Na Finskem so iz prodaje umaknili igračo The Dog, ker naj bi v smrčku vsebovala 16 odstotkov nevarne snovi di-2-etilheksil ftalata (DEHP). Gre za snov, ki pri dolgotrajni izpostavljenosti povzroči neželene učinke, med katerimi je najbolj pomemben učinek na moške spolne organe. Kot so zapisali na Inštitutu za varovanje zdravja, namreč snov slabi plodnost. Strupenost naj bi se tako pojavila pri odmerkih, višjih od 3,7 miligrama na kilogram telesne teže na dan.
V igračah, ki so jih umaknili iz prodaje na Finskem, so našli vsebnost DEHP, ki presega dovoljeno količino 0,1 odstotka. Po nekaterih podatkih naj bi v eni od igrač našli celo 16 odstotkov omenjene snovi.
Obvestilo je Finska posredovala vsem državam, tako članicam Evropske unije kot tudi nečlanicam, ki so vključene v Rapex, sistem EU za obveščanje o škodljivih neprehrambenih proizvodih.
Ali je nevarna igrača tudi na naših prodajnih policah?
Z Zdravstvenega inšpektorata Republike Slovenije so nam sporočili, da je na našem trgu podobna igrača, vendar je ne proizvaja isti proizvajalec kot tisto, ki so jo iz prodaje umaknili na Finskem. Na pogled naj bi si bili sicer zelo podobni, se pa razlikujeta v velikosti ušes in barvi. Na inšpektoratu so nam tako zagotovili, da so od uvoznika omenjenih igrač dobili dokazila o ustreznosti materialov, uporabljenih pri njihovi izdelavi. Slovenske igrače torej ne vsebujejo nedovoljene količine ftalatov.
Kaj so ftalati in kako pridemo v stik z njimi?
Na Inštitutu za varovanje zdravja pojasnjujejo, da so ftalati estri ftalne kisline in se uporabljajo kot mehčala za plastiko, na primer polivinil klorid (PVC). Di-2-etliheksil ftalat (DEHP) se uporablja v številnih izdelkih iz gibljivega PVC, kot so igrače, talne obloge, kabli, strehe ter medicinska oprema in drugi polimerni in nepolimerni izdelkih.
Zaradi široke uporabe se DEHP nahaja v številnih predmetih splošne rabe, nekaj ga je tudi v živilih, pitni vodi in zraku. Pri zaužitju ga preide v telo približno 50 odstotkov (pri otrocih morebiti več), pri vdihavanju 75 in pri stiku s kožo 5 odstotkov. Od sprejetja odločbe o prepovedi uporabe DEHP v igračah in predmetih za nego majhnih otrok se je izpostavljenost teh precej zmanjšala. Sedaj predstavljajo glavni vir vnosa materino mleko, humanizirano mleko oziroma živila, so še zapisali na inštitutu.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.