Tujina

Tekmeci za republikanskega predsedniškega kandidata složno nad Obamo

Concord, 14. 06. 2011 08.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
6

Sedem republikanskih kandidatov za položaj izzivalca aktualnemu ameriškemu predsedniku Baracku Obami se je na prvem javnem soočenju vzdržalo razpravljanja o medsebojnih razlikah.

Z leve proti desni nekdanji senator Rick Satorum, kongresnica Michelle Bachmann, nekdanji predsednik predstavniškega doma Newt Grinich, nekdanji guverner Massachusettsa Mitt Romney, teksaški senator Ron Paul, nekdanji guverner Minnesotte Tim Pawlenty in nekdanji izvršni direktor podjetja Godfather's pizza Heman Cain
Z leve proti desni nekdanji senator Rick Satorum, kongresnica Michelle Bachmann, nekdanji predsednik predstavniškega doma Newt Grinich, nekdanji guverner Massachusettsa Mitt Romney, teksaški senator Ron Paul, nekdanji guverner Minnesotte Tim Pawlenty in nekdanji izvršni direktor podjetja Godfather's pizza Heman Cain FOTO: Reuters
Kritika republikanskih kandidatov je letela predvsem na Obamovo vodenje ameriškega gospodarstva in zdravstveno reformo, ki jo republikanci vidijo kot vsiljevanje države, pri tem pa so izpustili marsikatero priložnost za obračun s strankarskimi rivali za položaj republikanskega predsedniškega kandidata.
Mitt Romney je kot guverner Massachusettsa podpisal zakon, ki je od vsakega prebivalca te zvezne države zahteval, da ima sklenjeno zdravstveno zavarovanje, zaradi česar v Združenih državah Amerike njegova ureditev vprašanja zdravstvenega varstva velja za predhodnico Obamove ureditve tega področja.

''Temu predsedniku ni uspelo, in to prav v času, ko so Američani od njega pričakovali, da ob ustvarjal nova delovna mesta in pospešil gospodarsko rast,'' je dejal nekdanji guverner Massachusettsa Mitt Romney, ki se po javnomnenjskih raziskavah med republikanskimi kandidati uvršča najvišje.

Dejal je tudi, da njegova zdravstvena reforma v dveh pomembnih potezah odstopa od Obamove ureditve, namreč v tem, da ne zvišuje davkov in da je v pristojnosti zvezne države. ''Če ljudem v naši zvezni državi zdravstveno varstvo za vse ni všeč, lahko ureditev spremenijo,'' je dejal Romney in s tem poudaril, da bi odgvornost za tovrstna vprašanja morala biti v rokaz zvezne države, ne pa Washingtona.

Nekdanji guverner Minnesotte Tim Pawlenty, ki je v nedeljo z zmerljivko ''Obamneycare'' (v prostem prevodu Obamova zdravstvena reforma) napadel Romneyevo zdravstveno politiko, se je izogibal direktnemu spopadu s svojim tekmecem, ki je na soočenju branil svoj pogled na ureditev zdravstvenega sistema v Ameriki.

Pawlentyjev gospodarski načrt predvideva redko doseženo 5-odstotno gospodarsko rast, s katerim republikanski kandidat utemeljuje znižanje davkov.

Pawlenty je na soočenju zgroženo ugotavljal, da so ZDA za Obamo le del sveta kot druge države, ne pa nekaj posebnega, nekdanji senator iz Pensilvanije Rick Santorum pa je podpiral privatizacijo zveznega zdravstvenega sistema za upokojence (medicare) na način, da zvezni proračun subvencionira upokojence, ki bodo šli k zasebnim zavarovalnicam.

Ron Paul, ki si želi vrnitev v zlate čase zlate podlage za dolar, je napadal centralno banko, ker naj bi s svojo politiko uničevala ameriško valuto. Nekdanji predsednik predstavniškega doma iz Georgije Newt Gingrich, ki mu je pred dnevi kampanja skoraj razpadla zaradi odhoda vodilnih sodelavcev, je govoril o Obamovi gospodarski depresiji.

