Predlog interventnega zakona za gostinstvo in turizem je trenutno v medresorskem usklajevanju, vlada pa bi ga lahko obravnavala že ta ali pa prihodnji teden. Kot je povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek, trenutno preigravajo nekatere nove ideje za pomoč tej v epidemiji covida-19 najbolj prizadeti panogi.
Po besedah gospodarskega ministra se v medresorski obravnavi opredeljujejo do nekaterih idej, s katerimi želijo dodatno pomagati vsem udeležencem v tej storitveni dejavnosti. Prizadevajo si, da bi bil interventni zakon sprejet zelo hitro. "Če to ne bomo uspeli v tem tednu, pa bomo skoraj zagotovo z njim prišli na vlado v naslednjem tednu," je dejal Počivalšek.
Po pisanju današnjega Dela naj bi sicer predlog interventnega zakona predvideval tudi izdajo novih turističnih bonov, ki pa bi jih bilo mogoče porabiti tudi za druge storitve, ne le za prenočitev z zajtrkom. Počivalšek tega sicer ni ne potrdil ne zanikal, dejal je le, da "delajo na novih in zanimivih idejah" in da je treba počakati, da vse predloge razdelajo do konca.
Bodo boni veljali tudi za fitnese, kulturne in športne prireditve?
V oddaji 24UR ZVEČER je Matej Lahovnik potrdil obstoj predloga in dejal, da ministrstvo za gospodarstvo načrtuje spodbuditi gostinstvo in turizem ter z njima povezane dejavnosti, ki so bile zaradi korone najbolj prizadete. "Predlagali smo, da bi šli, podobno kot v lanskem letu, v smeri t.i. pogojnih subvencij. Torej da ne bi podjetjem v tej dejavnosti dajali še dodatnih subvencij, ampak bi jim omogočili podobno kot smo lani s turističnimi boni. Da se tudi letos v nekakšni obliki z vavčerji omogoči zagon teh dejavnosti, ki so povezane s turizmom in gostinstvom." Pri tem je omenil tudi dejavnosti, kot so fitnesi, kulturne in športne prireditve. Ideja je, da imajo tudi tisti prebivalci, ki financirajo korona pomoči na dolgi rok, nekaj od tega. Navsezadnje bo se je država za pomoči zadolžila, kar bo treba nekoč vračati, je dejal Lahovnik. "Podjetja pa lahko to seveda izkoristijo. Bolj kot so aktivni, inovativni, večje pomoči so deležni."
S predlogom za uvedbo novih turističnih bonov se morata sicer strinjati še minister za finance in vlada. Kolikšno vrednost bona naj bi prejel vsak prebivalec Slovenije, za zdaj še ni znano, omenja pa se, da naj bi bila ta vsota nižja od lanske, ki je za polnoletnega prebivalca države znašala 200 evrov, za mlajše od 18 let pa po 50 evrov, je še poročal časnik Delo.
Unovčili za 130 milijonov evrov bonov
Lansko sezono je država reševala s turističnimi boni. Doslej smo unovčili za 130 milijonov evrov oziroma le dobro tretjino bonov. Neporabljenih je še za okoli 235 milijonov evrov. Turistična panoga je sicer že jeseni predlagala izdajo novih bonov. Na Turistično-gostinski zbornici poudarjajo: "Tudi bonov z razširjeno možnostjo uporabe, ne samo v nastanitvenih kapacitetah, ampak tudi širše. Razlog je zelo enostaven – ponovni zagon turizma je zelo počasen, kakršne so bile tudi napovedi."
Da bi v našo državo vendarle privabili več tujih gostov, se je Turistično-gostinska zbornica Slovenije zavzela, da bi se med izjeme za vstop v našo državo uvrstil tudi turistični obisk, za kar bi zadostoval negativen izid hitrega ali PCR-testa, ki bi veljal za celotno obdobje bivanja tujih gostov.
'Ponovni zagon turizma je zelo počasen'
Letos so sicer tako turistični delavci kot turisti računali na veliko boljše obete zaradi cepljenja, a se je v praksi izkazalo drugače. "Vse kaže, da nas letos čaka zelo podobna sezona kot lani – tako se bomo tudi letos primarno usmerili na domače goste. Lani so pri nas v poletnem času ustvarili kar dve tretjini vseh prenočitev," pravi Lea Šuligoj iz Turističnega združenja Portorož. Junija bodo po spletu začeli nagovarjati tudi tuje goste, predvsem Avstrijce in Italijane, ki lahko k nam pridejo z avtomobilom. "Pogoji za vstop v Slovenijo so precej ostri, vsaj v času do izdaje enotnega covidnega certifikata, ki si ga vsi zelo želimo, ampak bo očitno prišel šele v začetku julija," dodaja Fedja Pobegajlo.
Eden pomembnejših bo letos za turiste tudi zdravstveni vidik. Na Hrvaškem se je, kot pravijo, testiranje gostov v turističnih nastanitvah izkazalo kot učinkovito. "Seveda to nekomu olajša bivanje oziroma mu ni treba razmišljati o tem, kako bo šel nazaj, kaj vse mora storiti in ali mora na testiranje kam zunaj objekta," dodaja Metka Bradetič iz Hrvaške turistične skupnosti v Ljubljani. Prav zato tudi na slovenski Obali načrtujejo testiranje v samih objektih. Nekateri hoteli to že ponujajo, še več hotelov, predvsem tisti večji, pa bodo to v kratkem vzpostavili – denimo večji hoteli v Portorožu in tudi kamp v Luciji, pojasnjuje Lea Šuligoj.
KOMENTARJI (301)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.