Tujina

Tepco po cunamiju potonil v rdečih številkah

Tokio, 20. 05. 2011 09.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
4

Operater jedrske elektrarne Fukušima je objavil, da je poslovno leto končal z rekordno izgubo. Ker se počutita odgovornega za nastalo krizo, sta odstopila predsednik in podpredsednik Tepca.

14,4 milijarde ameriških dolarjev je rekordna izguba katere od nefinančnih družb na Japonskem.
14,4 milijarde ameriških dolarjev je rekordna izguba katere od nefinančnih družb na Japonskem. FOTO: Reuters

Japonski upravljavec jedrskih elektrarn Tokyo Electric Power Company (Tepco) je danes sporočil, da je zaradi škode, ki je nastala v jedrski elektrarni Fukušima po potresu in udaru cunamija 11. marca letos, imel rekordno izgubo. Tepco je v minulem poslovnem letu, ki se je zaključilo konec marca, ustvaril 1250 milijard jenov oziroma 14,4 milijarde ameriških dolarjev izgube. Prav tako so sporočili, da bodo zaprli vse štiri reaktorje v nuklearki Fukušima. Načrte o gradnji dveh novih reaktorjev na tej lokaciji so povsem opustili.

Odstop predsednika in podpredsednika Tepca je bil pričakovan že dlje časa.
Odstop predsednika in podpredsednika Tepca je bil pričakovan že dlje časa. FOTO: Reuters

Po objavi podatkov o izgubi sta predsednik Tepca Masatako Šimizu in podpredsednik Sakae Muto sporočila, da se poslavljata s svojega položaja, njuno odločitev pa mora potrditi še upravni odbor, ki se bo sestal enkrat junija. Začasno naj bi Šimizuja nasledil izvršni direktor Tošio Nišizava.

Predsednik Tepca se je na novinarski konferenci v Tokiu opravičil in dejal, da prevzema odgovornost za najhujšo jedrsko nesrečo po Černobilu pred 25 leti. "Želel sem prevzeti odgovornost in zadevo simbolno pripeljati do konca," je dejal. "Delamo vse, kar je v naši moči, za razrešitev krize."

Jedrsko elektrarno v Fukušimi je poškodoval cunami, ki ga je sprožil silovit potres 11. marca.
Jedrsko elektrarno v Fukušimi je poškodoval cunami, ki ga je sprožil silovit potres 11. marca. FOTO: Reuters

Nesreča je močno prizadela poslovanje Tepca, ki je zdrsnil v izgubo, potem ko je imel v letu poprej 1,1 milijarde evrov dobička. To je sicer komaj začetek rdečih števil za Tepco, ki bo med drugim moral izplačati odškodnine v nesreči prizadetim posameznikom, podjetjem in kmetom. Ob tem mora plačati za stroške reševanja situacije ter za zagotavljanje nadomestnih virov energije.

Pred dnevi je Tepco japonsko vlado zaprosil za finančno pomoč pri izplačilu odškodnin, da bi podjetje lahko še naprej delovalo in bi se izognili težavam pri oskrbi z energijo. Vlada je takrat sporočila, da mora Tepco v zameno za državno pomoč izvesti obsežno prestrukturiranje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tiga325
20. 05. 2011 12.21
Res me zanima, kako bi se postopka reševanja po potresu lotili tukaj pri nas. In kdo bi potem prevzel odgovornost. Japonci so neprimerno bolj organizirani in moralni, kot je to v evropi, sploh balkanu.
luckyss
20. 05. 2011 11.45
Pravočasno hlajenje z morsko vodo bi bilo uspešno, vendar bi bili reaktorji potem uničeni - zato so predolgo odlašali !
DarthRevan
20. 05. 2011 11.16
Luckyss, problem hlajenja z morsko vodo je, da je korozivna, in da ni tako dobro toplotno prevodna. Se strinjam, da bi morali ukrepati hitreje, ampak to je bil boj človeka proti naravi, in ta boj človek izgubi še preden se začne.
luckyss
20. 05. 2011 10.33
Treba bi jim bilo soditi zaradi zločina proti človeštvu, ker so zaradi interesa kapitala zavlačevali s hlajenjem z morsko vodo in tako povzročili katastrofo !!