Parlamentarne volitve, ki bodo v Veliki Britaniji potekale 6. maja, so prinesle novost. Prvič so kandidati namreč pristali televizijsko soočene in to na debato na ameriški stil. Vse je potekalo po strogih pravilih. Teh je bilo 76, med njimi tudi prepoved aplavza, saj je občinstvo lahko ploskalo le na začetku in na koncu debate.
90-minutno televizijsko soočenje, ki je potekalo v živo, je dalo kandidatom pomembno priložnost, da pripomorejo k svoji kampanji, saj večina volivcev še ne ve, za koga bo volila. In tako so se udarili trije – trenutni premier Gordon Brown iz laburistične stranke, David Cameron iz konservativne stranke in Nick Clegg, vodja liberalnih demokratov.
Brown se je poskušal predstaviti kot najboljši poznavalec gospodarstva med kandidati, saj je pred prevzemom premierskega stolčka deset let opravljal funkcijo finančnega ministra. "To niso običajne volitve,“ je dejal. "Šli smo skozi največjo globalno finančno krizo … Vsaka obljuba, ki jo slišite od nas, je odvisna od ene stvari – močne ekonomije,“ je dejal Brown.
Cameron pa je napadel laburistično stranko in Browna okrivil za neučinkovite in kaotične javne storitve. "Lahko gremo naprej takšni kot smo, lahko pa rečemo ne, Velika Britanija zmore bolje. Lahko se soočimo s svojimi dolgovi, naše gospodarstvo se lahko razvija,“ je dejal.
A ankete po soočenju so pokazale, da so se gledalci najbolj pozitivno odzvali na 43-letnega Clegga. "Ne pustite jim, da vam govorijo, da lahko izbirate zgolj med dvema starima strankama,“ je v svoji zaključni izjavi dejal Clegg. Cleggova stranka je v teh volitvah sicer lahko zelo pomembna. Po zadnjih javnomnenjskih raziskavah sicer vodijo konservativci, a njihova prednost pred laburisti ni tako velika. Verjetno nobeni od "starih" strank ne bo uspelo zbrati zadostne večine, kar pa igra v prid ravno liberalnim demokratom
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.