesa Nathan Rees in pozval k previdnosti v naslednjih dneh.

Prebivalce mest so celo pozvali, naj zapustijo kritično območje, če niso pripravljeni na boj z ognjenimi zublji na svojih posestih, in se umaknejo v katero od sosednjih mest.

Vremenoslovci medtem napovedujejo, da se bodo razmere počasi umirile. Ponoči naj bi se ozračje malce ohladilo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Skittless
22. 11. 2009 19.38
SAJ OSTALI GASILCI PA MAČKE Z DREVES REŠUJEJO... :p
Kimberley-Echo
22. 11. 2009 19.36
Da, to je vsako leto. Na severu dežele, pa o požarih sploh ne poročajo kaj prida, čeprav včasih gori tedne. Tam sploh ne gasijo, razen v primerih reševanja velikih farm. Pa še tisto kdaj pa kdaj, so pač velike razdalje. Je pa tudi čas pojava "El Nino", ko je Avstralija izpostavljena predvsem sušam, seveda tudi lokalnim poplavam. Počasi bodo prišli tudi orkani, ki pa so bolj pogosti proti koncu leta in potem nekako do marca. Veste, če napr. pade 500mm dežja v 12h so seveda poplave, ampak to ni nič posebnega za širšo okolico Cairnsa. Konec koncev pa lahko doživiš vse letne čase v enem dnevu v Melbournu. Ampak tako pač je. Tudi jaz živim v predelu, kjer je vsak dan okoli 40 st.C, pa kaj. Pridite in prepotujte celo deželo, pa vam bo več in bolj jasno.
galiot
22. 11. 2009 18.43
Najbrž dokler ne doživiš nečesa tako groznega,si niti ne predstavljamo kako te grozote izgledajo.Kajti gledati po televiziji je nekaj drugega,kot pa to doživeti.Upajmo,da se bodo razmere kmalu pozitivno uredile z čim manj žrtev.
Milivoje Hajdukovi?
22. 11. 2009 18.15
Vsi čudeži govore, da se nekaj neobičajnega dogaja, samo tisti, ki so slepi v razumu menijo, da so to ponavljajočese zgodbe. Od takoimenovanih naravnih katastrof vse do skrhanih medčloveških odnosov, dejstva govore o uničenju tistih, ki uničujejo zemljo. Hval!
oglasi
22. 11. 2009 17.06
pa sej se to dogaja praktično vsako leto, tko kot poplave na določenih območjih.
oglasi
22. 11. 2009 16.55
pa sej se to dogaja praktično vsako leto, tko kot poplave na določenih območjih.
maggie24
22. 11. 2009 16.52
Prebivalce mest so celo pozvali, naj zapustijo kritično območje, če niso pripravljeni na boj z ognjenimi zublji na svojih posestih, in se umaknejo v katero od sosednjih mest. In kako se naj pripravijo na boj z ognjenimi zublji brez gasilcev? S kanglco vode?