Španska policija je v kraju Subirats, 50 kilometrov zahodno od Barcelone, ustrelila Younesa Abouyaakouba, glavnega osumljenca za teroristični napad v Barceloni. "Potrjujemo, da je v Subiratsu ubita oseba Younes Abouyaaqoub, napadalec iz Barcelone," je prek Twitterja sporočila policija.
Policija je najprej dobila klic, da so v bližini železniške postaje v Subiratsu videli moškega, ki bi lahko bil iskani napadalec. Nato pa jih je poklicala še hčerka lastnika enega izmed vinogradov v Subiratsu. Prepričana je bila, da je sumljivi moški, ki se potika v bližini, prav Abouyaaqoub.
Policisti so se takoj odpravili tja in v vinogradu našli mladega moškega. Ko so zahtevali, da jim izroči osebni dokument, je moški pokazal, da okoli pasu nosi napravo, ki je bila videti kot samomorilski pas. Policija ga je ustrelila. Nato so posredovali bombni tehniki, ki so truplo pregledali z robotom.
Po temeljitem pregledu naprave so ugotovili, da je šlo za lažni samomorilski pas, je dejal regionalni šef policije Josep Luis Trapero. Je pa 22-letnik nosil vrečo z noži, ki jih zdaj analizira policija.
Osem teroristov mrtvih, štirje v priporu. Preiskava se nadaljuje
Trapero je dejal, da je 12-članska teroristična celica zdaj tudi dokončno razbita. Osem teroristov je mrtvih – poleg Abouyaakouba še peterica, ki jih je policija ubila med napadom v kraju Cambrils, dva pa sta umrla, medtem ko sta pripravljala eksploziv v hiši v Alcanarju noč pred napadom v Barceloni. Policija je sporočila, da je eden od ubitih v eksploziji tudi imam Abdelbaki Es Satti, ki so ga prav tako iskali v povezavi z napadom in ki naj bi radikaliziral mlade fante.
Štirje člani teroristične celice pa so v priporu. Vendar katalonska policija je opozorila, da to ne pomeni, da je preiskava končana. Z delom bodo tako nadaljevali.
Napadalec med begom ustavil in umoril voznika
Število smrtnih žrtev terorističnih napadov v Kataloniji minuli teden je naraslo na 15, je danes sporočil katalonski notranji minister Joaquim Forn. Kot je pojasnil, so z napadoma v Barceloni in Cambrilsu povezali žrtev, ki so jo našli zabodeno v avtomobilu v četrti katalonske prestolnice Sant Just.
Gre za moškega, čigar avtomobil naj bi ukradel Younes Aboyaaqoub, za katerega policija domneva, da je v četrtek zapeljal v množico ljudi na ulici La Rambla v Barceloni.
Aboyaaqoub naj bi ustavil avtomobil, ford focus, in z njim prebil policijsko blokado, pri čemer je poškodoval policista. Vozilo s truplom lastnika na zadnjih sedežih so nato našli na obrobju Barcelone.
Policisti so na forda streljali in sprva so domnevali, da je moški, ki so ga našli v avtomobilu, umrl pod streli. Šele preiskava je razkrila, da je bil zaboden.
Sicer je bilo v napadu s kombijem na znameniti La Rambli ubitih 13 ljudi, še ena oseba pa je bila ubita v napadu nekaj ur kasneje v Cambrilsu, približno 100 kilometrov južno od Barcelone.
Policija je sporočila še, da je napadalec po napadu s kombijem zbežal peš, voznika pa je ustavil in umoril na obrobju mesta. Posnetki nadzornih kamer, ki jih je objavil španski El Pais, kažejo glavnega osumljenca Abouyaakouba, ki je po napadu zbežal peš.
22-letnega Abouyaaqouba so iskali po vsej Evropi, saj so domnevali, da bi lahko pobegnil čez mejo. Opozarjali so tudi, da bi lahko bil osumljenec oborožen.
