Italijanski premier Silvio Berlusconi se sooča s prvim uporom proti paketu varčevalnih ukrepov, ki bi moral po petkovi potrditvi v parlamentu stopiti v veljavo v ponedeljek.
Nekatere dežele so se odločno uprle ukrepom, kot je plačevanje posebne takse v višini desetih evrov za vsak obisk zdravnika. Paket, težek več deset milijard evrov, vključuje tudi posebno takso v višini 25 evrov v primeru klica rešilnega avtomobila, ko slednji ni nujno potreben. Poleg zamrznitve plač javnih uslužbencev je načrtovano tudi znižanje dodatkov za visokošolski študij in otroški vrtec.
Tovrstnim ukrepom med drugim nasprotujejo v Furlaniji-Julijski krajini, Piemontu in Kampanji. Te dežele so zato njihovo uresničevanje zamrznile in pozvale administrativno sodišče, naj presodi o njihovi zakonitosti, poročajo italijanski mediji.

Proti uveljavljanju varčevalnih ukrepov se je izrekla tudi vodja italijanske zveze sindikatov CGIL Susanna Camusso. Po njenem mnenju bodo ukrepe najbolj občutili socialno najšibkejši Italijani. V upanju, da bi dosegli spremembe paketa, je Camussova k poenotenju in mobilizaciji pozvala italijansko politično opozicijo.
Pomisleke glede paketa je izrazila tudi italijanska Rimskokatoliška cerkev, ki opozarja, da bo imel hude socialne posledice. Cerkev meni, da država ne sme ukiniti podpore družinam, saj so slednje osnovna enota družbe.
S pomočjo paketa želi Italija do leta 2014 znižati proračunski primanjkljaj na 0,2 odstotka BDP. Letos namerava Italija privarčevati tri milijarde evrov, prihodnje leto šest, nato pa še 25 milijard leta 2013 in 45 milijard evrov leta 2014. Po ocenah strokovnjakov bo zaradi ukrepov povprečna italijanska družina v letih 2013 in 2014 imela približno 1000 evrov dodatnih stroškov.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.