Tujina

Taktična zmaga Busha

Washington, 25. 05. 2007 08.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
4

Ameriški republikanski predsednik je v kongresu, kjer imajo večino demokrati, dosegel taktično zmago.

Predstavniški dom kongresa in senat sta potrdila predlog zakona o izrednem financiranju vojne v Iraku in Afganistanu
Predstavniški dom kongresa in senat sta potrdila predlog zakona o izrednem financiranju vojne v Iraku in Afganistanu FOTO: Reuters

Predstavniški dom ameriškega kongresa in senat sta v četrtek potrdila predlog zakona o izrednem financiranju vojne v Iraku in Afganistanu do 30. septembra letos, pri čemer je predsednik George Bush dosegel taktično zmago, saj predlog ne vsebuje datumov umika ameriške vojske iz omenjenih držav. Demokrati so po drugi strani dosegli povišanje minimalne plače, a se bodo morali kljub temu soočiti z jezo svojih volivcev, ki nasprotujejo vojni. Bush bo predlog zakona dobil na mizo že danes.

Poleg datuma umika ameriške vojske iz Iraka so se demokrati v tem svojem prvem večjem porazu v zvezi z Irakom pred Belo hišo odpovedali tudi zahtevi po določilu, da mora Pentagon strogo upoštevati pravila o času počitka in urjenja vojakov doma, preden jih pošljejo nazaj na vojno območje. V predlogu zakona pa so ostali določeni cilji, ki jih mora izpolniti iraška vlada, če želi nadaljevanje ameriške pomoči za obnovo. Vendar lahko predsednik Bush odloči, da se bo pomoč nadaljevala ne glede na uresničevanje omenjenih ciljev.

Doslej največje število Američanov je prepričanih, da se bo vojna v Iraku končala slabo in da je bila odločitev za vstop v vojno napaka. 76 odstotkov Američanov v najnovejši raziskavi meni, da vojna v Iraku poteka zelo slabo, kar je skoraj deset odstotkov več kot mesec prej. Le 20 odstotkov vprašanih pa meni, da bodo dodatne ameriške enote spremenile dosedanji potek vojne.

Da je bila odločitev za vojno napaka, je prepričanih 61 odstotkov vprašanih, medtem ko jih je 35 odstotkov odločitev za invazijo označilo za pravilno. 72 odstotkov Američanov je tudi prepričanih, da gre Amerika v "napačno smer", kar je največje število, odkar CBS News in New York Times od leta 1983 v anketah postavljata to vprašanje.


Predlog zakona daje predsedniku do novega proračunskega leta, ki se prične s 1. oktobrom, na voljo okoli 100 milijard dolarjev za nadaljevanje vojn v Iraku in Afganistanu. Predvideva pa tudi za 17 milijard dolarjev dodatne porabe, ki je Bush ni zahteval, od tega 8 milijard dolarjev za različne domače potrebe, kot je pomoč pri odpravljanju naravnih nesreč in povišanje minimalne plače s sedanjih 5,15 dolarja na 7,25 dolarja v treh letih.

Kongres je Bushu že v začetku maja poslal podoben predlog, ki pa ga je predsednik z vetom zavrnil, ker je bil v njem določen datum umika ameriških bojnih enot iz Iraka. Demokrati so se nato vdali, ker se niso hoteli izpostaviti obtožbam, da puščajo vojake na cedilu.

V predstavniškem domu so demokratski voditelji glasovanje o predlogu razdelili v dva dela. Za prvi del, ki zadeva vojno, je glasovalo 280 kongresnikov, proti pa 140, večinoma demokratov, ki nasprotujejo vojni v Iraku. Drugi del, ki zadeva domačo porabo, je podprlo 348 članov kongresa, 73 pa jih je glasovalo proti.

Če si iraška vlada želi naše podpore, mora pokazati nekaj napredka, je povedal ameriški predsednik George Bush
Če si iraška vlada želi naše podpore, mora pokazati nekaj napredka, je povedal ameriški predsednik George Bush FOTO: Reuters

Bush opozoril Iračane

Predlog so nato poslali v senat, ki je glasoval o celotnem paketu in ga potrdil z 80 glasovi proti 14. Med senatorji, ki so glasovali proti, sta bila vodilna demokratska predsedniška kandidata Hillary Clinton iz New Yorka in Barack Obama iz Illinoisa, ki menita, da v tem trenutku bolj potrebujeta podporo demokratske strankarske baze.

Bush je napovedal, da bo zakon hitro podpisal, na novinarski konferenci pa je celo podal rahlo opozorilo iraški vladi, da mora pokazati napredek, če si želi ameriške podpore tudi v bodoče. Obenem pa je na isti novinarski konferenci hudo razjezil republikance, ko je povedal, da bo umaknil vojsko iz Iraka, če bo to zahtevala iraška vlada. To je dejal potem, ko že mesece trdi, da se ne smejo umakniti iz Iraka, ker tam poteka boj s teroristi, ki bi jim sledili domov v ZDA.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Vegos
26. 05. 2007 16.02
V vojno zarad nafte, ja, k je zdaj Irak načrpa in izvozi še manj kot prej, heh...
badi 27
26. 05. 2007 15.57
a naša vlada pa se hudo serkira za navadne ljudi
janezgorenc@email.si
25. 05. 2007 11.50
Mbbrdy, katera nafta pa je to? Pa menda ja ne tista, ki vsak dan poganja vaš avto? Morda celo ogreva vašo hišo? Predlagam, da kurite na drva in hodite peš, potem pa vam bom verjel, da ste res jezni, ker je šel nekdo v vojno zaradi nafte. LP, Janez
mbbirdy@gmail.com
25. 05. 2007 09.50
Žalostno in grozljivo hkrati. Amerika je itak svet extremnih norcev na oblasti, ki so jim denar in nafta na 1. mestu, življenja ljudi in njihove usode so pomembni manj kot drobtinica kruha na tleh. Oglejte si filma Siriana in Strelec (The Shooter) vam bo še bolj jasno. Kam gre ta svet?!