Pridigar dveh obrazov: v molilnici pridigal o bratstvu, v stanovanju o džihadizmu
V povezavi z napadom preiskujejo tudi čezmejne kontakte pridigarja Abdelbakija Es Sattija, ki naj bi radikaliziral člane domnevno 12-glave teroristične celice, ki je prejšnji teden sejala smrt po Španiji.
Pridigar je v kraj Ripoll prispel leta 2015. Tamkajšnja muslimanska skupnost ga je sprejela z naklonjenostjo. "Težko je najti imama in zdelo se nam je, da bo dobro opravljal svojo službo," je za El Pais dejal tajnik muslimanske skupnosti v Ripollu Hammou Minhaj.
Čeprav večina pripadnikov muslimanske skupnosti v Ripollu pravi, da niso opazili nič posebnega, kaj šele sumljivega v dejavnosti pridigarja, se zdaj, ko vedo, da naj bi prav on stal za radikalizacijo teroristične celice, vseeno sprašujejo, ali niso bili morda preveč naivni, ko je šlo za lokalnega pridigarja. Šele zdaj so namreč izvedeli, da je že imel bližnja srečanja z zakonom, ker naj bi tihotapil drogo, nekateri pa šele zdaj ugotavljajo, da so imeli prav znanci in sorodniki iz Maroka, ki so jih opozarjali, naj mu ne zaupajo.
"Mislim, da je bil to inteligenten človek, ki je vse do potankosti načrtoval, zato pa nismo ničesar opazili," menijo domačini, ki ne želijo biti imenovani.
Alarmi so prvič zazvonili šele nekaj dni pred napadom, ko je bilo že prepozno. Takrat naj bi jih imam obvestil, da potrebuje tri mesece dopusta. Skupnosti se je to zdelo preveč, kar so mu tudi povedali, a je kar izginil.
Es Satty je nekaj časa bil v Belgiji, vendar belgijskim oblastem ni bil znan in ni dokazov, ki bi ga povezovali s terorističnimi napadi v Bruslju marca lani, kažejo podatki tožilstva v Bruslju.
Družina v šoku
Medtem so novinarji v Maroku obiskali stare starše teroristov, ki so morili v Španiji. Dedek in babica Younesa Abouyaaqouba pravita, da ne moreta verjeti. "Prosim, povejte svetu, da nismo ekstremisti," sta prosila novinarje. "Takšnih stališč zagotovo ni dobil tukaj. Šolal se je v Španiji, nikoli ni kazal ekstremnih nagnjenj," sta povedala in zaprosila za odpuščanje za vnukov morilski pohod.
Da se mladi v Ripollu niso ukvarjali z ekstremizmom, ampak s šolo in delom, je potrdil tudi Mohamed Abouyaaqoub, sovaščan, ki pa ni sorodnik pobeglega osumljenca. Tudi on verjame, da za ekstremizmom lokalne mladine stoji izginuli pridigar: "Hodil sem v to molilnico. Tam sicer ni razlagal kakšnih skrajnih stališč ali govoril o Islamski državi, očitno jim je o tem govoril, ko so bili sami v njegovem stanovanju."
Šokirani so tudi v maroškem kraju Aghbalá, kjer se je rodil eden od teroristov, ki so morili v Španiji, Moussa Oukabir. V domovino naj bi se vračal le približno vsaka štiri leta, domačini pa pravijo, da je očitno padel pod vpliv skrajnežev Islamske države. "Ti mladeniči imajo prazno glavo, IS pa jo napolni z norimi idejami," pravi sosed Nacer Bouyadnomma, ki ga skrbi vpliv, ki ga imajo skrajneži na labilne mlade. Gre za veliko težavo, s katero se spopadajo ne le priseljenske skupnosti v Evropi, kjer bijeta boj tradicija staršev in sodobna zahodna kultura, ampak tudi v domačem Maroku, kjer se ekstremizem rojeva iz boja med tradicijo in željo po napredku, ki ji oporekajo predvsem skrajni tradicionalisti. Olje pa na ogenj prilivajo še velika revščina, brezposelnost in družbena razslojenost.
KOMENTARJI (236)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.