Šef Tesle Elon Musk se je znova odzval na očitke, predstavljene v članku Mercury News, da je bil slovenski delavec pri gradnji njihove lakirnice plačan le pet dolarjev na uro (4,5 evra).
Merc News story about Tesla using $5/hr labor seems to be missing a digit. Tesla actually paid $55/hr. pic.twitter.com/2dTH0ncdKX
— Elon Musk (@elonmusk) May 18, 2016
Na Twitterju je zapisal, da so tudi za delavce podizvajalcev plačevali 55 dolarjev na uro (49 evrov na uro), iz česar je treba sicer odvesti še prispevke. Tudi po odbitku je razlika do petih dolarjev precejšnja – kdo je pobral preostali delež?
Spomnimo
Pred dnevi je za Mercury News spregovoril slovenski delavec Gregor Lešnik, ki se je zaposlil pri slovenskem podjetju ISM Vuzem. To je bilo izbrano kot podizvajalec nemškega podjetja Eisenmann, ki ga je ameriški avtomobilski proizvajalec Tesla Motors izbral za gradnjo visokotehnološke lakirnice. Delavec je dejal, da so morali delati deset ur dnevno tudi šest oziroma sedem dni v tednu, za to pa so bili plačani le pet dolarjev na uro, njihovi ameriški kolegi pa precej več. Poleg tega se je slovenski delavec še hudo poškodoval. Ko je zgodba prišla v javnost, je Tesla prevzel moralno odgovornost, Musk pa je uvedel preiskavo in popravo krivic.
Kje se je izgubila razlika?
Musk je zdaj torej tvitnil, da so za delavce plačevali urno postavko v višini 55 dolarjev, ob tem pa je dodal tudi pismo šefa nemškega podjetja Eisenmann Marka Westa, ki je med drugim zapisal, da so se sporazumeli za urno postavko v višini 55 dolarjev bruto. ''Ta postavka je dala ISM Vuzem priložnost, da delavce ustrezno plača,'' je zapisal v pismu. West je zavrnil tudi navedbe, da je bilo podjetje Eisenmann vpleteno v pridobivanje spornih vizumov. Lešnik naj bi namreč imel povsem napačen vizum za dela, ki jih je v ZDA nato dejansko tudi opravljal.
Musk je dejal, da morajo še vedno ''poskrbeti za poškodovanega delavca, a kot kaže, je zgodba vse manj resnična'', in dodal, da je tako jasno, da Tesla ni izkoriščal tujih delavcev in da so plačali 55 dolarjev. Musk sicer ni mogel povedati, kjer se je izgubila razlika.
West je v pismu poudaril, da s slovenskim podjetjem sodelujejo že dolgo in zgledno, saj delo slovensko podjetje opravi z odliko, vendar pa so zdaj uvedli preiskavo, v kateri bodo pregledali vse postopke tudi pri preostalih svojih podizvajalcih in tudi ustrezno ukrepali. ISM Vuzem je že obljubil polno sodelovanje pri preiskavi.
Kako so se odzvali pri slovenskem podjetju?
Z vprašanji, kako komentirajo nove navedbe o plačilih, smo se obrnili tudi na ISM Vuzem. Sprva smo dobili skop odgovor: ''Ker je postopek še v teku, ne moremo podati nobenih izjav. Hvala za razumevanje.''
Naknadno smo se pogovarjali tudi z direktorjem ISM Vuzem Ivanom Vuzemom, ki pred kamero zaenkrat še noče, je pa dejal, da je to, kar so ameriški mediji poročali, laž.
Poudaril je, da delavec ni bil plačan le pet dolarjev na uro oziroma 4,5 evra, ampak dvakrat več, in sicer skoraj 11 evrov na uro neto, kar je po njegovih besedah tudi dokazljivo. Ob tem je poudaril, da so morali plačati tudi vse stroške, kot so nakup letalskih kart, najemnino za stanovanje, prevoze. Ob tem je potrdil, da je Tesla plačeval 55 dolarjev na uro oziroma 49 evrov. Razlika med 49 in 11 evri je še vedno zelo velika, kajne?
Povedal je še, da so z delom za Teslo že končali in da so bili z opravljenim tudi pri ameriških naročnikih zadovoljni. Povedal je še, da se o aferi niso pogovarjali neposredno s Teslo, ampak da pogovori potekajo z Eisenmannom.
KOMENTARJI (261)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.