Avstralski vojaki morajo tako kot tudi vsi ostali Natovi vojaki pred odhodom na vojaške misije skozi posebne priprave in izobraževanje. Po novem je za njih obvezno tudi predavanje o tem, kakšne nevarnosti prežijo na njih na družbenih omrežjih.
Študija, ki so jo naročile avstralske oblasti, je namreč pokazala, da avstralski vojaki nimajo prevelikih zadržkov, ko gre za objavljanje na družbenih omrežjih. Izkazalo se je, da večina vojakov, ki so sodelovali v študiji, preveč zaupa svojim stikom na družbenih omrežjih in da so precej ravnodušni, ko gre za nevarnost razkritja informacij.
Večina vojakov ni vedela, da ljudje uporabljajo lažne profile in da se, denimo, lahko pretvarjajo, da so njihovi prijatelji iz srednje šole. Študija je ugotovila tudi, da talibani takšno zaupanje izrabljajo in da so si na Facebooku ustvarili lažne profile. Ponavadi si talibani za profilno fotografijo izberejo fotografijo privlačnega dekleta in vojaki jih sprejmejo med svoje prijatelje. Vojaki pa nato s statusi ali fotografijami izdajo občutljive informacije, denimo svojo lokacijo, kar lahko njihovi sovražniki izrabijo.
A niso problematični le vojaki, ampak tudi njihovi družinski člani in prijatelji. Tem avstralske oblasti svetujejo, da na družbenih omrežjih ne objavljajo podatkov, kot so vojakovo ime, njegov čin in lokacija.
So pa nekateri vojaki opazili, da je lahko lahkotno obnašanje na Facebooku in drugih družbenih omrežjih nevarno, tako se je pojavila ideja, da bi oblasti za vojake na misijah in tiste, ki se tja šele odpravljajo, uvedle prepoved uporabe družbenih omrežij.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.