Tepco, upravitelj japonske jedrske elektrarne Fukušima Daiči, se mesec dni po katastrofalnem potresu 11. marca in cunamiju, ki je sledil, še vedno trudi končati nuklearno krizo in za to izdeluje podroben načrt. Kljub temu da jim delo otežujejo popotresni sunki, zaradi katerih odrejajo začasne evakuacije delavcev, njihov predstavnik pravi, da se razmere počasi stabilizirajo.
"Kot nam je naročil premier Naoto Kan, se pogovarjamo o podrobnostih izdelave načrta, s katerim bomo čim prej obvladali situacijo. Po vseh močeh se trudimo ustaviti sevanje, da bomo lahko začeli s sanacijo," je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik Tepca Masataka Shimizu.
Japonska agencija za nuklearno varnost je namreč sporočila, da so se stopnje radiacije v morju zadnjem tednu podvojile in dosegle že 23-krat višjo vrednost od običajnih. Inženirji poskušajo odstraniti radioaktivno vodo iz enega od šestih reaktorjev, kar jim bo omogočalo, da popravijo hladilni sistem, ki je ključen za delovanje reaktorjev.
Kot je znano, so japonske oblasti zaradi težav z elektrarno že včeraj povečale nevarnost nuklearne krize s pete na najvišjo, sedmo stopnjo Mednarodne lestvice jedrskih in radioloških dogodkov INES, ki je enaka ravni nesreče v Černobilu leta 1986. "Uhajanje radioaktivnih snovi se še vedno ni ustavilo, naša skrb je, da bodo ravni radiacijskega sevanja sčasoma presegle tiste iz Černobila," je sporočil uradnik iz Tepca.
A japonska agencija za jedrsko varnost je sporočila, da je radioaktivno sevanje iz poškodovane elektrarne enako desetim odstotkom nesreče v Černobilu. "To so preliminarne ocene, ki obsegajo potencialnost nesreče in nikakor ne trenutnega stanja," je sporočil njihov uradnik. Predstavnik agencije Hidehiko Nišijama je dejal, da je bila v Černobilu bistveno večja izpostavljenost visokim stopnjam sevanja, zaradi česar je umrlo 29 ljudi. Temu v Fukušimi niso bili priče, je poudaril. Poleg tega so v Černobilu "reaktorji eksplodirali", v Fukušimi pa so "ostali nedotaknjeni, čeprav opažamo nekaj puščanja".
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.