Sedem mesecev po izginotju malezijskega letala MH370 vprašanja ostajajo, odgovorov pa ni. Teorij, o tem, kaj se je zgodilo, je veliko. Najbolj verjetna je ta, da je letalo močno skrenilo s svoje poti in svoje potovanje končalo v Indijskem oceanu, severozahodno od avstralskega mesta Perth. Avstralske oblasti menijo, da je letalo na koncu letalo upravljal avtopilot, strmoglavilo pa je, ko mu je zmanjkalo goriva. Kljub obsežni iskalni akciji pa do danes niso našli niti kosa pogrešanega letala.
Za nemški Der Spiegel je zdaj spregovoril direktor ene največjih letalskih družb Emirates Tim Clark, ki to teorijo postavlja na glavo. Dejstvo, da ne najdejo nobenih razbitin, se mu zdi zelo sumljivo. Ne verjame, da je letalo usmerjal avtopilot, najverjetneje pa sploh ni strmoglavilo v Indijski ocean.
"MH370 je bil, po mojem mnenju, pod nadzorom vse do konca. Pri nesrečah, ko letalo strmoglavi v vodo, je vedno nekaj tam. V tem primeru niso našli ene same samcate stvari, ki bi dokazovala, da je letalo res v morju, razen signala, ki so ga zaznali globokomorski mikrofoni, v kar prav tako dvomim," je povedal.

Pogrešano letalo je bilo tipa boeing 777, kakršnih ima letalska družba Emirates v floti 127, kar je več kot katera koli druga družba. Timu se zdi sumljivo, da nihče ne ve, kje je letalo končalo. "V zgodovini civilnega letalstva ni bilo nobenega letala – razen primera Amelie Earhart leta 1939 – ki ne bi bil vsaj 5 do 10-odstotno izsledljivo. MH370 pa je preprosto izginil. To se mi zdi sumljivo. Povsem nezadovoljen sem z izkupičkom te zgodbe."
Pozval je k bolj transparentni preiskavi. "Ogromno informacij je, ki morajo biti razkrite in dostopne vsem. Treba je preveriti vsako sekundo tistega leta, vse do trenutka domnevnega strmoglavljenja – za kar ne obstaja nobena sled, niti blazina sedeža v morju! MH370 ostaja ena največjih skrivnosti letalstva. Osebno mislim, da bo tako ostalo, življenje pa bo šlo naprej. Še največ, kar se lahko zgodi, je, da bomo o tem brali v National Geographicu. Ne smemo dovoliti, da se to zgodi, izvedeti moramo, zakaj je letalo izginilo," je še povedal.
V začetku tega meseca se je sicer začela nova faza iskanja letala, ki je z 239 potniki na krovu izginilo 8. marca. Malezija je najela ladjo GO Phoenix, ki je začela z delom okoli 1800 kilometrov zahodno od Avstralije. S podvodnimi senzorji bodo poskušali najti madeže goriva, s sonarjem pa bodo iskali anomalije na morskem dnu. Ladji se bosta še ta mesec pridružili še dve ladji, ki jih pošilja nizozemski pogodbenik Fugro.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.