Iran bo dovolil preglede in mednarodni nadzor svojih jedrskih zmogljivosti, če se iransko vprašanje iz Varnostnega sveta vrne pod okrilje Mednarodne organizacije za jedrsko varnost. To je dan po predstavitvi kritičnega poročila o Iranu v Varnostnem svetu Združenih narodov sporočil Teheran. Kljub temu pa se Iran ne namerava odpovedati bogatitvi urana.
Čeprav v Teheranu menijo, da poročilo direktorja Mednarodne agencije za jedrsko varnost Mohameda El Baradeja on Iranu ni negativno, so pripravljeni odpraviti nekatere očitane jim pomanjkljivosti.
Vendar to ne pomeni, da bi Iran prenehal bogatiti uran in razvijati svoj jedrski program, temveč, da bi mednarodnim inšpektorjem omogočil nadzor svojih jedrskih zmogljivosti.
Mednarodna skupnost se na izjave predstavnikov Irana javno ni odzvala. Že v petek pa so iz Washingtona sporočili, da bodo stalne članice Varnostnega sveta Združenih narodov in Nemčija o Iranu in morebitnih sankcijah razpravljale 9. maja. Britanska diplomacija naj bi že prihodnji teden pripravila resolucijo, s katero bi zahteve Varnostnega sveta - ta je pred časom Iranu naložil, da mora sodelovati s svetovno organizacijo in ustaviti jedrske aktivnosti - postale za Iran obvezujoče.
Iran v središču tudi v Bruslju
Osrednja tema dvodnevnega foruma o čezatlantskih odnosih v Bruslju je bila iransko jedrsko vprašanje. Sicer pa so udeleženci foruma spregovorili tudi o terorizmu, razmerah v Afganistanu in Darfurju.
Po besedah nekdanjega odposlanca ZDA za območje Balkana Richarda Holbrookea je Iran "v središču resnične globalne krize" in prav tako ogroža svoji zaveznici Rusijo in Kitajsko kot Izrael, zahodno Evropo in Severno Ameriko.
"Rusija in Kitajska se lahko upirata sankcijam Varnostnega sveta ZN proti Iranu, vendar je jedrsko oboroženi Iran prav tako nevaren zanju, če ne še bolj, kot za Izrael, zahodno Evropo in Severno Ameriko," je 275 udeležencem foruma dejal Holbrooke. Visoki predstavnik EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana pa je povedal, da je Iran res dejavnik destabilizacije, vendar pa EU in ZDA ne razmišljata o vojaškem posredovanju.
Po besedah vplivnega ameriškega senatorja Johna McCaina bo ravno odločitev Rusije in Kitajske glede Irana "ključni preizkus" za njune odnose z ZDA. McCaine, ki je udeležence nagovoril v petek zvečer, ni izključil vojaškega posega. "Samo ena stvar je hujša od vojaškega posredovanja, in to je jedrsko oboroženi Iran," je dejal McCaine.
"Varnostni svet bi moral uvesti večstranske sankcije, vključno s prepovedjo investicij, prepovedjo potovanj in zamrznitvijo lastnine za vladne voditelje in jedrske znanstvenike. Če se to stori znotraj ZN, bosta morali Kitajska in Rusija uvideti, da bo njuno stališče do Irana ključno za naše odnose," je dejal McCaine, sicer možni kandidat republikancev na naslednjih predsedniških volitvah v ZDA leta 2008.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.