Povečuje se temperatura v prvem reaktorju jedrske elektrarne Fukušima 1, ki ga zato pospešeno hladijo z morsko vodo. Temperatura je zrasla na okoli 400 stopinj Celzija, medtem ko je siceršnja zgornja meja 302 stopinji.
Zaradi povečane stopnje sevanja so reševalci začasno prekinili delo v drugem reaktorju, je sporočila japonska agencija za jedrsko varnost. Razlog za povečano stopnjo radioaktivnega sevanja v drugem reaktorju še ni znan.
Iz tretjega reaktorja se je znova začel viti siv dim, je sporočil upravitelj elektrarne Tepco. Japonska televizija NHK je predvajala posnetke, na katerih je nad reaktorjem videti temen dim, za zdaj pa ni znano, zakaj je nastal.
"Ne vemo, ali dim prihaja iz zgradbe, v kateri je turbina, ali pa je požar nastal v hramu reaktorja," je povedal tiskovni predstavnik družbe Tepco, ki upravlja z nuklearko.
Zaposlene – njihovo število ni znano – so umaknili iz kontrolne sobe reaktorja, ki so jo v torek zvečer priklopili na elektriko.
Stopnja sevanja je na območju poškodovane jedrske elektrarne Fukušima Daiči znašala 435 mikrosevertov, potem ko se je iz tretjega reaktorja začel viti dim, pa je padla na 284 mikroseverte, je sporočila japonska agencija za nuklearno in industrijsko varnost. Izpostavljenost sevanju stopnje sto milisevertov na uro lahko pri moškem povzroči neplodnost.
V četrtem reaktorju večjih zapletov ni in bodo popoldne nadaljevali z dovajanjem vode v bazen z rezervnim gorivom, je iz Tokia sporočil Boštjan Bertalanič.
Vsi glavni japonski mediji sicer danes osrednjo pozornost namenjajo povečani nevarnosti radioaktivnega sevanja v hrani. Potem ko je japonska vlada v torek prepovedala prodajo zelenjave in mleka iz štirih prefektur, se danes mediji sprašujejo, kako bo radioaktivno sevanje vplivalo na morsko hrano, predvsem ribe.
Japonska prehrana v veliki meri temelji na morski hrani in po torkovih meritvah naj bi ob obalah Fukušime in nekaterih južnih prefektur namerili povečano prisotnost radioaktivnega joda in cezija. Tiskovni predstavnik japonske vlade Jukio Edano je napovedal, da bodo z analizami rib in ostale morske flore začeli danes.
Tokijske mestne oblasti so sporočile, da so v vodovodni vodi v prestolnici zabeležili prisotnost radioaktivnega joda 131, zaradi česar dojenčkom in manjših otrokom odsvetujejo pitje te vode. Vrednosti so po navedbah mestnih oblasti več kot dvakratno presegle mejno vrednost 100 becquerelov na kilogram, poročajo tuje tiskovne agencije.
Omejitev pitja vode velja za vseh 23 osrednjih tokijskih okrajev in za območje Tama na zahodu prestolnice. Povišane vrednosti radioaktivnega joda 131 so v Tokiu prvič zaznali v torek zjutraj v neki napravi za pripravo vode. Povišanih vrednosti radioaktivnega cezija 137 pa niso zabeležili.
ZDA pa so, potem ko so japonske oblasti sporočile, da so v zelenjavi, mleku in vodi v bližini v potresu poškodovane jedrske elektrarne Fukušima zabeležili povišano stopnjo radiacije, prepovedale uvoz japonskega mleka, sadja in zelenjave iz omenjenega območja.
Najdražja naravna katastrofa
Japonska vlada je ocenila, da bodo posledice potresa in cunamija državo stale do 309 milijard dolarjev, japonska gospodarska rast pa bi lahko bila zaradi tega nižja za 0,5 odstotka.
Prve uradne ocene škode posledic naravne nesreče, ki je Japonsko zadela 11. marca, upoštevajo poškodbe cest, domov, tovarn in infrastrukture. Ocenjena škoda je znatno večja od škode, ki jo je v New Orleansu povzročil hurikan Katrina, zaradi česar gre za najdražjo naravno nesreča doslej.
Ocena japonske vlade je precej višja od drugih doslej znanih ocen. Tako je Svetovna banka minuli ponedeljek ocenila, da bi škoda lahko dosegla 235 milijard dolarjev, medtem ko jo investicijska banka Goldman Sachs ocenjuje na 200 milijard dolarjev.
