Diplomatske odnose s talibani ima tako samo še Pakistan, ki po napovedih stikov s Kabulom zaenkrat ne namerava prekiniti. Afganistan pa se zaradi vse večje izolacije sooča tudi s hudo humanitarno katastrofo. Humanitarne agencije Združenih narodov opozarjajo, da je potrebno pri odgovoru na teroristična dejanja upoštevati temeljna načela mednarodnega prava in storiti vse za zaščito civilistov.
Afganistanci so že tako v neznosnem položaju zaradi 20-letnih spopadov, triletne suše in hudih kršitev človekovih pravic. Vse to in strah pred ameriškimi povračilnimi napadi je čez državne meje doslej pognalo več kot 5 milijonov civilistov. Največje breme beguncev nosita sosednja Iran in Pakistan, kamor je pobegnilo skupaj 3,5 milijona ljudi.
Svetovni program za prehrano ocenjuje, da bodo zaloge hrane pošle v dveh do treh tednih, saj v državo ne morejo pošiljati pomoči. Humanitarne agencije pozivajo vse okoliške države, naj jim dovolijo prost in varen dostop do beguncev, te pa spustijo čez mejo. UNHCR namerava v kratkem pregledovati begunce, ki so v puščavi na meji s Pakistanom brez najosnovnejših življenjskih potrebščin. UNHCR jih bo registriral in z dovoljenjem pakistanske vlade naselil v praznem begunskem taborišču blizu meje, ki lahko sprejme do 20.000 ljudi.
Finančna pomoč Evropske komisije za begunce
Evropska komisija je danes za nujno človekoljubno pomoč afganistanskim beguncem namenila dodatne štiri milijone evrov. Evropska pomoč bo beguncem dodeljena prek Visokega komisariata ZN za begunce, Svetovnega programa za prehrano in Mednarodnega odbora Rdečega križa. Evropska pomoč naj bi trem organizacijam omogočila, da se pripravijo na pričakovan val beguncev iz Afganistana, predvsem s postavitvijo šotorov, njihovo opremo in postavitvijo kuhinj.