Po podatkih nacionalne vremenske opazovalnice je več območij v Franciji doživelo rekordne temperature, ki so se približale ali presegle 42 stopinj Celzija. Tudi v Veliki Britaniji, kjer je le malo domov opremljenih s klimatskimi napravami, je najvišja temperatura prvič v zgodovini presegla 40 stopinj. Promet z vlaki je bil omejen zaradi bojazni, da se bodo tirnice v vročini upognile. Na londonskem letališču Luton je bila zaradi ekstremnih temperatur ugotovljena napaka na površini vzletno-pristajalne steze, ki se je "stopila".
Vsaj pet evropskih držav je razglasilo izredne razmere ali rdeča opozorila, saj v Franciji, Grčiji, Italiji, na Portugalskem in v Španiji gorijo gozdovi, ki jih podžigajo vročinski pogoji. V zadnjem tednu je moralo zaradi požarov v regiji Gironde na jugozahodu Francije svoje domove zapustiti več kot 31.000 ljudi.
Zaradi vročine v številnih evropskih državah tudi smrtne žrtve
Po ocenah španskega zdravstvenega inštituta Carlos III je zaradi visokih temperatur v zadnjem tednu v Španiji umrlo najmanj 350 ljudi. Na Portugalskem so zdravstveni uradniki sporočili, da je v prvi polovici julija zaradi visokih temperatur, ki so v začetku meseca dosegle 47 stopinj Celzija, umrlo skoraj 240 ljudi.
Španski premier Pedro Sánchez je v ponedeljek sporočil, da je obiskal območja, ki so jih prizadeli požari v zahodni regiji Extremadura. "Podnebne spremembe ubijajo ljudi, naš ekosistem in vse, kar nam je najdragocenejše," je dejal Sánchez.
Podnebne spremembe in posledice
Zaradi podnebnih sprememb so vročinski valovi in suše pogostejši, intenzivnejši in bolj razširjeni. Suhe in vroče razmere tudi povečujejo požare v naravi, ki so v zadnjih letih vse bolj uničujoči. Zaradi segrevanja Zemlje izginjajo tudi nižje nočne temperature, ki običajno zagotavljajo kritično razbremenitev v vročih dneh.
Medtem ko se ljudje po vsej Evropi spopadajo z vročino, je generalni sekretar Združenih narodov António Guterres izrekel jasno opozorilo voditeljem 40 držav, ki so se zbrali v Berlinu, da bi v okviru Petersberškega podnebnega dialoga razpravljali o ukrepih za odzivanje na podnebne spremembe. "Polovica človeštva je na območju nevarnosti zaradi poplav, suš, ekstremnih neviht in gozdnih požarov. Nobena država ni imuna. Kljub temu še naprej gojimo svojo odvisnost od fosilnih goriv," je Guterres dejal v ponedeljkovem video sporočilu voditeljem.
Rdeče opozorilo pred vročino na Kitajskem – tako visokih temperatur ne pomnijo že od leta 1961
Na Kitajskem je več kot ducat mest izdalo rdeče opozorilo – najvišje možno opozorilo pred vročino. Tako visokih temperatur namreč ne pomnijo že več kot pol stoletja, po podatkih kitajske meteorološke uprave bodo kar v 19 mestih v vzhodnih provincah Zhejiang in Fujian predvidoma presegle 40 stopinj Celzija. Še 208 mest in okrožij po vsej Kitajski ima oranžen alarm, drugo najvišje opozorilo pred vročino, ki označuje temperature nad 35 stopinj Celzija. To opozorilo velja za dele južne in jugovzhodne Kitajske, vključno s provincami Jiangxi, Hunan, Guangdong, Guangxi ter nekaterimi provincami Anhui in Henan, poroča CNN.
