Ponesrečeni iranski tanker Sanchi, ki pluje pod panamsko zastavo, se nahaja 160 navtičnih milj vzhodno od Šanghaja. Če bi z njega dejansko odtekla vsa nafta, bi to pomenilo enega največjih naftnih madežev z ladje v zadnjih desetletjih in bi lahko uničilo morsko življenje na ogromnem območju.
V okoljevarstveni organizaciji Greenpeace za Vzhodno Azijo so ocenili, da bo večina nafte najverjetneje izgorela in ne bo končala v morju. Nevarnost je, da se tanker potopi, preden bo nafta izgorela, saj bi bil postopek čiščenja izjemno zahteven.
Kot so še opozorili, je treba zdaj predvsem ugotoviti, koliko nafte izgoreva in koliko je izteka v morje. Kitajsko zunanje ministrstvo je sicer v ponedeljek zvečer sporočilo, da so na območje poslali posebne čistilne ladje, da preprečijo "sekundarno katastrofo".
Eno truplo so včeraj našli, šlo naj bi za člana posadke. Še vedno pa ni nobenih novic glede 31 pogrešanih članov posadke ponesrečenega tankerja. Oblasti so danes razširile iskalno-reševalno operacijo, pri kateri zdaj neprekinjeno sodeluje 13 plovil in ki zajema območje, veliko 900 kvadratnih navtičnih milj.
Iskanje po navedbah kitajskega ministrstva za promet otežuje slabo vreme z dežjem, vetrom in visokimi valovi. Poleg tega obstaja nevarnost, da tanker eksplodira in se sprosti strupen plin, ki bi lahko resno ogrozil reševalce na območju.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.