Dan po prelomni odločitvi britanskega vrhovnega sodišča so tamkajšnji poslanci že sedli v poslanske klopi. Popoldne jih je nagovoril premier Boris Johnson, ki se je predčasno vrnil z zasedanja v New Yorku.
"Želijo spremeniti vlado, naj imajo volitve," je v parlamentu dejal Johnson, medtem ko se vrstijo pozivu k njegovemu odstopu.
Opozicijskim strankam, med njimi največji laburistični stranki, je Johnson dejal, da imajo do konca seje čas, da vložijo predlog za glasovanje o nezaupnici vladi, o kateri bi lahko glasovali že v četrtek.
Opozicijo je ob tem okaral, da ne dela nič, razen zavlačuje. "Bodo zbrali pogum za delovanje ali bodo spet zavračali prevzemanje odgovornosti in storili nič drugega, kot se jezili in zavlačevali," je povedal Johnson, ki se je predčasno vrnil iz New Yorka.
Za padec vlade po tej poti zadostuje že navadna večina v parlamentu. Johnson sicer tudi sam podpira predčasne parlamentarne volitve, a bi imela opozicija pred razpisom volitev na voljo 14 dni, da oblikuje alternativno vlado.
'Sodišče je izvedlo ustavni državni udar'
A kljub temu je jasno, da se Johnson ne namerava kar tako prostovoljno izseliti z Downing Streeta 10. To možnost je zavrnil že v prvem odzivu na razsodbo, s katero se, kot je dejal, ne strinja, a jo bo spoštoval. Povedal je tudi, da namerava nadaljevati s svojimi načrti za odhod Združenega kraljestva iz Evropske unije 31. oktobra.
Veliko bolj neposreden je bil vodja spodnjega doma britanskega parlamenta Jacob Rees-Mogg. Dejal je, da je sodišče izvedlo "ustavni državni udar", in bil zaradi teh besed deležen ostrih kritik tudi iz vrst svoje konservativne stranke.
"Če ljudje mislijo, da vlada dela slabo, ima parlament na voljo še eno možnost in ta možnost so splošne volitve," pa je zadevo komentiral Michael Gove, ki je v Johnsonovi vladi zadolžen za načrtovanje Brexita brez dogovora. Tak scenarij ni pogodu laburistom, saj bi v primeru predčasnih volitev odhod Velike Britanije iz EU brez sklenjenega sporazuma ostal realna možnost. Od tod tudi napoved vodje laburistov Jeremyja Corbyna, da glasovanja o nezaupnici ne bo zahteval, dokler premier ne zaprosi za podaljšanje roka za Brexit vsaj do januarja.
Da je to nujno, je tik pred začetkom zasedanja parlamenta povedala tudi predsednica Liberalnih demokratov Jo Swinson, ki je možnost Brexita brez dogovora opisala kot grožnjo. "Vedno smo trdili in še vedni trdimo, da bi morali zaprositi za podaljšanje 50. člena, zato da bi o dogovoru o Brexitu lahko odločali volivci in imeli zadnjo besedo. Referendum je pot naprej. Druga možnost so splošne volitve in če se bo to zgodilo, se bomo Libaralni demokrati zoperstavili tako Borisu Johnsonu kot Jeremyju Corbynu, ker naša država zasluži več," je dejala.
Corbyn: Johnson se mora opravičiti kraljici in ljudstvu
Corbyn je še dejal, da Johnson dolguje opravičilo tako kraljici kot tudi britanskemu ljudstvu. Premier je sicer z Elizabeto II. govoril takoj po razglasitvi sodbe, ni pa znano, ali je izrekel tudi opravičilo ali ne.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.