Gre za 36-letnega Tunizijca, ki so ga obsodili zaradi uboja iz malomarnosti ter pomoči pri nezakonitem priseljevanju. Na krovu ladje, na kateri so bili begunci iz Eritreje in Somalije, si je prislužil vzdevek Belec, saj je bil edini belopolti potnik na ladji, ki je kasneje potonila. Ladjo z več kot 500 begunci na krovu je v noči na 3. oktober 2013 v bližini Lampeduse zajel požar, nato je potonila.
Nesreča je vzpodbudila italijansko vlado, da se je odločila za reševalno akcijo Mare Nostrum v Sredozemskem morju, ki jo je medtem že nasledila misija EU Triton.
Sredozemlje prečkalo rekordnih 137.000 migrantov; Evropa se sooča s pomorsko begunsko krizo zgodovinskih razsežnosti
Rekordnih 137.000 migrantov je v prvih šestih mesecih letošnjega leta v nevarnih okoliščinah in večinoma na begu pred vojnami in preganjanji prečkalo Sredozemsko morje. To je 83 odstotkov več kot v enakem obdobju lani, so sporočili Združeni narodi.
Razmere se bodo po pričakovanjih še poslabšale s poletjem, ko se število migrantov in beguncev, ki prečkajo Sredozemsko morje, okrepi. Tako je na primer lani v prvi polovici leta čez Sredozemlje v Evropo prišlo 75.000 ljudi, do konca leta pa skupno 219.000, kažejo podatki Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR). Večina migrantov je pri tem prepuščena na milost in nemilost tihotapcem ljudi in morje prečkajo na nevarnih in slabih čolnih.
"Evropa se sooča s pomorsko begunsko krizo zgodovinskih razsežnosti," je ob tem v poročilu opozoril UNHCR, visoki komisar za begunce Antonio Guterres pa je izpostavil, da so velika večina ljudi, ki preko morja prihajajo v Evropo, begunci, ki iščejo zaščito pred vojno in pregonom.
Tretjina moških, žensk in otrok, ki so letos preko morja prispeli v Italijo in Grčijo, tako prihaja iz Sirije, kjer divja vojna že od leta 2011. Dvanajst odstotkov jih prihaja iz Afganistana, kjer nasilje ne pojenja, in Eritreje, do koder bežijo zaradi represivnega režima, izpostavlja UNHCR. Ostale glavne države izvora migrantov so še Somalija, Nigerija, Irak in Sudan.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.