Potem ko uradni Teheran do 21. februarja ni izpolnil zahtev iz resolucije Varnostnega svet ZN, je iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad v petek izjavil, da Iran ne bo prekinil svojega jedrskega programa.
Mednarodna agencija za jersko energijo (IAEA) je v četrtek objavila, da Iran ni prenehal z vsemi dejavnostmi bogatenja urana. Pet stalnih članic Varnostnega sveta in Nemčija se bodo v ponedeljek sestale v Londonu, kjer naj bi se dogovorile o morebitnih sankcijah proti Iranu.
Ne pokazati šibkosti

"Če bomo zdaj pokazali šibkost do sovražnika, se bodo njegove zahteve še povečale, če pa se bomo uprli, se bo umaknil," je danes med govorom na severu Irana povedal iranski predsednik Ahmadinedžad. V preteklosti naj bi se zahteve zahodnih držav še povečevale, kljub pripravljenosti na kompromis in zagotovilu Irana, da svoj jedrski program razvija v miroljubne namene, je povedal Ahmadinedžad. Čeprav iranski predsednik ni najvišja avtoriteta v državi, katere vrhovni voditelj je ajatola Ali Kamnej, pa imajo Ahmadinedžadove besede v javnosti precejšnjo težo.
Skrajneži naj se brzdajo
Nekdanji predsednik Akbar Hašemi Rafsandžani je izjavil, da grožnje Zahoda ne bodo obrodile sadov. "Na ta način ne bodo ničesar dosegli, celemu svetu in še posebej naši regiji bodo naprtili le težave," je dejal Rafsandžani med petkovo radijsko molitvijo. Hkrati je Irance posvaril, naj ne uporabljajo govorice, ki bi razmere še poslabšala. "Ohraniti moramo enotnost. Skrajneži naj držijo jezik za zobmi, kajti te dni lahko še tako preprosta izjava povzroči grožnjo islamskemu ljudstvu." Rafsandžanijeve besede politični analitiki razumejo kot opozorilo Ahmadinedžadu, ki naj bi s svojimi protizahodnimi nastopi dodatno radikaliziral iransko javnost.
Iran je leta 2005 odstopil od dogovora z Evropsko unijo o prekinitvi bogatenja urana. Ta teden pa je iranski predsednik izjavil, da bo Iran ustavil svoj jedrski program le v primeru, če bodo to storile tudi druge države.
Diplomatske rešitve v senci sankcij
ZDA so zavrnile ponudbo in poostrile sankcije za dve veliki iranski državni banki in tri gospodarske družbe, ki naj bi bile povezane z jedrskim programom. V Perzijski zaliv so napotile letalonosilko in vojaške ladje, čeprav Washington vztraja pri diplomatski rešitvi problema, vendar ne izključuje uporabe vojaških sredstev.
V svojem četrtkovem poročilu je IAEA objavila, da je Iran na območju podzemnega jedrskega objekta Natanz vgradil novi napravi s 164 centrifugami za bogatenje urana. Prav tako naj bi Iran prekršil zahtevo Združenih narodov o prepovedi trgovanja z jedrsko opremo.
Opazovalci menijo, da bodo zahteve po ostrejših sankcijah do Irana na ponedeljkovem sestanku v Londonu naletele na odpor Rusije, Kitajske in nekaterih evropskih držav, ki so naklonjene nadaljevanju dialoga z Iranom.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.