
V iraškem parlamentu sedi poslanec Džamal Džafar Mohamed, ki je bil v Kuvajtu obsojen na smrt zaradi bombnih napadov na veleposlaništvi ZDA in Francije leta 1983, so ugotovile ameriške obveščevalne službe. Mohamed je celo član vladajoče koalicije iraškega premierja Nurija al Malikija in kot poslanec z imuniteto zunaj dosega ameriških oblasti.
Washington Mohameda obtožuje, da sodeluje z določenimi šiitskimi oboroženimi skupinami, menda pa naj bi delal tudi kot agent iranske vlade. Pomagal naj bi iranskim posebnim enotam z orožjem in političnim vplivom. Ameriški obveščevalci so s svojim odkritjem seznanili tudi al Malikija, ki je dejal, da si vlada ne želi, da bo parlament zatočišče za kriminalce in iskane ljudi. Al Maliki je Američane pozval, naj informacije delijo s parlamentom, ki lahko Mohamedu odvzame imuniteto. Mohamed je bil izvoljen v parlament leta 2005, zastopa pa provinco Babil.
Mohamed je bil leta 1984 v Kuvajtu obsojen na smrt, vendar je pobegnil iz države še pred začetkom sojenja. Odgovoren je za bombni napad na ameriško in francosko veleposlaništvo v Kuvajtu, v katerih je umrlo pet ljudi, 86 pa jih je bilo ranjenih. Vpleten naj bi bil tudi v ugrabitev kuvajtskega potniškega letala leta 1984 ter v poskus umora kuvajtskega princa. Al Malikijeva stranka Dava, ki jo je usmrčeni Sadam Husein prepovedal in pregnal, je leta 1983 prevzela odgovornost za napad v Kuvajtu. Stranka se je z leti odpovedala terorizmu in danes sodeluje z Američani, zato je novica o Mohamedu sila nerodna tako za Bagdad kot tudi za Washington.
V Bagdadu ugrabili iranskega diplomata
V iraški prestolnici Bagdad so v nedeljo neznanci, oblečeni v iraške vojaške uniforme, ugrabili visokega diplomatskega predstavnika Irana. Iransko zunanje ministrstvo je ugrabitev danes potrdilo in zanjo obtožilo "sile iraškega obrambnega ministrstva, ki so pod nadzorom ameriške vojske".
Iz Teherana so tudi sporočili, da gre za Džalala Šarafija, drugega sekretarja na iranskem veleposlaništvu v Bagdadu, ki so ga v nedeljo ugrabili med vožnjo v središču Bagdada. Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Mohamad Ali Hoseini je ob tem dodal, da so ameriške sile v Iraku odgovorne za njegovo varnost in življenje. Iran je ob tem še "ostro obsodil to agresivno dejanje, ki pomeni kršitev mednarodnega prava".
Tudi nek iraški vladni predstavnik je pred tem dejal, da so iranskega diplomata prijele posebne iraške vojaške enote, ki neposredno odgovarjajo ameriški vojski, kar pa je slednja že zanikala. Iraški vladni predstavnik je še dejal, da sta vozilo iranskega diplomata ustavila dva avtomobila, v katerih so bili iraški vojaki, ki so diplomata nato odpeljali.
Iraške sile so medtem danes nadaljevale s krepitvijo svoje navzočnosti v Bagdadu pred načrtovano obsežno operacijo proti upornikom. Nasilje v Iraku in Bagdadu se je kljub temu nadaljevalo in je zahtevalo najmanj pet življenj, našli pa so tudi štiri trupla. Med drugim je bil na jugu Bagdada v eksploziji ubit iraški policijski častnik, trije ljudje so bili ranjeni. Na zahodu Iraka pa je bil ubit ameriški marinec.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.