Kot je sporočila japonska agencija za jedrski nadzor, naj bi bila podtalnica radioaktivna, vendar pa ni natančno znano, kako zelo.
Tepco je v četrtek sporočil, da naj bi v podtalnici na območju nuklearke Fukušima namerili 10.000-krat višjo vrednost radioaktivnega joda od običajne vrednosti. Ob tem so pristojne oblasti izrazile "globoko obžalovanje", da je znova prišlo do napak pri merjenju radioaktivnosti.
Tepco je sicer vse od začetka katastrofe v Fukušimi pod udarom kritik zaradi svoje politike obveščanja javnosti. Tiskovni predstavnik japonske vlade Jukio Edano prav zaradi tega danes ni izključil možnosti, da bi država podržavila Tepco.
V Fukušimi 1 si delavci sicer še naprej prizadevajo preprečiti najhujše. Danes naj bi tako poskušali poškodovane dela nuklearke znova poškropiti z umetno smolo, kar so morali v četrtek zaradi dežja prekiniti. Umetna smola naj bi preprečila širjenje radioaktivnega prahu.
Japonski premier Naoto Kan pa namerava v soboto prvič obiskati v potresu prizadeta območja. Kot je napovedano, naj bi Kan obiskal mesto Rikuzentakata in prefekturo Fukušima, same nuklearke Fukušima pa naj ne bi obiskal.
Na tisoče japonskih in ameriških vojakov pa je danes začelo z intenzivno zračno in pomorsko operacijo, v okviru katere iščejo trupla žrtev. Japonska in ameriška vojska sodelujeta s 120 letali in 65 ladjami, akcija iskanja trupel pa naj bi vzdolž severovzhodne obale trajala tri dni.
Ameriška zaposlitvena agencija išče delavce iz jedrskih elektrarn, pripravljene intervenirati v Fukušimi
Zahteve za službo v tujini vključujejo spretnosti, pridobljene v jedrski industriji, potni list, soglasje družine in pripravljenost za delo v območju sevanja. Joe Melanson, ki išče kadre za ameriško jedrsko industrijo, pravi, da bo v začetni skupini manj kot 10 ljudi, ki se bodo za visoko plačilo podali reševat krizo v jedrski elektrarni Fukušima Daiči.
Lastnik poškodovane elektrarne Tepco je, ko so jim stvari v nuklearki ušle iz nadzora, na pomoč pri reševanju krize pozval strokovnjake iz tujine.
Melanson pravi, da pri prostovoljcih ne gre za nepremišljene avanturiste, temveč za starejše, izkušene strokovnjake, ki bodo nameščeni v Tokiu, od koder se bodo vozili v 480 kilometrov oddaljeno Fukušimo. ''Plačilo bo definitivno boljše, kot je povprečna plača v tamkajšnji jedrski industriji,'' pravi Melanson, ki pa ni hotel izdati zneska. Prav tako ni jasno, kako dolgo bodo delavci ostali na Japonskem, a Melanson ne pričakuje, da dlje od meseca dni.
Najeti jedrski tehniki naj ne bi prišli v stik z najmočnejšim sevanjem. ''To niso 'padalci', ki bi silili v prostor. Tepco bo zagotovil robote in s tem zmanjšal izpostavljenost ljudi močnemu sevanju,'' pravi Melanson.
'Padalec' je oznaka, ki se v jedrski industriji uporablja za ljudi, ki vstopajo v okolje z visoko stopnjo radioaktivnega sevanja, da bi tam hitro izvedli določeno opravilo. Tako prakso so v Združenih državah pogosto uporabljali v 70. in 80. letih. ''To delo še vedno obstaja, a so potrebe po njem mnogo manjše kot v preteklosti zaradi tega, ker ga večino lahko opravijo roboti,'' pravi Rock Nelson, kadrovski menedžer jedrske korporacije Nelson, ki v jedrski industriji dela skoraj 30 let.
Nekateri strokovnjaki pričakujejo, da utegne reševanje krize v japonski jedrski elektrarni trajati mesece. ''Tepco se bo v vsakem reaktorju srečeval s specifičnimi problemi,'' pravi Nelson. ''Vsak specifičen problem bo zahteval specifično, posebej izpopolnjeno mašinerijo. Skoraj gotovo je, da se bodo na koncu morali zateči k padalcu ali dvema. Vsa stvar se bo vlekla še tedne, če ne mesece.''
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.