Evropski komisar za širitev Olli Rehn je po srečanju s hrvaškim premierjem Ivom Sanaderjem povedal, da je dvostranska vprašanja med Slovenijo in Hrvaško treba urejati na dvostranski ravni. "Če bi Nemčija in Francija urejali probleme z enako hitrostjo kot Hrvaška in Slovenija, danes ne bi imeli Evropske unije," je danes v Zagrebu dejal Rehn.
Odpiranje in zapiranje katerega koli pogajalskega poglavja zahteva konsenz vseh držav članic EU, med njimi tudi Slovenije, je odgovoril Rehn na novinarsko vprašanje glede obmejnega spora med Zagrebom in Ljubljano, zaradi katerega je Slovenija blokirala odpiranje in zapiranje nekaj hrvaških pogajalskih poglavij za vstop v EU. Rehn je poudaril, da omenjeni spor ne bi smel biti povezan s hrvaškimi pogajanji z EU. "Želim opogumiti obe državi, naj uredita omenjene probleme, ki obstajajo že 17 let. Lahko zgolj prosim obe vladi, naj uredita spor v evropskem in dobrososedskem duhu," je izjavil Rehn.
Sanader je ponovil, da ni dobro, da se zaradi dvostranskih vprašanj blokirajo pogajanja, in spomnil, da je Slovenija vstopila v EU in Nato z neurejenim vprašanjem meje. Izrazil je upanje, da bo prišlo do premikov v mandatu nove slovenske vlade premierja Boruta Pahorja, da bi Hrvaška lahko do konca leta, še v času francoskega predsedovanja EU, odprla in zaprla čim več pogajalskih poglavij. Rehn je izpostavil, da ima Evropska komisija stališča za osem poglavij, ki bodo lahko odprta.
Rešiti težavo s kriminalom
Sicer pa je Rehn pričakovano kot najpomembnejšo prioriteto med nalogami Hrvaške za okvirno načrtovan vstop v EU poudaril pravosodno reformo ter boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu. "Nedavni tragični umori kažejo na pomembnost uresničitve konkretnih rezultatov," je dejal Rehn. Po njegovih besedah Bruselj od hrvaških oblasti pričakuje, da bodo dokazale, da so sposobne pripeljati storilce omenjenih umorov na sodišča.
Evropski komisar za širitev je tudi povedal, da je prispel na obisk na Hrvaško, da bi jo opogumil, potem ko je Evropska komisija prejšnji teden v poročilu o napredku Hrvaške zapisala, da bo država lahko sklenila pristopna pogajanja do konca prihodnjega leta, če bo izpolnila vse pogoje. Gre za prvo določitev okvirnega datuma za končanje hrvaških pristopnih pogajanj z EU.
Sanader je še poudaril, da bo naslednje leto lahko "veliko" za Hrvaško, ker bo vstopila v Nato in končala pogajanja z EU. "Storili bomo vse, da bomo to dosegli," je poudaril Sanader.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.