57-letnega nekdanjega pripadnika libijske obveščevalne službe Abdela Ali al Megrahija, ki je zaradi bombnega napada na letalo družbe PanAm prestajal dosmrtno kazen, so izpustili iz zapora. Z letališča v Glasgowu je na krovu airbusa A340 libijske letalske družbe Afriqiyah že odpotoval v domovino.
Pred zaporom, iz katerega je odšel, so se zbrali zbrali številni predstavniki medijev in drugi. Nekateri so ob poti konvoja policijskih in reševalnih vozil s pestmi žugali proti vozilom in s tem izražali jezo nad odločitvijo o izpustitvi nekdanjega libijskega agenta.
V izjavi, ki so jo odvetniki prebrali kmalu po njegovem odhodu, je al Megrahi sporočil, da mu je ob odhodu iz zaporne celice močno odleglo. Ob tem je svojo obsodbo označil za "sramoto" in dodal, da bo njegova edina prava osvoboditev od "te grozne preizkušnje" mogoče šele smrt.
Odločitev o usodi najverjetneje najbolj znanega zapornika na Škotskem je sporočil škotski minister za pravosodje Kenny MacAskill. "Megrahi se sedaj sooča s kaznijo, ki so jo določile višje sile. Je dokončna in nepreklicna. Umrl bo,“ je dejal. Čeprav sam ni poznal milosti do potnikov na letalu, ki se je nad mestecem Lockerbie razletelo na kosce, in njihovih družin, mi ne moremo ravnati tako, je razložil mnenje svoje vlade.
Moški ima namreč raka na prostati in zdravniki mu napovedujejo le še tri mesece življenja. Libija je zato zaprosila, naj izpustijo obsojenca s smrtonosnim rakom na prostati, da bi se lahko vrnil domov in pred smrtjo še zadnjič obiskal svojce. Kazen bo odslužil v libijskem zaporu.
Bela hiša 'globoko obžaluje' odločitev
Proti takšnemu razpletu dogodkov so se odločno borili v Washingtonu, ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton je celo osebno posredovala, a Škotov ni prepričala, naj libijskega terorista ne izpustijo. Bela hiša se je na odločitev nemudoma odzvala in sporočila, da jo globoko obžaluje.
Spomnimo ...
Prvi so pred tednom dni o predvideni izpustitvi al Megrahija poročali britanski mediji, škotska vlada pa je najprej poudarjala, da ni bila sprejeta še nikakršna odločitev. Škotsko sodišče je nato v torek dovolilo umik al Megrahijeve zadnje pritožbe na obsodbo, kar je pomenilo korak bliže njegovi premestitvi v domovino, saj zaporniki, katerih pritožba je v teku, ne morejo biti premeščeni v drugo državo.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.