Svetovna finančna kriza naj ne bi prizadela teroristične organizacije Al Kaida, poročajo tuji mediji. Zaradi visokih prihodkov od prodaje nafte v zalivskih državah in preprodaje drog v Afganistanu naj bi imela Al Kaida in druge islamske teroristične skupine dostop do velikih finančnih virov, s čimer bi se lahko izognila krizi.
Kljub temu vse še ni izgubljeno v prizadevanjih za zaustavitev denarja, namenjenega terorističnim skupinam. Eden od glavnih razlogov za to, da so se teroristi lahko izognili krizi, je, da so se bili prisiljeni umakniti iz bank in se zanesti na manj zanesljive načine za prenos denarja. Te metode, najbolj pogosta sta prenašanje denarja v gotovini in uporaba neformalnih mrež za prenos denarja, imenovanih havala, bodo verjetno zaščitile skrajneže pred trenutno krizo bančnega sistema. Po drugi strani so te metode počasnejše in manj učinkovite, zato bi lahko zavrle načrte za financiranje napadov, pravijo analitiki. "Nepredstavljivo bi bilo, da bi se ob vsem nadzoru velike vsote denarja prenašale skozi formalni finančni sistem," meni Ibrahim Warde, strokovnjak za financiranje terorističnih organizacij z univerze Tufts.
Kako pridejo do denarja?
Vprašanje, od kod denar Al Kaidi in njenim privržencem, je že dolgo časa ključno v prizadevanjih za preprečevanje terorističnih napadov. Ameriška preiskava iz leta 2004 je razkrila, da so banke v Združenih arabskih emiratih nevede opravile večino prenosov od 400.000 dolarjev, porabljenih za teroristične napade v ZDA 11. septembra 2001. Po napadih so ZDA agresivno nastopile proti terorističnim finančnim mrežam, od svojih zaveznic pa so zahtevale, da okrepijo svoje finančne in regulatorne ustanove.
Kljub prizadevanjem bogati donatorji in islamske dobrodelne organizacije v z nafto bogatih zalivskih državah, zlasti v Savdski Arabiji, ostajajo glavni vir nezakonitega financiranja terorizma, pravi Matthew Levitt z inštituta za Bližnji vzhod v Washingtonu.
Savdska Arabija in druge države na območju so imele v zadnjih dveh letih ogromne dobičke zaradi visokih cen nafte. Levitt sicer meni, da je zaradi prikrite narave financiranja terorističnih dejavnosti težko ugotoviti neposredno povezavo med naraščajočimi naftnimi prihodki in vsoto denarja, ki ga ima na razpolago Al Kaida. Vendar po njegovem lahko sklepamo, da "če je več denarja od nafte, je več denarja tudi za vse druge stvari, zakonite in nezakonite".
Trgovina z drogo cveti
Al Kaida in talibani so si opomogli tudi s trgovino z drogami, ki od začetka ameriške invazije leta 2001 cveti, tudi te dejavnosti pa svetovna kriza ne bo prizadela. Po podatkih ZN je pridelava opija letos sicer nekoliko padla, a je vseeno okoli 20-krat večja kot leta 2001.
Nekdanji ameriški mamilarski baron Barry McCaffrey, ki zdaj dela za zvezo Nato, v svojem julijskem poročilu ugotavlja, da se Al Kaida in talibani "v glavnem financirajo z 800 milijoni dolarjev, ki izvirajo iz štiri milijarde dolarjev vredne proizvodnje in izvoza opija in marihuane".
Kljub očitnemu obilju sredstev, ki naj bi bila na voljo terorističnim skupinam, Levitt meni, da so protiteroristični ukrepi zavrli možnosti prenosa denarja. Pri tem omenja več sporočil visokih predstavnikov Al Kaide v Pakistanu in Afganistanu, ki so jih prestregli ameriški obveščevalci, ali pa so jih skrajneži objavili kar sami, v katerih so svoje podpornike v Zalivu pozvali, naj jim pomagajo zaradi pomanjkanja sredstev.
Warde in drugi analitiki sicer niso prepričani, da je Al Kaida resno prizadeta. "Vsakdo, ki se kakor koli ukvarja z zbiranjem sredstev, ne bo nikoli dejal, da ima dovolj denarja," meni Warde, ki dodaja, da pozivi k pomoči še ne dokazujejo, da je "vse, kar smo naredili, briljantno uspelo".
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.