Tujina

'Uničili' galeba, ki je kršil prepoved letenja

Tripoli/New York/Ljubljana, 24. 03. 2011 06.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
244

Francoski lovci so uničili libijsko vojaško letalo, ki je kršilo prepoved letenja. Uporniki naj bi prevzeli nadzor nad Misrato, turški zunanji minister pa pravi, da bo poveljstvo koalicijskih sil v kratkem prevzel Nato.

Vojaška letala koalicije zahodnih sil so že peto noč bombardirala sile libijskega voditelja Moamerja Gadafija, poročajo tuji mediji. A kljub temu še niso uspela ustaviti napadov na upornike, ki zahtevajo konec Gadafijeve vladavine. Danes proti večeru pa so po poročanju libijske državne televizije koalicijska letala zopet bombardirala Tripoli. Tarča naj bi bili tako vojaški, kot tudi stanovanjski objekti.

V noči na četrtek pa je libijska vojska s tanki obkolila mesto Misrata in ga obstreljevala, pravijo uporniki in prebivalci. Bombe so padale v bližino tamkajšnje bolnišnice, pravijo zdravniki. Na stavbah so še vedno Gadafijevi ostrostrelci, ki naj bi do zdaj ubili 16 ljudi. Sicer so zahodne sile uničile tanke, ki so bili razporejeni okoli mesta, a tistih v središču niso. Uradni Tripoli je sicer zanikal, da bi izvajal kakršne koli vojaške operacije v Misrati, a danes proti večeru so libijski uporniki sporočili, da so v Misrati ubili 30 progadafijevih ostrostrelcev in zopet zavzeli središče mesta. Hkrati je opozicija sporočila, da so iz pristanišča, ki ga je pred tem za nekaj časa zavzela Gadafijeva vojska izginili čolni in vojaške ladje.

Misrata je tretje največje libijsko mesto, ki šteje najmanj 300.000 prebivalcev. Mesto leži okoli 200 kilometrov vzhodno od prestolnice.

Prebivalci so tujim medijem povedali, da se v pristanišču odvija humanitarna kriza, saj je tam več kot 6.000 egiptovskih delavcev, v množici so tudi njihove družine. Ti čakajo na ladje, ki bi jih evakuirale na varno, a teh ni od nikjer.

Francozi uničili libijsko vojaško letalo

Francoska vojska pa je sporočila, da so njena lovska letala na libijsko vojaško letalo tipa galeb, ki je ravno pristalo na stezi vojaškega letališča v Misrati, izstrelila orožje tipa zrak-zemlja in ga uničila. Pred tem je ameriška televizija ABC poročala, da naj bi francoski lovci sestrelili libijsko vojaško letalo, ki je kršilo prepoved letenja. To naj bi bila prva sestrelitev libijskega letala, odkar so koalicijske sile začele operacijo za uveljavitev območja brez poletov. Sicer je včeraj v letalskih akcijah sodelovalo okoli 15 francoskih vojaških letal, v nočnih napadih pa okoli ducat.

Ameriška vojska pa je sporočila, da so preko noči na Libijo izstrelili 14 raket tomahawk. Sicer pa so letala bombardirala tudi številne položaje progadafijevih sil. Skupaj so tako od začetka kampanje za uveljavitev območja brez poletov izstrelili že 175 takih raket.

Koalicija pod poveljstvo Nata

Turški zunanji minister Ahmet Davutoglu pa je dejal, da bo poveljstvo koalicijskih sil, ki uresničujejo območje brez preletov nad Libijo, prevzel Nato. "V zelo kratkem času smo dosegli kompromis," je pojasnil in dodal, da se bo to zgodilo v najkrajšem možnem času, v enem oziroma dveh dneh. Dogovor so dosegli v telekonferenčenm pogovoru s svojimi kolegi iz ZDA, Francije in Veliki Britanije.

ZN opozarja Gadafija

Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je danes zvečer dejal, da libijske oblasti ne spoštujejo resolucij 1970 in 1973, ki ju je sprejel Varnostni svet organizacije. Ob tem pa je Libijo opozoril, da bi lahko VS sprejel nadaljnje ukrepe, če sodelovanja ne bo tudi v prihodnosti. Dodal je še, da je njegov posebni odposlanec za Libijo, Abdeililah al Hatib, osebno opozoril Gadafija, da bi ga lahko doletele dodatne sankcije.

Kako je bilo v Tripoliju?

