Oblasti mesta Dikili na zahodu Turčije niso pripravljene na namestitev več sto beguncev, ki jih v okviru dogovora med Turčijo in EU pričakujejo v ponedeljek, je danes dejal tamkajšnji župan Mustafa Tosun.
"Kot župan od odgovornih v Ankari nisem prejel nobenih informacij glede migrantov," je povedal župan. Dodal je, da ne ve, ali in koliko migrantov bo v ponedeljek prišlo v Dikili. Poleg tega ne ve, kam jih bodo namestili.
V uradu turškega premierja Ahmeta Davutogluja pripravljenosti Turčije na sprejem beguncev niso želeli komentirati.
V skladu z dogovorom med Turčijo in EU bodo migrante, ki v Grčiji ne zaprosijo za azil ali jim ga ne uspe pridobiti, v ponedeljek začeli vračati v Turčijo. V zameno pa bodo enako število sirskih beguncev premestili v Evropo.
Migranti vračanju v Turčijo nasprotujejo in zahtevajo, da jih odpeljejo na celino. Več sto jih je v soboto zapustilo begunski center na grškem otoku Ios, danes pa so jih namestili v glavnem pristanišču otoka.
V zadnjih 24 urah je na grške otoke v Egejskem morju prišlo 514, v soboto 566, v petek pa 339 beguncev in migrantov. V Grčiji jih je trenutno 52.500, so sporočili z grškega urada za begunsko krizo. Meje držav na balkanski begunski poti za osebe brez veljavnih dokumentov še naprej ostajajo zaprte.
De Maiziere: Dogovor s Turčijo primeren tudi za Severno Afriko
Če bo vendarle uspešen, pa bi dogovor s Turčijo o reševanju begunske krize lahko predstavljal model tudi za dogovor s severnoafriškimi državami, je v pogovoru za nemški časnik Tagesspiegel am Sonntag dejal nemški notranji minister Thomas de Maiziere.
"Če bo prek Sredozemskega morja ponovno prišlo več ljudi, bomo morali podobne rešitve kot s Turčijo iskati tudi z državami Severne Afrike, o tem pa se bomo morali tudi pogajati," je dejal de Maiziere.
Podobne sprejemne centre bi za begunce, ki bi jih vračali iz Italije, lahko zgradili tudi v Severni Afriki, je dejal. V zameno pa bi sprejemali ljudi iz severnoafriških držav, je dodal minister.
Po besedah ministra je po zaprtju balkanske begunske poti in dogovoru s Turčijo nemško-avstrijsko mejo prečkalo zgolj 140 beguncev na dan. Ob tem je z veliko previdnostjo izrazil upanje, da je bila tako dosežena prelomna točka v begunski krizi.
Schulz: EU na področju človekovih pravic Turčiji ne sme popuščati
Evropska unija na področju človekovih pravic Turčiji ne sme popuščati, je v intervjuju za nemški časnik Bild am Sonntag dejal predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je šel s tem, ko je nemškega veleposlanika zaradi satirične pesmi na nemški televiziji pozval na pogovor, "korak predaleč", je dejal Schulz.
"Nesprejemljivo je, da predsednik druge države od nas zahteva omejitev demokratičnih pravic v Nemčiji, ker se je čutil osmešenega," je opozoril predsednik evropskega parlamenta.
"Samo zato, ker sodelujemo pri begunskem vprašanju, ne smemo molčati o kršitvah temeljnih pravic v Turčiji," je poudaril. "Nasprotno, tovrstne kršitve moramo obtožiti in s Turčijo razpravljati o vprašanjih na področjih svobode izražanja in človekovih pravic," je še dejal.
EU in Turčija sta minuli mesec sklenili dogovor o skupnem reševanju begunske krize, EU bo Turčiji namenila tudi finančno pomoč v višini šest milijard evrov.
"Optimističen sem, da bo razdelitev delovala," je povedal Schulz. "Vse države EU so se strinjale s tem načrtom. Samo Nemčija je pripravljena sprejeti 40.000 beguncev, Francija 30.000 in Portugalska 10.000," je poudaril.
Ob tem Schulz predvideva, da letos Evropa ne bo občutila tolikšnega pritiska kot lani, ko je samo Nemčija sprejela več kot milijon prosilcev za azil.
Turška vlada v ponedeljek pričakuje 400 migrantov
Turška vlada v ponedeljek pričakuje 400 migrantov, ki jih bodo v okviru dogovora med EU in Turčijo vrnili iz Grčije, je danes sporočil turški notranji minister Efkan Ala.
"Grški vladi smo sporočili, da lahko sprejmemo 500 ljudi, oni pa so nam poslali seznam s 400 imeni. Jutri se to število sicer lahko spremeni," je dejal turški minister Ala.
Prvo skupino migrantov, ki jo bodo vrnili iz Grčije, bodo sprejeli v sprejemnem centru v letoviškem mestu Dikili, ki leži nasproti grškega otoka Lezbos. Tam bodo migranti opravili zdravniški pregled in registracijo. Nato bodo sirske begunce poslali v druge begunske centre po državi, državljane drugih držav, kot so Afganistan, Pakistan in Irak, pa bodo vrnili v njihove države.
Turčija je od začetka leta pridržala že 1715 tihotapcev z ljudmi, od teh pa jih je zaprla 351. Ob tem so 65.000 nezakonitim migrantom preprečili, da bi zapustili Turčijo. V zadnjih desetih dneh je državo nezakonito zapustilo zgolj 300 nezakonitih migrantov dnevno, je dejal Ala.
V Siriji je trenutno 2,75 milijona sirskih beguncev, za njihovo oskrbo pa je Turčija porabila 8,8 milijona evrov, še navaja AFP.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.