Iz Pakistana poročajo, da se je danes zgodaj zjutraj po lokalnem času razstrelil samomorilski napadalec, medtem ko so se vojaški kadeti v mestu Šabkadar skušali vkrcati na avtobuse, da bi odpotovali na kratek počitek, potem ko so uspešno končali urjenje. Sledila je še ena eksplozija. Policija je sprva predvidevala, da je eno eksplozijo povzročila podstavljena bomba, kasneje pa je sporočila, da naj bi bili obe eksploziji posledici samomorilskega napada.
Večina izmed žrtev, takih je najmanj 65, je bila kadetov, bile pa so tudi civilne žrtve. Skupaj je umrlo najmanj 80 ljudi, več deset je tudi ranjenih, število žrtev pa bi lahko še naraslo, sporočajo predstavniki tamkajšnjih oblasti. Uničenih je bilo tudi več vozil. Območje so nemudoma zavarovale varnostne sile.
Odgovornost za napad so prevzeli pakistanski talibani, ki so ob tem zatrdili, da so se maščevali za uboj Osame bin Ladna, nekdanjega prvega človeka teroristične mreže Al Kaida. "To je prvo maščevanje za mučenika bin Ladna. Napadi bodo še sledili," je v telefonskem pogovoru povedal predstavnik talibanov Ehsansulah Ehsan.
Ameriška vojska je 2. maja nedaleč od pakistanske prestolnice, ne da bi o tem obvestila pakistanske oblasti, izvedla akcijo, v kateri je ubila bin Ladna. Pakistan je javno protestiral, ker o akciji ni bil obveščen, maščevanje pa so napovedali tudi skrajneži. Bin Laden naj bi v Pakistanu po pričanju ene izmed njegovih žena živel kar sedem let, Pakistan pa bo moral še pojasniti, kako je lahko bin Laden toliko časa živel v bližini vojaške akademije.
Čigava vojna?
Današnji prizor pred akademijo je bil precej tipičen za prizorišče samomorilskega napada, ki v Pakistanu ni redkost. Mlake krvi, pomešane z vojaškimi kapami in čevlji, ter deli teles samomorilskega napadalca pa opozarjajo na pripravljenost Pakistancev, da se razstrelijo, duh, ki so ga vnesli Al Kaidini pozivi k sveti vojni. "Ko smo sedeli v avtobusih, je bila najprej manjša eksplozija. Čez nekaj trenutkov je sledila še ena, močnejša. Padel sem na cesto in izgubil zavest," je pojasnil vojak Šafik ur Rehman, ki je bil ranjen v nogo in je v bolnišnici v Peševarju.
Medtem ko je govoril, so objokani ljudje v bolnišnico, v kateri so oskrbeli že na tisoče žrtev spopadov med vojsko in skrajnimi skupinami, nosili trupla in ranjene sorodnike. "Zakaj nas ubijajo? Čigava vojna je to? Kaj je naš greh?" se je vprašal starejši moški s sivo brado, medtem ko so truplo njegovega najstniškega sina nosili na nosilih.
Pakistanski talibani so nasilni upor začeli leta 2007, ko je vojska s silo zatrla upor v Rdeči mošeji v Islamabadu. Od njihovega namena pa jih niso uspeli odvrniti niti številni vojaški napadi na njihove baze v paštunskem plemenskem pasu, v katerem je popolno brezvladje.
"Naše sožalje"
ZDA so po napadu sporočile, da močno obsojajo ta brutalen napad. "V napadu so umrli številni nedolžni ljudje, mnogi pa so bili ranjeni. Izrekamo sožalje pakistanskim oboroženim silam kot tudi družinam in prijateljem žrtev," so sporočili iz Bele hiše.
Napad je po mnenju Američanov nov dokaz, da so teroristi sovražniki ljudi in vlade Pakistana. "Pakistanu bomo še naprej stali ob strani v skupnem boju proti Al Kaidi in njenim zavezniškim terorističnim organizacijam," so dodali.
"Gre za strahopeten napad"
Napad sta obsodili tudi Velika Britanija in Nemčija. Britanski zunanji minister William Hague je ob tem napovedal nadaljnje sodelovanje s Pakistanom v boju proti ekstremizmu. Napad je označil za "strahopetnega" in po njegovem mnenju dokazuje, da "tovrstne skrajne skupine nimajo nikakršnega spoštovanja do vrednosti človeškega življenja". Kot je še dodal Hague, je Velika Britanija zavezana sodelovanju s Pakistanom "v boju proti nasilnemu ekstremizmu", ki je skupna grožnja.
Napad je kot "okrutnega in zahrbtnega" obsodil tudi nemški zunanji minister Guido Westerwelle, ki je obenem izrazil sožalje Pakistancem in svojcem žrtev. Po njegovem mnenju napad kaže na to, da grožnja terorizma tudi po smrti prvega moža teroristične mreže Al Kaida ni pregnana. "Mednarodna skupnost pa tudi Pakistan sam se morata še naprej odločno boriti proti terorizmu," je še sporočil nemški zunanji minister.
KOMENTARJI (161)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.