Uporniki žalujejo za svojimi soborci.
Uporniki žalujejo za svojimi soborci. FOTO: Reuters
Spopadi med Gadafijevimi silami in uporniki potekajo tudi v kraju Zenten na zahodu države in v ključnem mestu Adždabija, ki leži kakih 160 kilometrov južno od Bengazija, središča upora, od koder prebivalstvo množično beži v strahu pred prihodom Gadafijevih sil.

Močne eksplozije so se slišale tudi v libijski prestolnici Tripoli. Oblak dima se je dvignil nad območjem, kjer stoji vojaška baza. Predstavniki libijskih oblasti so novinarje popeljali v tamkajšnjo bolnišnico, kjer so jim pokazali 18 trupel, za katera pravijo, da so civilisti in vojaki. Umrli naj bi v bombardiranju zahodne koalicije.

'Umrlo veliko civilistov'

V napadu koalicijskih sil na stanovanjsko sosesko vzhodno od libijske prestolnice Tripoli je bilo v sredo ubitih "veliko'' civilistov, je poročala libijska tiskovna agencija Jana. Po navedbah agencije so koalicijske sile območje Tadžure napadle trikrat. "Tarča bombardiranja kolonialističnih križarskih agresorjev je bila stanovanjska soseska," so poročali novinarji Jane. Koalicijske sile naj bi napadle trikrat, pri čemer naj bi ob zadnjem napadu ciljale reševalce, ki so pod ruševinami iskali mrtve in ranjene. Zahodni dopisniki v libijski prestolnici teh navedb niso potrdili.

Pred tem so očividci sporočili, da je bilo v vojašnici v Tadžuri, ki je približno 30 kilometrov vzhodno od Tripolija, slišati silovito eksplozijo, na objektu pa je nato izbruhnil ogenj.

V Tadžuri je eno najpomembnejših oporišč libijske vojske, ki so ga koalicijske sile napadle že v soboto, prvi dan vojaške operacije proti libijskemu voditelju Moamerju Gadafiju.

Mednarodne sile so ponoči prvič izvajale napade tudi na jugu države – o obstreljevanju očividci poročajo iz mesta Sebha, ki leži okoli 750 kilometrov južno od Tripolija in velja za utrdbo libijskega voditelja Gadafija. Tam je tudi pomembno vojaško oporišče.

Preberite tudi: Gadafi je že od leta 1969 glavni v Libiji, v kateri naj bi vladal sistem džamahirije. A resničnost je drugačna od teorije – ne v ljudski državi, Libijci živijo v diktaturi. Kdo je Gadafi in zakaj so se ljudje uprli?

Francoski zunanji minister Alain Juppe je danes dejal, da bo koalicija zahodnih sil potrebovala za uničenje Gadafijevih sil dneve ali tedne, zavrnil pa je možnost, da bi lahko operacija potekala mesece. Dodaja, da morajo vodstva arabskih držav prisluhniti zahtevam ljudi, to mora storiti tudi Savdska Arabija. Zagotovil je, da v okviru operacije Odisejeva zora za uresničevanje prepovedi letov nad Libijo napadajo "samo vojaške cilje".

Ameriška vojska je sporočila, da so v zadnjih 24 urah koalicijska letala izvedla 97 bojnih letov ter da so obstreljevali tanke in protiletalske enote. Britansko obrambno ministrstvo pa je danes sporočilo, da je britanska podmornica izstrelila vodene rakete tomahawk na cilje protiletalske obrambe. Drugih podrobnosti niso sporočili.

Tiskovni predstavnik francoskega obrambnega ministrstva Thierry Burkhard je danes dejal, da do zdaj ni bilo primerov "kolateralne škode". Francoska letala so zadela libijsko zračno bazo v središču države. Kot je sporočil Burkhard, tarča leži okoli 250 kilometrov južno od libijske obale, točne lokacije pa ni razkril. Dodal je le, da leži zahodno od območja, kjer francoska letala izvajajo večino napadov, kar pomeni v okolici mesta Bengazi.

Sicer pa je Tunizija zamrznila premoženje Gadafija in petih članov njegove družine.

Varnostni svet ZN danes spet o Libiji

Libija
Libija FOTO: Reuters

Varnostni svet Združenih narodov bo danes znova razpravljal o položaju v Libiji in uresničevanju resolucije o prepovedi letenja v Libiji, ki jo je sprejel pred tednom. O razmerah bo razpravljala tudi slovenska vlada, ki naj bi, kot je nakazal premier Borut Pahor, pozvala VS ZN "k oblikovanju političnih ciljev".

