

V rokah piratov naj bi bilo trenutno šest takšnih plovil, zadnja ladja tipa MV York pa je bila zajeta konec minulega leta na Sejšelih. Po podatkih Natove mornarice naj bi na njej sedaj bivalo več piratov, na krov pa so namestili tudi močno orožje za obrambo ladje. "Reševanje zajetih talcev je v teh primerih mnogo težje kot reševanje tovorne ladje, ki prevaža zabojnike. Ta plovila so hitra, ponujajo stabilno platformo za streljanje s poveljniškega mostu, na morju pa lahko ostanejo dolge mesece,“ je predstavnikom medijev dejal Gary Porter, vodja varnosti danske ladjarske družbe Clipper Group.
Vojaška mornarica je sicer s svojo prisotnostjo ter posredovanjem v Adenskem zalivu omejila število napadov in ugrabitev, a teh piratov, ki lahko po novem preplujejo zelo dolge razdalje, ne morejo ustaviti.

Trenutno zajetih 30 ladij in okoli 700 talcev
V komaj dveh tednih novega leta so somalijski pirati napadli že dvajset ladij. Šest od teh jim je uspelo tudi zajeti, posadke pa naj bi zadrževali v izredno slabih življenjskih pogojih znotraj svojih pristanišč Hobyo in Haradheere. Po podatkih pristojnih institucij je bilo lani zajetih 1.181 talcev, od katerih jih kar 700 še vedno zadržujejo na približno 30 ugrabljenih ladjah, osem pa so jih ubili.
Sicer so v letu 2010 zabeležili 445 primerov piratstva, kar je za 8,5 odstotka več kot leto poprej, je po poročanju tujih tiskovnih agencij danes v Kuala Lumpurju sporočil Center za boj proti piratstvu. Direktor centra Pottengal Mukunda je ob tem dejal, da se število piratskih napadov "dramatično" povečuje vsako leto, za morjeplovce pa so najnevarnejše odprte vode Somalije in bližnja okolica.
Nato in EU brez pooblastil za vojno zoper pirate
Angleški pravni strokovnjaki pojasnjujejo, da Nato in Evropska unija nimata zadostnih pooblastil, da bi lahko pričela vojno zoper somalijske pirate. Kot še pojasnjujejo, je trenutno preveč zajetih ladij ter talcev, da bi lahko rešili vse. "Nekatera podjetja razmišljajo o namestitvi oboroženih varnostnikov na krov, a problem je v zakonodajah držav, za katere in preko katerih plujejo. Obstaja pravica do samoobrambe, a kdo odloča, kdaj in kako uporabljati smrtonosno silo?“ se sprašujejo.

Dramatično zajetje tankerjev in s tem širitev roparskih operacij sta prišla hkrati s kampanjo Evropske unije in Nata, za katero letno odštejejo slabih devet milijard evrov. Mednarodno združenje strokovnjakov 18 velikih držav pa je mnenja, da smo s tem prišli do kritične točke, ki bi lahko trajno spremenila pomorski trgovski tok.
Pirati vse močnejši tudi v Indoneziji ter nigerijskih vodah
Po podatkih omenjenega centra se je število piratskih napadov povečalo tudi v Indoneziji, kjer so lani zabeležili 40 primerov (leta 2009 pa le 15). Napadi se nadaljujejo tudi v vodah pred Nigerijo.
Center ob tem mornarjem svetuje, naj bodo, ko plujejo po nevarnih poteh, previdni in naj pokličejo na pomoč že ob prvem morebitnem znaku piratstva.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.