V skladiščih ostaja na tone krompirja, ki jih trgovine ne želijo odkupiti. Anton Medved iz Sindikata kmetov razlaga: "V Mariboru imamo pridelovalca, ki ima 400 ton krompirja, štirih hektarov ni niti izkopal, tega bo sedaj podaril, saj ga niti prodati ne more." Medtem pa je v trgovinah največ uvoženega krompirja, ki prihaja iz Egipta in Francije, pojasnjuje Medved. Nekateri kmetje imajo s trgovinami sklenjene pogodbe, a jih te ne upoštevajo. "Dogaja se tudi, da se jim ne javijo in zadržujejo odkup," še pravi.
Kmetje se pred kamero ne želijo izpostavljati še razlaga, saj se bojijo, da jih bo pridelovalna industrija izključila iz sistema. Mnogi izmed njih imajo kredite, ki jih morajo pokriti, v nasprotnem primeru bi namreč lahko pomenilo propad kmetije. V Sloveniji so se cene na trgovskih policah lani v povprečju zvišale za 1,1 odstotka. Podražila sta se predvsem sadje in meso, sadje za povprečno 5,2 in meso za 2,5 odstotka. Pri kmetih pa je ravno obratno. "Imamo izrazito močne pritiske na ceno klavne živine, ki jih imamo zelo malo. Zelo dolgo ni bilo tako nizkih odkupnih cen za rejce prašičev po drugi strani pa vidimo, da se cene v trgovini dvigujejo," opozarja agrarni ekonomist Aleš Kuhar.
Slovenci smo po besedah Kuharja v zadnjih 20 letih uvozili dvakrat več kmetijskih in živilskih izdelkov, hkrati pa jih trikrat več tudi izvozimo. Posebej v času epidemije je uvoz problematičen tudi za vinarje, ki jim vina ostajajo v kleteh. "Kupci posegajo po cenejših vinih, naša domača pa so morda za kakšen cenovni razred višja," razlaga vinar Janez Zavec.
Problem je tudi zavajanje potrošnikov, so kritični kmetje, saj izdelek večkrat v resnici ni slovenskega izvora, čeprav je to na emabalaži navedeno. "Kot vemo, kumare so bile pripeljane iz Indonezije, a na njih je pisalo, da so slovenske," še opozarja Medved. Zato so na ministrstvu za kmetijstvo že pripravili predlog zaklona, ki bo vzpostavil sistem masnih bilanc. "Že sedaj naša uprava za varno hrano in inšpekcijo lahko preverja za korak naprej, korak nazaj. Zdaj pa želimo to povezati v celoto in to je masna bilanca," razlaga minister minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgrajšek. "Hrana, ki je pripeljana od daleč je utrujena, imeti mora dodatke da zdrži prevoz. Iz teh surovin je težko pripraviti dober kvaliteten obrok," še dodaja. Pot od vil do vilic naj bo zato čim krajša.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.