
''Temu predsedniku ni uspelo, in to prav v času, ko so Američani od njega pričakovali, da ob ustvarjal nova delovna mesta in pospešil gospodarsko rast,'' je dejal nekdanji guverner Massachusettsa Mitt Romney, ki se po javnomnenjskih raziskavah med republikanskimi kandidati uvršča najvišje.
Dejal je tudi, da njegova zdravstvena reforma v dveh pomembnih potezah odstopa od Obamove ureditve, namreč v tem, da ne zvišuje davkov in da je v pristojnosti zvezne države. ''Če ljudem v naši zvezni državi zdravstveno varstvo za vse ni všeč, lahko ureditev spremenijo,'' je dejal Romney in s tem poudaril, da bi odgvornost za tovrstna vprašanja morala biti v rokaz zvezne države, ne pa Washingtona.
Nekdanji guverner Minnesotte Tim Pawlenty, ki je v nedeljo z zmerljivko ''Obamneycare'' (v prostem prevodu Obamova zdravstvena reforma) napadel Romneyevo zdravstveno politiko, se je izogibal direktnemu spopadu s svojim tekmecem, ki je na soočenju branil svoj pogled na ureditev zdravstvenega sistema v Ameriki.
Pawlenty je na soočenju zgroženo ugotavljal, da so ZDA za Obamo le del sveta kot druge države, ne pa nekaj posebnega, nekdanji senator iz Pensilvanije Rick Santorum pa je podpiral privatizacijo zveznega zdravstvenega sistema za upokojence (medicare) na način, da zvezni proračun subvencionira upokojence, ki bodo šli k zasebnim zavarovalnicam.
Ron Paul, ki si želi vrnitev v zlate čase zlate podlage za dolar, je napadal centralno banko, ker naj bi s svojo politiko uničevala ameriško valuto. Nekdanji predsednik predstavniškega doma iz Georgije Newt Gingrich, ki mu je pred dnevi kampanja skoraj razpadla zaradi odhoda vodilnih sodelavcev, je govoril o Obamovi gospodarski depresiji.
Nastopil je tudi temnopolti poslovnež iz Georgije Herman Cain, ki se je zavzel za odpravo davka na dobiček in menil, da je zaman plačeval vse davke, ker ne bo dočakal ugodnosti iz sistema 'medicare'.
Demokrat Obama vodi v vseh javnomnenjskih raziskavah, ki merijo razpoloženje volicev za volitve leta 2012, a je njegova prednost v preteklih tednih zaradi težavnega okrevanja ameriškega gospodarstva začela kopneti.
Kongresnica iz Minnesote Michele Bachmann je soočenje izkoristila za napoved svoje predsedniške kandidature. Bachmannova je priljubljena pri "novih" republikancih, to so pripadniki ali somišljeniki gibanja čajanke. Z najavo kampanje je postavila pred dejstvo nekdanjo guvernerko Aljaske Sarah Palin, ki se poteguje za enako volilno bazo, vendar se še ni odločila, ali bo kandidirala. Na soočenju tudi ni bilo nekdanjega guvernerja Utaha in nekdanjega Obamovega veleposlanika na Kitajskem Jona Huntsmana, ki naj bi se o kandidaturi odločil kmalu. To naj bi storil tudi guverner Teksasa Rick Perry.
V primeru izvolitve katerega koli od njih se obeta odprava Obamove zdravstvene reforme, podjetja bodo morala pozabiti na pomoč države, če se znajdejo v težavah, kot se je to zgodilo z ameriško avtomobilsko industrijo. Vsi so prav tako nasprotovali reševanju finančnega sistema v času zadnje krize, pravici do umetne prekinitve nosečnosti in istospolnim porokam in se strinjali, da je velika vlada problem. Večina bi tudi spremenila zvezno ustavo, ki naj bi uzakonila prepoved istospolnih porok, le Bachmannova je ostala zvesta republikanskim načelom suverenosti zveznih držav in je dejala, da morajo o tem same odločati posamezne države.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.