Dostopnost do trgov bo zdaj "manjša", je priznala. Vendar je dodala, da "se mora pristojnost Evropskega sodišča v Združenem kraljestvu končati".
Mayeva je izpostavila, kaj si Združeno kraljestvo želi od svojega gospodarskega odnosa z Evropsko unijo po Brexitu. Določila je pet "preizkusov" za pogajanja in obljubila, da bo "združila državo", poroča BBC.
Po njenem mnenju morata obe strani sprejeti, da "so to pogajanja in da nihče od nas ne bo dobil točno tega, kar si želi." Vendar je prepričana, da bi lahko našli sporazum.
"Lahko se odločimo, da si bomo na nekaterih področjih, kot sta državna pomoč in konkurenca, še naprej prizadevali, da bi ostali v koraku z EU," je dejala.
Dejala je, da si je Združeno kraljestvo želelo pogajanj o trgovskih poslih in nadzoru zakonov "čimbolj brez meja", vendar sporov ne bo moglo rešiti nobeno sodišče.
"Odločili smo se za odhod, odgovorni smo za pomoč pri iskanju rešitve, vendar tega ne moremo storiti sami. Vsi sodelujemo skupaj," je prepričana.
Po njenem mnenju pa bi morala EU sprejeti tudi nekatera "trda dejstva": "Evropska komisija je namreč predlagala, da je edina možnost, ki je na voljo Združenemu kraljestvu, model, ki ni na voljo."
Mayeva pozvala k sporazumu o prosti trgovini
Premierka je ob tem pozvala k sklenitvi prostotrgovinskega sporazuma, ki bi bil boljši od tistega med EU in Kanado ter manj strog od tistega med unijo in Norveško. "Doseči moramo novo ravnovesje, ampak ne bomo sprejeli pravic Kanade niti obvez Norveške," je dodala.
Zavrnila je tudi trditve, da bo Velika Britanija po izstopu iz EU v marcu 2019 znižala pravila glede standardov izdelkov. Standardi bodo ostali najmanj tako visoki kot v EU, je zatrdila.
Glede na kritike EU, da je Združeno kraljestvo poskušalo izbrati le najboljše dele sporazuma, je dejala: "Dejstvo je, da ima vsak sporazum o prosti trgovini zapisan drugačen dostop do trga", je še povedala po poročanju BBC.
Posebni izzivi za Irsko
"Naš odhod iz EU bo poseben izziv za Severno Irsko in Irsko, saj smo se EU priključili že pred 45 leti. Ni presenetljivo, da je naša odločitev, da jo zapustimo, povzročila tesnobo in željo po konkretnih rešitvah," je še povedala po poročanju BBC.
Mayeva je včeraj gostila predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska, po pričakovanjih pa ni prišlo do zbližanja stališč glede spornih vprašanj v procesu odhajanja Otoka iz povezave.
Tusk je pred odhodom izrazil prepričanje, da bo sedemindvajseterica sprejela osnutek sporazuma o brexitu, ki je razburil London zaradi možnosti, da Severna Irska po izstopu Velike Britanije iz EU ostane del carinske unije, če ne bi našli drugih rešitev. Napovedal je, da bo sedemindvajseterica osnutek preučila prihodnji teden.
Mayeva je osnutek sporazuma v sredo zavrnila, češ da ogroža enotnost države. Tusk je dejal, da naj Mayeva predstavi alternativo, če ji ta predlog ni všeč. "Doslej ni nihče predstavil česa pametnejšega od tega načrta," je poudaril.
Glavni pogajalec EU Michel Barnier je na Twitterju že pozdravil govor Mayeve, ker da je jasno pokazal, da namerava Velika Britanija zares zapustiti enotni trg EU in carinsko unijo. Pri tem je opozoril, da bo takšna odločitev za seboj prinesla posledice, po katerih pa se nameravajo orientirati glede prihodnjega sporazuma o trgovanju med Brusljem in Londonom, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Irska in EU vztrajata, da bi se morali v sporazumu o brexitu izogniti nadzoru na meji na irskem otoku, s čimer bi spoštovali velikonočni sporazum iz leta 1998, ki je prinesel mir. Glavni pogajalec EU za brexit Barnier je v sredo izpostavil, da varovalka v irskem protokolu ne postavlja pod vprašaj institucionalnega in ustavnega reda Združenega kraljestva ter da nikakor ne izziva in ne poskuša šokirati, temveč je zgolj pragmatičen.
Združeno kraljestvo bo sicer EU zapustilo 29. marca 2019 ob 23. uri po britanskem času.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.