Newyorški senatorki Hillary Clinton je v torek uspelo, da še naprej ostaja v igri za predsedniško nominacijo demokratske stranke, potem ko je v zveznih državah Ohio in Teksas premagala senatorja iz Illinoisa Baracka Obamo. Pri republikancih je John McCain v torek že osvojil republikansko predsedniško nominacijo.
Republikanci in demokrati so se v torek na strankarskih volitvah pomerili v Vermontu, Rhode Islandu, Ohiu in Teksasu. Senator iz Arizone McCain je po pričakovanjih zanesljivo zmagal v vseh štirih državah, tako da se je nekdanji guverner Arkansasa Mike Huckabee poslovil od predsedniške tekme, saj je McCain zbral več kot 1191 delegatskih glasov, kolikor jih je potrebno za osvojitev nominacije. Kot je zatrdil Huckabee, si bo sedaj odločno prizadeval za poenotenje stranke za McCainom, ki ga je imenoval častnega človeka in mu obljubil vso podporo.
Ali bodo odločali 'super delegati'?
Obama je po enajstih zaporednih zmagah v torek v Vermontu dodal še zanesljivo dvanajsto, nato pa je Clintonova prekinila njegov niz najprej s prav tako prepričljivo zmago v Rhode Islandu, zatem še v Ohiu, kjer je po 86 odstotkih preštetih glasov osvojila 55 odstotkov, Obama pa 43 odstotkov glasov. Ameriške televizije pa so nato davi po 76 odstotkih preštetih glasov volitev v Teksasu Clintonovo z 51 odstotki podpore že razglasile za zmagovalko proti Obami, ki je prejel 47 odstotkov glasov.
Rezultate strankarskih volitev so v Teksasu šteli pozno v noč, dokončna razdelitev delegatskih glasov te države pa morda ne bo znana do petka, saj so volitvam sledila še strankarska zborovanja, katerih rezultati se lahko štejejo do takrat.
Ne glede na tri zaporedne zmage 60-letne Clintonove, Obama ohranja prednost v številu delegatskih glasov, kar je v torek zvečer poudaril tudi svojim privržencem v teksaškem San Antoniu. Obama je pred torkom vodil s 1389 delegatskimi glasovi proti 1276. Ker pa jih demokrati z volitvami in strankarskimi zborovanji delijo po proporcionalnem načelu, se mu prednost pred Clintonovo ne bo zelo zmanjšala.
Po vseh izračunih, ki so na voljo, nobenemu kandidatu z volitvami in strankarskimi zborovanji ne bo uspelo osvojiti potrebnih 2025 delegatskih glasov za zmago, četudi porazi nasprotnika v vseh preostalih državah do junija. Tako bodo odločali glasovi tako imenovanih "super delegatov" oziroma strankarskih veljakov, ki se lahko odločijo po svoje.
Podpora žensk in starejših
Demokratom se sedaj obeta podaljšana kampanja vsaj do 22. aprila, ko bo na vrsti Pensilvanija, pred tem pa bodo strankarska zborovanja v Wyomingu 8. marca in volitve v Mississippiju 11. marca. Pričakovati je ostro kampanjo, saj so se napadi Clintonove na 46-letnega Obamo s poudarjanjem njegove neizkušenosti očitno obrestovali. Zanjo je namreč glasovala večina demokratov, ki so se tik pred volitvami odločili, komu bodo oddali svoj glas. Obami je škodoval tudi član njegove kampanje, ki je kanadski vladi razlagal, da senator ni resno mislil, ko je napovedoval nova pogajanja o sporazumu o prosti trgovini Severne Amerike (Nafta), ki ga v Ohiu krivijo za izgubo delovnih mest.
Clintonova je vidno olajšana svojim ponovno navdušenim privržencem v Columbusu v državi Ohio dejala, da se sedaj tekma šele začenja in bo šla naprej do končne zmage. Letošnje volitve tako ostajajo polne preobratov, Clintonovi pa je kampanjo po New Hampshireu januarja uspelo še drugič ohraniti pri življenju, tokrat v Ohiu. Kot so pokazale vzporedne ankete, sta zanjo v Ohiu glasovali dve tretjini belopoltih volivcev in celo večina belopoltih moških.
Ohranila je tudi podporo žensk in starejših ter revnejših in manj izobraženih demokratov. V Teksasu je prejela dve tretjini glasov demokratov latinskoameriškega porekla. Obama je ohranil svojo podporo med mladimi, bolj izobraženimi ter premožnimi demokrati in skoraj 90 odstotkov podpore med temnopoltimi.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.