Pred Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, kjer se je v torek začelo sojenje trem hrvaškim generalom, Anteju Gotovini, Ivanu Čermaku in Mladenu Markaču, je danes nastopila obramba Gotovine.
Po besedah obrambe je Gotovina, ki ga haaško sodišče obtožuje vojnih zločinov med operacijo Nevihta leta 1995, v resnici s ponovno osvojitvijo Kninske krajine končal državljansko vojno. "Če je kdo odgovoren za mir, je to general Gotovina," je dejal Gotovin odvetnik Gregory Kehoe in ob tem opozoril na srbska grozodejstva nad Hrvati.
Kot je v uvodnem govoru še dejal Kehoe, ki je svoje besede pogosto podkrepil z izrazitimi telesnimi kretnjami, je samo Gotovini uspelo, da je ustavil zloglasnega generala Ratka Mladića in končal srbski pokol. Predsedujoči sodnik Alphons Orie ga je med govorom večkrat opomnil, naj ostane stvaren in ne nastopa tako teatralično.
Pred haaškim sodiščem naj bi danes spregovoril še Gotovin drugi odvetnik Luka Mišetić. Uvodni nastop Gotovine obrambe naj bi trajal ves dan, v četrtek pa naj bi pred sodiščem nastopila prva priča tožilstva.
Ameriški odvetnik Kehoe je danes še dejal, "da ni bilo deportacije Srbov iz Kninske krajine" in da tudi ni bilo "prekomernega obstreljevanja Knina". Povedal je še, da je tudi glavni vojaški opazovalec Združenih narodov v svojem poročilu, ki ga je sestavil takoj po koncu Nevihte, sklenil, da so bili cilji topovskega obstreljevanja vojaški in ne civilni v Kninu.
Sojenje treh hrvaškim generalom se je začelo šest let in pol od vložitve prve obtožnice za vojne zločine med operacijo Nevihta leta 1995. Skupna obtožnica Gotovino (52), Čermaka (58) in Markača (52) bremeni po osebni in poveljniški odgovornosti za zločine proti človečnosti in vojne zločine proti srbskim civilistom na širšem območju Knina med in po operaciji Nevihta poleti 1995. Gotovino so po več kot štirih letih na begu 7. decembra 2005 prijeli v Španiji, Čermak in Markač pa sta se predala takoj po objavi obtožnice.
Sojenje proti Gotovini, Čermaku in Markaču vodi tričlanski sodni svet, ki mu predseduje stalni sodnik haaškega sodišča, Nizozemec Alphons Orie, poleg njega pa ga sestavljata še zimbabvejska sodnica Elizabeth Gwaunza in latvijski sodnik Uldis Kinis.
Gotovina razjarjen nad poveljnike
''Popolni kaos! Akcija je bila izvedena pravilno in na najvišji ravni. Po bitki pa – kaos! Kot razvajeni otroci, brez kakršne koli odgovornosti!'' po osvoboditvi Knina na sestanku besni nekdanji hrvaški general Ante Gotovina. Posnetek sestanka poveljnikov za območje Knin med operacijo Nevihta, ki je potekal dan po vstopu v mesto, prikazuje ogorčenost Gotovine. Razjezili so ga kaos, ropanje in nered v Kninu, do katerega je prišlo neposredno po vstopu hrvaške vojske v glavno mesto samooklicane Republike srbske Krajine. Za nastalo situacijo je krivil poveljnike na terenu.
Gotovino je razjezilo tudi, ker v Kninu ni bilo ''niti enega križa in plakatov, s katerimi bi znova vzpostavili komunikacijo med civilnimi službami, ki bi pomagale pri razčiščevanju posledic boja in nevojaških aktivnosti''. ''En križ je težko najti! En križ! Kje je križ?'' razjarjeno sprašuje Gotovina. ''Nismo ga našli, gospod general,'' odgovorijo prisotni. Sledi nova doza: ''Pa bi prosil duhovnike, dali bi ti jih deset! Zato, ker ste budale! Zato, ker ste nesposobni! Sposobni pa ste se postaviti pred kamere, medtem ko enega križa ne znate najti!''
''Poveljniki morajo popraviti pot od Sinja do Knina, Vojna policija mora neprestano patruljirati v in okoli mesta. Vse dokler general Ivan Čermak ne prevzame popolnega nadzora. Če ga bomo pustili samega, ne bo nič pripravljeno, to bo kaos, sramota,'' opozarja Gotovina. ''Prihaja predsednik vlade in vsi ministri v mesto, čez katerega je šla hrvaška vojska!''
Poveljnik področja za Knin je spomnil na vojake, ki so umrli med operacijo: ''In za tiste, ki so umrli za to, moramo imeti malo spoštovanja, ker se je za Knin umiralo od prejšnjega leta, od desetega meseca! In vi se obnašate tako kot poveljniki!'' Gotovina se je takrat popolnoma razbesnel: ''Varnost! Kaj je varnost?! Varnost mora biti! Vojna policija bi morala poslušati! Ona skrbi za izvrševanje pravilnika oboroženih sil!''
''Če ne znate opraviti naloge, v katero vas ni nihče prisilil, izvolite v pehoto. Rekli boste, da ste bili v vojni. Kur*eva vojna ste bili! Vsak dan je nova priložnost za dokazovanje vojaka!'' je okrcal prisotne častnike. Takrat je besedo prevzel Čermak: ''Popolnoma se strinjam z generalom Gotovino, ki je zelo jezen, ker smo dobili nalogo, da bo vse urejeno. To je zelo pomembno za hrvaško državo.'' Zadnjo besedo je seveda imel Gotovina: ''Prihajajo ruski, ameriški in nemški veleposlaniki, pa je**m mu boga, se zavedate, kakšno sliko predstavljamo svetu?! Sami bi morali zavihati rokave in vse počistiti.''
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.