Po podatkih kitajskega nacionalnega podnebnega centra se Kitajska od junija spopada z vztrajno visokimi temperaturami, najvišjimi od leta 1961, ki jih v zadnjih tednih beleži vsaj 71 nacionalnih vremenskih postaj po vsej Kitajski. V teh mestih v osrednji provinci Hebei in enem v jugozahodni provinci Yunnan so temperature dosegle 44 stopinj Celzija. Kitajski osrednji meteorološki observatorij je ljudem svetoval, naj se v vročih obdobjih izogibajo dejavnostim na prostem, skrajšajo delovni čas in sprejmejo zaščitne ukrepe proti vročinskemu udaru.
Vlada na Kitajskem že uvaja predloge za strateške izboljšave
Glede na študijo revije Lancet, objavljeno leta 2020, se je umrljivost zaradi vročinskih valov na Kitajskem od leta 1990 močno povečala in leta 2019 dosegla 26.800 smrtnih žrtev.
Kitajska vlada je v začetku leta objavila nov strateški dokument za izboljšanje odziva na podnebne spremembe, ki po njenem mnenju ne povzročajo le dolgoročnih izzivov, temveč tudi povečujejo ranljivost države za "nenadne in ekstremne" dogodke, kot so vročinski valovi, suša in poplave.
"Podnebne spremembe so že povzročile resne negativne vplive na kitajski naravni ekološki sistem ter se še naprej širijo in prodirajo v gospodarstvo in družbo," je vlada zapisala v svoji nacionalni strategiji prilagajanja podnebnim spremembam. Hkrati so obljubili, da bo Kitajska do leta 2035 postala "družba, odporna na podnebne spremembe", in sicer z vzpostavitvijo sistema za spremljanje in ocenjevanje podnebnih tveganj po vsej državi ter s povečanjem zmogljivosti za zgodnje opozarjanje.
Nevarno visoke temperature tudi v Ameriki
Tudi ZDA hromijo vročinski valovi, ki so po mnenju strokovnjakov zaradi posledic podnebnih sprememb vse pogostejši.
"V četrtek in petek so v večjem delu države prevladovale temperature, ki jih ne pomnijo od sredine 90. let. Območja z največjim tveganjem za nevarno visoke temperature so na jugozahodu, v osrednjem in južnem delu osrednjih ZDA ter na obalnem območju srednjega Atlantika in severovzhodu", poroča CNN.
Vročinski val, ki je še poslabšal sušo na južnih in osrednjih ravninah, je spodbudil državne in lokalne voditelje, da so razglasili izredne razmere zaradi vročine in prebivalcem ponudili sredstva za ublažitev visokih temperatur.
Filadelfija je zaradi pričakovane hude vročine razglasila izredne razmere in aktivirala programe za nujne primere, kot so posebne ekipe na terenu, ki izvajajo obiske na domu in pomoč ljudem, ki se soočajo z brezdomstvom, je v sporočilu za javnost zapisal oddelek za zdravje.
Župan Washingtona je v četrtek razglasil izredne razmere zaradi vročine, ki se sprožijo, ko v okrožju naraste temperatura na 33 stopinj Celzija ali več, in bodo trajale do ponedeljka zjutraj.
Tudi v New Yorku prebivalce pozivajo, naj v prihodnjih dneh ostanejo v zaprtih prostorih, da bi se "izognili nevarnim razmeram, ki lahko povzročijo vročinski stres in bolezni", je za CNN povedala Jackie Bray, komisarka državnega oddelka za domovinsko varnost in službe za izredne razmere. V New Yorku, Filadelfiji in Bostonu bodo temperature nad 32 stopinj Celzija predvidoma trajale ves konec tedna ali še dlje.
V okrožju Dallas v Teksasu so v četrtek objavili prvo letošnjo smrtno žrtev zaradi vročine – 66-letno žensko, so sporočili iz zdravstvene in socialne službe okrožja Dallas. Agencija ni navedla identitete ženske, je pa povedala, da je imela osnovne zdravstvene težave.
V naslednjem tednu bi lahko več kot 85 odstotkov prebivalstva – torej 275 milijonov Američanov – doživelo visoke temperature nad 32 stopinj Celzija. V naslednjih sedmih dneh lahko več kot 60 milijonov ljudi doživi visoke temperature do 38 stopinj Celzija ali več.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.