Tujina

Tenet na zaslišanju

Washington, 10. 03. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Direktor ameriške obveščevalne agencije CIA je zavrnil obtožbe, da je Busheva administracija prikrojila obveščevalne podatke o Iraku in tako opravičila vojno.

Teneta so na senatni klopi dodobra namučili in preznojili (Foto: Reuters)
Teneta so na senatni klopi dodobra namučili in preznojili (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

George Tenet je pred senatnim odborom za oborožene sile pričal o vprašanjih ameriške nacionalne varnosti, vendar je bilo največ pozornosti namenjene predvojnim obveščevalnim podatkom o iraškem orožju za množično uničevanje.

"Ne bom sedel tule in govoril o tem, kaj sem govoril s predsednikom. Če sem mislil, da je nekdo napačno navajal obveščevalne podatke, potem sem ga na to opozoril," je dejal Tenet.

Republikanski člani odbora za oborožene sile so bili do Teneta prizanesljivi, čeprav so bili pred tem kritični do CIA in celotne obveščevalne skupnosti, sploh ko je nekdanji vodja ameriških inšpektorjev David Kay v začetku leta priznal, da v Iraku ni orožja za množično uničevanje in da ga verjetno ni bilo že več let. Razlog za spremembo razpoloženja republikancev do Teneta je postal očiten, ko so začeli obtoževati demokrate, da izkoriščajo vprašanje Iraka za nabiranje političnih točk v volilnem letu. Republikanci so se zelo kritično izražali o zahtevah po neodvisni preiskavi, ker ima CIA po njihovem mnenju pomembnejše delo od pošiljanja agentov pred različne komisije.

Tenet je za marsikatero zadevo, ki se je odvijala za njegovim hrbtom, na zaslišanju slišal prvič (Foto: Reuters)
Tenet je za marsikatero zadevo, ki se je odvijala za njegovim hrbtom, na zaslišanju slišal prvič (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Tudi demokrati so zaslišanje izkoristili za nabiranje političnih točk z nizanjem obtožb na račun administracije. Vodilni demokrat v odboru za oborožene sile Carl Levin iz Michigana je dejal, da je sprožiti vojno na podlagi pomanjkljivih ali napihnjenih obveščevalnih podatkov zelo resna zadeva, a je Tenet zatrdil, da je bilo njihovo delo podati, kar vedo, in dati oceno na podlagi zbranih informacij, kar naj bi CIA tudi storila.

Demokrati trdijo, da so vojno proti Iraku zakuhali jastrebi v Pentagonu, skupaj s predstavniki iraške emigracije in Cheneyjem, ki naj bi izvajal pritisk na agente CIA, da napihnejo iraško grožnjo.

V neroden položaj ga je Levin postavil tudi z vprašanjem, ali ve, da je obrambni podsekretar za politične zadeve Douglas Feith podpredsedniku Dicku Cheneyju posebej poročal o Iraku. Levina je zanimalo, ali je normalno, da nekdo iz Pentagona prevzame vlogo direktorja obveščevalne agencije. Feith in ostali bi morali s podatki priti do Teneta, ta pa bi moral potem poročati vrhu administracije, vendar so ga, kot kaže, včasih tudi obšli. Tenet je priznal, da ni vedel, da je Feith posebej poročal Cheneyju, vendar zatrdil, da ni bilo nikoli nobenega dvoma, da je direktor CIA glavni za seznanjanje predsednika z obveščevalnimi informacijami.

Kennedy je požel dobršno mero pozornosti, ko je imel priložnost zasliševati Teneta
Kennedy je požel dobršno mero pozornosti, ko je imel priložnost zasliševati Teneta FOTO: Reuters

"Ali ste kdaj povedali Bushu ali Condoleezzi Rice ali drugim, da pretiravajo z grožnjo?", je zanimalo demokratskega senatorja iz Massachusettsa, Edwarda Kennedyja. Teneta je to razjezilo. "Ne bom sedel tule in govoril o tem, kaj sem govoril s predsednikom. Če sem mislil, da je nekdo napačno navajal obveščevalne podatke, potem sem ga na to opozoril," je dejal Tenet. Kot je dodal, se spomni, da je opozoril visoke predstavnike administracije na to, da ni podlage za trditve, da je Irak skušal kupovati uran v Nigru, o čemer je Bush potem vseeno govoril.

Tenetu je večkrat odneslo pokrovko z glave. V edino oporo mu je bil Warner, ki je menil, da Tenet pač ni varuška članov administracije in jih ne more loviti za besede (Foto: Reuters)
Tenetu je večkrat odneslo pokrovko z glave. V edino oporo mu je bil Warner, ki je menil, da Tenet pač ni varuška članov administracije in jih ne more loviti za besede (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Tenetovo pričanje je bilo posvečeno sodobnim grožnjam ameriški varnosti in interesom. Direktor CIA je priznal, da se število napadov na koalicijske enote v Iraku znova povečuje. Ni jih sicer toliko kot novembra lani, vendar se zadnja dva tedna krepijo. Po Tenetovih besedah je očitno, da skušajo ostanki nekdanje vladajoče stranke Baas onemogočiti normalizacijo razmer.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.