Tujina

The Dog (ne)varna igrača?

Helsinki/Ljubljana, 28. 10. 2008 13.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Finskem so s prodajnih polic umaknili igračo, ker vsebuje snov, ki škoduje zdravju. Povprašali smo, ali je podoben izdelek na voljo tudi pri nas.


Na Finskem so iz prodaje umaknili igračo The Dog, ker naj bi v smrčku vsebovala 16 odstotkov nevarne snovi di-2-etilheksil ftalata (DEHP). Gre za snov, ki pri dolgotrajni izpostavljenosti povzroči neželene učinke, med katerimi je najbolj pomemben učinek na moške spolne organe. Kot so zapisali na Inštitutu za varovanje zdravja, namreč snov slabi plodnost. Strupenost naj bi se tako pojavila pri odmerkih, višjih od 3,7 miligrama na kilogram telesne teže na dan.

V igračah, ki so jih umaknili iz prodaje na Finskem, so našli vsebnost DEHP, ki presega dovoljeno količino 0,1 odstotka. Po nekaterih podatkih naj bi v eni od igrač našli celo 16 odstotkov omenjene snovi.

Obvestilo je Finska posredovala vsem državam, tako članicam Evropske unije kot tudi nečlanicam, ki so vključene v Rapex, sistem EU za obveščanje o škodljivih neprehrambenih proizvodih.

Ali je nevarna igrača tudi na naših prodajnih policah?

Z Zdravstvenega inšpektorata Republike Slovenije so nam sporočili, da je na našem trgu podobna igrača, vendar je ne proizvaja isti proizvajalec kot tisto, ki so jo iz prodaje umaknili na Finskem. Na pogled naj bi si bili sicer zelo podobni, se pa razlikujeta v velikosti ušes in barvi. Na inšpektoratu so nam tako zagotovili, da so od uvoznika omenjenih igrač dobili dokazila o ustreznosti materialov, uporabljenih pri njihovi izdelavi. Slovenske igrače torej ne vsebujejo nedovoljene količine ftalatov.

Kaj so ftalati in kako pridemo v stik z njimi?

Na Inštitutu za varovanje zdravja pojasnjujejo, da so ftalati estri ftalne kisline in se uporabljajo kot mehčala za plastiko, na primer polivinil klorid (PVC). Di-2-etliheksil ftalat (DEHP) se uporablja v številnih izdelkih iz gibljivega PVC, kot so igrače, talne obloge, kabli, strehe ter medicinska oprema in drugi polimerni in nepolimerni izdelkih.

Zaradi široke uporabe se DEHP nahaja v številnih predmetih splošne rabe, nekaj ga je tudi v živilih, pitni vodi in zraku. Pri zaužitju ga preide v telo približno 50 odstotkov (pri otrocih morebiti več), pri vdihavanju 75 in pri stiku s kožo 5 odstotkov. Od sprejetja odločbe o prepovedi uporabe DEHP v igračah in predmetih za nego majhnih otrok se je izpostavljenost teh precej zmanjšala. Sedaj predstavljajo glavni vir vnosa materino mleko, humanizirano mleko oziroma živila, so še zapisali na inštitutu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zazga18
21. 11. 2008 15.59
to sploh ni the dog
fantodfare
29. 10. 2008 17.57
Tonček Balonček ni iz Tibeta, ker ne obstaja. Je iz Sečuana.
Tonček Balonček
28. 10. 2008 18.55
Mogoče je pa iz Tibeta?
fantodfare
28. 10. 2008 16.53
A je Kitajska?
YebeneKomunyare
28. 10. 2008 14.09
Proizvajalca in države pa ne povejo ... a vam jest povem : KITAJSKA 100 procentno !!!
Tonček Balonček
28. 10. 2008 13.51
Pa kaj je s to Finsko, ali tam ta pofel delajo ali ga samo prodajajo!? Kje je podatek o proizvajalcu? Pa kakšne informacije so to? Vsako divo nam pošiljate v treh primerkih (še posebno je važen posnetek riti!), tu pa poročate, da je Finska nekaj sporočila, npr. kako naj bi bil en rilec kontaminiran in nevaren za moške hormone.... Smešno!
mabreg
28. 10. 2008 13.35
Dokazila uvoznika o ustreznosti surovin so vredna toliko kot lanski sneg, še posebej, če so igrače uvožene s Kitajske. Oni imajo zelo slabo ali pa sploh nimajo kontrole ne nad postopkom izdelave končnih materialov ne končne kontrole. Zato je skrajno neodgovorno sklicevanje Inštituta za varovanje zdravja na dokumente uvoznika. Saj vemo, kako so nekateri mahnjeni samo na denar, zdravje potrošnikov pa jim je deveta skrb. VSE igrače bi morali preverjati pri uvoznikih!!!!