Glavni osumljenec krvavih terorističnih napadov v Parizu novembra lani Salah Abdeslam je tudi uradno obtožen v povezavi z masakrom, je povedal njegov odvetnik Sven Mary.
Kot so pozneje pojasnili tožilci, ga obtožujejo "terorističnega umora" in sodelovanja v aktivnostih teroristične skupine.
Abdeslam je priznal, da je bil 13. novembra lani v Parizu, poroča nemška tiskovna agencija dpa. To je bil večer, ko je v usklajenih bombnih in strelskih napadih na restavracije, bare, stadion Stade de France in koncertno dvorano Bataclan umrlo 130 ljudi.
Mary je sicer povedal, da je Abdeslam v priporu in sodeluje z belgijskimi pravosodnimi oblastmi. "Izročitev Franciji bo na tej stopnji zavrnil," je dejal odvetnik na sedežu bruseljske policije.
Francoski tožilec Francois Molins je pozneje v Parizu dejal, da je Abdeslam belgijskim preiskovalcem povedal, da se je "želel razstreliti" pri stadionu Stade de France, a si je nato premislil.
Pravni strokovnjaki ocenjujejo, da lahko nasprotovanje zavleče izročitev francoskim oblastem, ne more je pa preprečiti. Podlaga je evropski nalog za aretacijo, ki ga je EU uvedla prav z namenom pohitritve tovrstnih primerov.
Odvetnica Nathalie Gallant, ki zastopa Abdeslamovega brata Mohameda, je za televizijo RTBF povedala, da družina občuti nekaj olajšanja. "Najprej ker so ga prijeli živega - družina je upala na to. Olajšanje pa je tudi, ker je končno lova nanj konec. Morate razumeti, da je bila družina zadnje štiri mesece pod nenehnim pritiskom," je povedala Gallantova.
Francoski predsednik Francois Hollande je v petek kmalu po Abdeslamovi aretaciji v Bruslju poudaril, da si bo Pariz prizadeval za njegovo čim prejšnjo izročitev.
Abdeslam je bil v včerajšnji spektakularni aretaciji v bruseljski četrti Molenbeek ranjen, vendar so ga danes zjutraj odpustili iz bolnišnice in je stopil pred preiskovalnega sodnika.
Aretirani v spektakularni akciji
26-letni Abdeslam in še štirje osumljenci so bili aretirani v petkovi akciji v bruseljski četrti Molenbeek. Glavni osumljenec je bil med aretacijo lažje ranjen na nogi, so pojasnili tožilci.
Francoski premier Manuel Valls je na Twitterju pohvalil "velik uspeh" belgijskih varnostnih sil in visoko raven belgijsko-francoskega sodelovanja v boju proti terorizmu.
Takojšnjo izročitev Abdeslama Franciji so medtem zahtevali tudi svojci žrtev pariških napadov. "Bal sem se, da bo Abdeslam ušel ali bo ubit," je dejal predsednik združenja svojcev žrtev George Salines. "Zdaj mu bodo lahko sodili," je bil zadovoljen.
Salines je izrazil še upanje, da bo aretacija Abdeslama vodila do identifikacije vseh, ki so v pariških napadih vlekli niti.
Aretacija Abdeslama je "velik udarec" Islamski državi v Evropi, je danes ocenil francoski notranji minister Bernard Cazeneuve. "Vojno proti terorizmu bomo zmagali brez premirja ali popuščanja," je poudaril po zasedanju francoskega obrambnega sveta, ki ga je vodil Hollande.
Kot je dodal, je bilo od začetka leta v Franciji aretiranih 74 ljudi, povezanih s terorističnimi aktivnostmi. Od tega so proti 37 vložili obtožnice, 28 pa jih je pridržanih.
Po petkovih aretacijah na begu le še en osumljenec
Med aretiranimi v petek so sicer še moški, poznan po lažnem imenu Amine Choukri oziroma sirskem lažnem imenu Monir Ahmed Alaaj, ter trije člani družine, ki je skrivala Abdeslama. Ta je v Molenbeeku vodil bar skupaj z bratom Brahimom.
Brahim Abdeslam se je sicer razstrelil v pariških napadih in je bil v četrtek diskretno pokopan na bruseljskem pokopališču. Njegov brat pa naj bi zavrnil samorazstrelitev in se dan po napadih vrnil v Bruselj, kjer je domnevno preživel vse štiri mesece.
Po petkovih aretacijah je na begu le še en osumljenec, ki naj bi bil vpleten v pariške napade, Mohamed Abrini, ki so ga kamere ujele z Abdeslamom dva dni pred napadi na bencinskem servisu na avtocesti blizu Pariza.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.