Japonska vlada naj bi načrtovala injekcije javnih sredstev bankam, da bi te pomagale pri obnovi podjetij, ki jih pestijo izpadi elektrike ter uničena infrastruktura. Poleg tega naj bi podjetjem omogočili za do 122 milijard dolarjev ugodnih posojil za obnovo.
Japonski minister za gospodarstvo Kaoru Josano je še v torek ocenil, da gospodarske razmere na Japonskem niso tako brezupne, kot mislijo tuji vlagatelji. Borzni indeks Nikkei se je namreč v zadnjih dneh bistveno okrepil.
Josano je ob tem poudaril, da predstavlja večjo težavo pomanjkanje elektrike, ki naj bi po nekaterih ocenah v poletnih mesecih doseglo 25 odstotkov celotne porabe. Japonska vlada tako razmišlja o povečanju električne proizvodnje v termoelektrarnah. Zaradi motenj v oskrbi z naftnimi derivati pa je japonska vlada v torek sprostila naftne rezerve. Mediji poročajo, da naj bi sprostili približno 56 milijonov sodov nafte.
Japonske oblasti so danes sporočile novo bilanco potresa in cunamija. Število smrtnih žrtev je preseglo številko 9400, več kot 14.700 ljudi pa še vedno pogrešajo. Ob tem japonska policija ocenjuje, da bo dokončno število smrtnih žrtev preseglo številko 18.000. Po podatkih japonske policije so doslej po potresu 11. marca potrdili smrt 9408 ljudi, 14.716 pa jih uradno pogrešajo.
Kljub nemogočim razmeram ponekod veselo praznovanje konca šolskega leta
Glavnina šol na prizadetih območjih z zamudo praznuje konec šolskega leta, saj se na Japonskem novo šolsko leto začne prihodnji mesec. Ravnatelji, ki s težavo zadržujejo solze, šolarjem in dijakom predajajo spričevala, ki so jih uspeli rešiti izpod ruševin porušenih šol.
Ena od šol, kjer so danes dijaki prejeli spričevala, je tudi majhna šola v Okiraiju, kraju, za katerega pred potresom ni vedel marsikateri Japonec.
Po cunamiju, ki je popolnoma porušil središče Okiraija, se je pouk v šoli ustavil, njena avla pa se je spremenila v začasno mrtvašnico. Večini prebivalcem je pred desetmetrskim rušilnim valom uspelo pobegniti višje v gore, ki rastejo za hrbtom kraja na severovzhodu prefekture Ivate. Vsi učenci osnovne šole so cunami preživeli nepoškodovani. Kljub temu pa je bil smrtni davek posebej visok med gasilci, ki so si prizadevali ojačati valobran.
Med mrtvimi gasilci je bil tudi oče Keisuke Ivaki, govornik na letošnji slovesnosti podelitve spričeval. ''Moje srce je prepolno radosti,'' je dejala njegova mati Hiroko. ''Mož, ki sem ga izgubila v cunamiju, bi bil tako ponosen nanj.''
Keisukeju se ni zatresel glas, ko se je v govoru v imenu razreda, ki je osnovno šolo končal leta 2011, zahvalil učiteljem in pozdravil sošolce. Po končanih formalnostih so se večinoma 15-letni nekdanji učenci zbrali za skupinski fotografski posnetek, ki jih bo zmerom kazal na ozadju razdejanja, ki ga je v pokrajino prinesel cunami.
Ozračje se je razvedrilo. Najstniki so postali najstniki in začeli metati v zrak svoje kape, spričevala o končanem osnovnem šolanju pa predali ponosnim materam.
Marsikje pa se je veliko otrok zaključnih proslav udeležilo brez staršev. Proslave so potekale v telovadnicah, ki so postale njihov začasni dom. Tam so smeh so nadomestile solze, ki jih šolarji tiho brišejo s svojih lic, je iz Tokia sporočil Boštjan Bertalanič.
Vsi, ki bi želeli pomagati prizadetim v potresu na Japonskem, lahko svoj prispevek posredujejo na:
– Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, 02140-0015556761, Namen: Japonska, Sklic: 00 6270. Zbrana pomoč bo prizadetim posredovana prek Caritas Internationalis.
– Rdeči križ Slovenije na tekoči račun 03100-1111122296, referenca oziroma sklic 00 937047, s plačilnim nalogom BN 02, pripis "Potres Japonska". Zbrana sredstva bodo nakazali Mednarodni federaciji društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca za izvajanje programov pomoči.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.