VS ZN je prejšnji četrtek z resolucijo odobril uporabo "vseh potrebnih sredstev" za uveljavitev območja prepovedi letenja nad Libijo in za zaščito civilistov v državi. Koalicija voljnih je nato v soboto sprožila napad na Gadafijeve sile, a je silovitost napadov, ki naj bi bili namenjeni predvsem uničevanju libijske zračne obrambe, naletela na močne kritike tako v arabskem svetu kot v stalnih članicah VS Rusiji in Kitajski.

Zasedanje VS ZN je sicer že v nedeljo zahteval Tripoli zaradi "francosko-ameriško-britanskega napada na Libijo, neodvisno državo in članico VS ZN". Libijski zunanji minister Musa Kusa je obtožil tudi VS ZN, da je tlakoval pot za "vojaški napad" na Libijo, koalicijske sile pa, da napadajo civilne cilje in s tem kršijo mednarodno pravo.

A VS ZN se je odločil, da bo o položaju v Libiji zasedal na podlagi resolucije VS ZN 1973, ki določa, da se teden dni po odobritvi operacije oceni razmere. Resolucijo je prejšnji četrtek podprlo deset članic, pet pa se jih je glasovanja vzdržalo, med njimi Rusija in Kitajska, ki pa nista uporabili pravice veta. Vzdržale so se tudi Nemčija, Brazilija in Indija.

