
Francosko telekomunikacijsko podjetje Telecom, nekdanji direktor družbe Didier Lombard in dva člana uprave so se znašli v preiskavi zaradi domnevnega izvajanja psihičnega nasilja nad zaposlenimi. Preverjajo tudi, ali je družba kršila varnostne in higienske predpise.
Val samomorov se je v Telecomu sicer začel leta 2008 in je v dveh letih terjal življenja 30 zaposlenih. Med drugim se je neki moški v trebuh zabodel kar med sestankom, ženska pa se je vrgla skozi okno pisarne.
Za dogajanje naj bi bil kriv stres na delovnem mestu, vrhunec pa je število samomorov doseglo leta 2010, ko je v le nekaj dneh lastno življenje končalo pet zaposlenih.
Družba, ki je v delni državni lasti, je doslej zanikala vsakršno odgovornost za številne smrti. "Francoski Telecom zanika uporabo strategije, ki bi ustvarjala delovne pogoje, ki bi zaposlene vodili v obup," so zapisali v sporočilu za javnost.
Dodali pa so tudi, da je mogoče, da bodo nekateri predpisi napačno interpretirani, zaradi česar bi takšne interpretacije lahko nakazovale na povezavo med podjetjem in samomori.
Tovrstne preiskave sicer v Franciji pogosto pripeljejo do sojenj zaradi obtožb o "moralnem nadlegovanju", za kar je zagrožena enoletna zaporna kazen in 15.000 evrov globe.
Lombard, ki je tudi zaradi kritik na račun samomorov odstopil leta 2010, je bil na čelu družbe ravno ob največjem valu samomorov, ki se je zgodil desetletje po privatizaciji družbe.
Preiskovalci so preiskavo sicer razširili na okoli 80 primerov, vanjo bodo vključili tudi poskuse samomora in živčne zlome.
Sindikati sicer menijo, da so bile vzrok za samomor nečloveške norme in prisilne premestitve. V podjetju pa trdijo, da ni bilo samomorov nič več kot v splošni populaciji.
V poročilu iz februarja leta 2010, ki so ga spisali državni delovni inšpektorji, pa piše, da je družba enostavno ignorirala poročila o slabem duševnem stanju nekaterih zaposlenih, ki so bili pod velikim stresom.
Vzrok za stres se je nedvomno skrival tudi v načrtu reorganizacije družbe, po katerem naj bi število zaposlenih znižali za 22.000, 10.000 delavcev pa naj bi premestili.
Lombardov odvetnik Jean Veil je obtožbe zoper svojo stranko označil za "naravnost osupljive" in dodal, da nekdanjega direktorja obtožujejo nadlegovanja ljudi, ki jih ni nikoli poznal.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.