
Iraški predsednik Džalal Talabani je dejal, da ne nasprotuje smrtni kazni za nekdanjega iraškega voditelja Sadama Huseina, ob tem pa poudaril, da ne namerava podpisati morebitnega dekreta za izvršitev kazni. "Ne bom podpisal ne njegove obsodbe ne česarkoli drugega," je dejal Talabani. "Na dan podpisa dekreta si bom vzel dopust. Če bosta želela, ga bosta lahko podpisala moja podpredsednika. Že večkrat smo ravnali na tak način," je pojasnil iraški predsednik, sicer nasprotnik smrtne kazni.
Kljub temu je v začetku septembra dejal, da si Sadam Husein zasluži "stokrat umreti". Tudi zdaj je spet zatrdil, da njegovo zavračanje podpisa dekreta za izvršitev kazni ne pomeni, da nasprotuje usmrtitvi strmoglavljenega iraškega predsednika. "Nisem rekel, da nasprotujem takšni kazni," je dejal.
Smrtna kazen je bila v Iraku ponovno uvedena 30. junija 2004, potem ko jo je marca 2003 ukinil nekdanji ameriški upravitelj v Iraku Paul Bremer.
Referendum: 12 od 18 provinc za ustavo

Iraška volilna komisija je objavila prve začasne rezultate sobotnega referenduma. Za ustavo so glasovali v 12 od 18 provinc, v eni so bili proti. V petih izide štetja glasov zaradi "nenavadno visokih statističnih odstopanj" še preverjajo in bodo znani čez nekaj dni.
V Iraku so z napetostjo pričakovali predvsem izide referenduma v sunitskih provincah, kjer je obstajal močan odpor proti predlogu nove ustave. V sunitski provinci Salahedin je po navedbah komisije proti ustavi glasovalo kar 81 odstotkov volivcev. V provinci Dijala s tesno sunitsko večino je za ustavo glasovalo 52, proti njej pa 48 odstotkov
volivcev. Izidov referenduma v sunitski provinci Anbar volilna komisija danes ni objavila, pričakujejo pa zavrnitev ustave.
Predlog nove ustave, glede katerega so po dolgotrajnih in ostrih pogajanjih dosegli kompromis predstavniki vseh treh največjih etničnih skupnosti v Iraku - sunitov, šiitov in Kurdov - bo zavrnjen, če bosta v vsaj treh provincah proti njemu glasovali več kot dve tretjini volivcev. Pozornost je sedaj osredotočena predvsem na večinsko sunitsko provinco Ninive (prestolnica Mosul), iz katere še ni nobenih uradnih rezultatov, obstaja pa možnost, da sta proti glasovali dve tretjini volivcev.
Visoka volilna udeležba
Svoj glas je oddalo skoraj 9.784.954 volivcev, kar je skoraj 64 odstotkov volilnih upravičencev. Udeležba je bila najnižja v sunitski provinci Anbar, kjer potekajo ameriško-iraške vojaške operacije. Tam se je referenduma udeležilo le 31,74 odstotka volivcev. Najvišja referendumska udeležba je bila v kurdski provinci Erbil, in sicer 84,63-odstotna.