Nastopil je tudi temnopolti poslovnež iz Georgije Herman Cain, ki se je zavzel za odpravo davka na dobiček in menil, da je zaman plačeval vse davke, ker ne bo dočakal ugodnosti iz sistema 'medicare'.

Demokrat Obama vodi v vseh javnomnenjskih raziskavah, ki merijo razpoloženje volicev za volitve leta 2012, a je njegova prednost v preteklih tednih zaradi težavnega okrevanja ameriškega gospodarstva začela kopneti.

Kongresnica iz Minnesote Michele Bachmann je soočenje izkoristila za napoved svoje predsedniške kandidature. Bachmannova je priljubljena pri "novih" republikancih, to so pripadniki ali somišljeniki gibanja čajanke. Z najavo kampanje je postavila pred dejstvo nekdanjo guvernerko Aljaske Sarah Palin, ki se poteguje za enako volilno bazo, vendar se še ni odločila, ali bo kandidirala. Na soočenju tudi ni bilo nekdanjega guvernerja Utaha in nekdanjega Obamovega veleposlanika na Kitajskem Jona Huntsmana, ki naj bi se o kandidaturi odločil kmalu. To naj bi storil tudi guverner Teksasa Rick Perry.

V primeru izvolitve katerega koli od njih se obeta odprava Obamove zdravstvene reforme, podjetja bodo morala pozabiti na pomoč države, če se znajdejo v težavah, kot se je to zgodilo z ameriško avtomobilsko industrijo. Vsi so prav tako nasprotovali reševanju finančnega sistema v času zadnje krize, pravici do umetne prekinitve nosečnosti in istospolnim porokam in se strinjali, da je velika vlada problem. Večina bi tudi spremenila zvezno ustavo, ki naj bi uzakonila prepoved istospolnih porok, le Bachmannova je ostala zvesta republikanskim načelom suverenosti zveznih držav in je dejala, da morajo o tem same odločati posamezne države.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dannyer
14. 06. 2011 19.04
hočejo ukiniti za več kot 45,000,000 revnih Američanov dodatno zavarovanje oz zdravstveno ??? da bodo živeli v nemilosti in bedi in oni se imajo za socialno demokratično država pa nasploh je slovenija mnogo bolj razvita kot zda in mi naj bi se zgledovali po teh c e p c i h halo nam do kolen ne sežejo. če je amerika socialna država potem js sploh nevem več kaj je kaj .
User477919
14. 06. 2011 17.12
Znova bodo delali v prid ljudstva, jim skrivna skupina Bilderberg sploh to dopušča??;)
User363613
14. 06. 2011 16.07
Sicer ne dam za nikogar roke v ogenj ja Ron paul je(vsaj po mojem mnenju) še vedno najbolj kredibilen.Če ne drugega poglejte kak njegov video na Utube.saj ne da se nas to tolk tiče, ampak bi bilo za spremembo dobro videti nekoga ki vsaj ve kaj dela, na čelu ZDA. @boratPahor nič bat, saj si bo "izboril" stolček še za 4 leta.in to neglede če ga ljudstvo podpira ali ne.Oni so tko kratkovidni.Vržeš jim piščančje bedrce pa bodo TAKOJ volili zate.Lep primer je bila smrt obame bin ladna.Ups, osame ;). Pa saj ni važno kaj naredi, kdorkoi pride gor.Amerika je v talkikrizi, da si niti predstavljati ne moremo.Skupna vrednost vseh neplačanih terjatev se giba med 90-100 triljoni dolarjev.Sedaj pa reši tako zapufano državo....
User509295
14. 06. 2011 12.10
Vidi jih, sami pošteni ljudi, ki bi radi delali dobro človeštvu. Pričakujte od Avgusta do Decembra kakšen nov dogodek iz strani Amerike, volitve so 2012 tako da Obama si mora zagotovit še 4 leta.
Elias47
14. 06. 2011 10.48
Obmana je zadnji Ameriški predsednik, pika! Torej bo postavljen tudi za naslednji termin, če bo sploh do njega prišlo!
User739855
14. 06. 2011 09.00
"Tekmeci za republikanskega redsedniškega kandidata složno nad Obamo" resedniškega?