
Teleskop Kepler, s katerim astronomi odkrivajo nove planete, je v težavah, so sporočili z ameriške vesoljske agencije Nasa. To so ugotovili v četrtek, ko so vzpostavili redni stik s teleskopom. Izkazalo se je, da je v načinu za obratovanje v sili, kar med drugim pomeni, da se močno poveča poraba goriva.
Le nekaj dni prej je bilo s teleskopom še vse v najlepšem redu, težave pa so se pojavile, tik preden so ga poskušali usmeriti proti središču Mlečne ceste.
Ugotavljanje, v čem je težava, in njeno odpravljanje, je zahtevno tudi zato, ker je Kepler trenutno kar 120 milijonov kilometrov oddaljen od Zemlje, zaradi česar je komunikacija z njim počasna. Tudi v primeru, da potuje s svetlobno hitrostjo, potuje signal z Zemlje na teleskop in nazaj kar 13 minut, je razložil vodja misije Charlie Sobeck.
Kepler je svojo prvo misijo zaključil leta 2012, med njo je odkril kar 5000 potencialnih zunanjih planetov, obstoj več kot tisočih pa so nato tudi potrdili. Leta 2014 je začel novo misijo, ki so jo poimenovali K2. Zdaj ne išče več le neznanih planetov, ampak odkriva tudi mlade zvezde, supernove in druge vesoljske objekte.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.