Medvedjev opozarja pred civilnimi žrtvami

Ruski predsednik Dimitrij Medvedjev pa je ameriškega kolega Baracka Obamo opozoril, da je treba preprečiti civilne žrtve v koalicijskih napadih na libijske vojaške letalske zmogljivosti in protizračno obrambo.  Sicer bo zaradi napetega položaja v Libiji na pogovore v London v petek prispela ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (244)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Misija1
25. 03. 2011 11.48
@Nagasaki: Oh ja, seveda. To povej par 100 000 beduinom ki zivijo v puscavskem delu Libije. Prosim te lepo, ce bi vsak Libijec dobil to kar si napisal (nekdo pred tabo je napisal se daljsi seznam) bi bila Libija destinacija vsakega cloveka na svetu. Ne pravim da niso lepo ziveli, Libija je na splosno najbogatejsa drzava Afrike (ce odstejemo Juzno Afriko), ampak ne slepo verjet propagandi. Toliko za informacijo, tudi slovenski student ki gre v tujino, dobi stipendijo ki je pred cca. 4 leti znasala 380 eurov na mesec. Na leto to nanese 4500 eurov. Tolko o tem. Kar se tice zastonj zdravstva, tudi mi ga imamo. In ce bi potoval kdaj tja v to lepo dezelico, bi videl, da se njihove bolnice ne morejo primerjat z nasimi. Nikoli in nikdar. To ti povem s prve roke. Res pa da je zdravstvo zastonj. Da se komentiram to o podarjenih stanovanjih - spet bi te poslal na jug Libije, k beduinom. Vprasaj njih ce so dobili ponujena stanovanja ko so dopolnili 18 let. Glede na to da sem imel moznost delit nekaj besed z njimi pred leti ko sem bil tam, ti povem, da zivijo dokaj bedno zivljenje in od vsega luksuza ki si ga navedel, nimajo NIC !
kure bedne
25. 03. 2011 09.16
Mi sploh v resnici ne vemo, kaj se dogaja v Libiji, ker je to kar slišimo samo kontrapropaganda. Veliko naivnežev seveda nasede.
zigasubic
25. 03. 2011 08.09
Na youtube napišeš "Definicija Gadafijeve Diktature 2 " in dobiš del pogovorne oddaje, o Gadafijevi vladavini.
Nagasaki
25. 03. 2011 07.27
Mi itak vidimo samo to, kar nam naši in zahodni mediji serviraja na pladnju, a to še ne pomeni resnice. Zadnjič sem poslušal pogovrno odajo v Srbiji in je bil podatek, da ima vsak libijski študent v tujini štipendije 2300 eur, ter plačano stanovanje in hrano s strani Libije. Vsak, ki dopolni 18 let dobi ključ od stanovanja,... Mislim da bi vsak v Sloveniji pristal na takšno diktaturo!
scipio
25. 03. 2011 07.22
"i_love_you_24.03.2011, 23:112 galeb??? naš jugoslovanski galeb??? pa to ma že muzejsko vrednost, a ni škoda da so ga sklatli...." yep! naš titej in moamerček sta bila nekaj časa velika prijatelja. piloti v Rajlovcu, mornarji v Splitu, vse to se je veselo šolalo v bivši jugi. make love, not war! galeb je bil YU podzvočni vojaški reaktivec. ni bil samo balkan poln vojske, kalašnikovk, min, bomb in kar je tega. to se je širilo po svetu . in danes vnuki takratnih prijatljskih deov plačujejo krvni davek od lastnih krvnikov! c'est la vie! norost nima meja. tudi pri nas jo je še veliko, tudi tukaj na tem forumu.
Tonček Balonček
25. 03. 2011 07.21
Poznam Američane, ki so veliko raje pri nas kot tam.
VirtualMe
25. 03. 2011 06.41
Stopnja dosežene demokracije je nekako povezana z ceno nafte. Ko bodo Libijci plačevali svojo nafto krepko čez euro, bom gotovostjo vedel da jo že imajo....
Alexx7
25. 03. 2011 06.31
lolipoly25.03.2011, 01:280 Vsi tisti, ki sovrazite ZDA, se stavim, ce bi imeli moznost iti , tja , bi prvi skocili v vrsto, Ko bi en cas tam ziveli in delali in videli resnico, se nikoli vec nebi hoteli vrniti nazaj. Bil tam... Nekajkrat... Z veseljem sem se vrnil nazaj. Grem se tja, ker vcasih sluzbeno pac moram... Da bi pa tam zivel? Niti pod razno. Ne dovolim si pranja mozganov v taksnem stilu.
JEZKE-BLOKIRAT
25. 03. 2011 02.36
NO PA SO DOBILI TO KAR SO HOTELI NAFTICO
lolipoly
25. 03. 2011 01.51
Ni vazno kaj ti tocijo, glavno je da ljudje imajo visjo zivljensko dobo in Zivljenje, ne pa vecno borbo za zivljenje!
ljx
25. 03. 2011 01.39
Polifem,na Wikipediji ti lepo piše za G-2,da je ground attack,tko da ne me ti od vsega folka kle neki zezat.
ljx
25. 03. 2011 01.35
Lolipoly,ne živi se mi v državi kjer ti v vodovod Fluor točijo.
lolipoly
25. 03. 2011 01.28
Vsi tisti, ki sovrazite ZDA, se stavim, ce bi imeli moznost iti , tja , bi prvi skocili v vrsto, Ko bi en cas tam ziveli in delali in videli resnico, se nikoli vec nebi hoteli vrniti nazaj.
ljx
25. 03. 2011 00.14
Pijnec22,de raj kej pametenga napiš,al pa pejt v gostilno folku težit,tukaj ljudje izmenjujejo informacije!
ljx
25. 03. 2011 00.10
Ma tole z Libijo je že več al manj vsem jasen recept kako grejo stvari naprej,jas bi rekel da si več pozornosti zasluži Izraelsko početje. A mi zna kdo odgovoriti,za koliko časa so že svetovni strokovnjaki predvidevali da naj bi Iran imel jedrsko orožje in kdaj so analitiki predvidevali da bi lahko zbombali te objekte?
pijanec22
25. 03. 2011 00.10
Grim_reaper najprej idi malo po svetu, potem pa piši neumnosti o ZDA.
povemvsem
24. 03. 2011 23.49
Nate.nili so članice Vs s pretvezo,da bi uveljavili prepoved letov,čeprav je načrt za napad na LIbijo že precej v letih,samo še izgovor so morali zrežirati!
povemvsem
24. 03. 2011 23.44
ZDA za napad na Irak niti niso rabili nobene resolucije VS. Kar malo po domače delajo!
upornik007
24. 03. 2011 23.44
arabska liga bi mogla stopit na stran gadafija in ga zascitit tudi vojasko tko kot bi nato sciti svoje no saj tk bi mogl biti
povemvsem
24. 03. 2011 23.39
"Arabska liga je stopila na stran tistih, ki kritizirajo operacijo zahodnih sil v Libiji. Pravi, da so zračni napadi na Libijo povsem druga stvar kot uveljavljanje prepovedi letov nad državo. Dodaja, da je bil vseskozi namen zaščititi civiliste, ne pa jih bombardirati."