Po sobotnem potresu, ki je v iranskem Tabrizu zahteval okoli 300 življenj, se v mestu začenja odstranjevanje posledic katastrofe. Iskanje preživelih se je končalo že včeraj, pri čemer oblasti pravijo, da zato ker ni več pogrešanih. Medtem nekateri lokalni mediji poročajo, da je pogrešanih še nekaj ljudi. Iskalna akcija je bila tako hitra, predvsem zato ker gre za območja manjših vasi, kjer se ljudje dobro poznajo med seboj in so vedeli, kje približno se nahajajo njihovi znanci.
Veliko dela imajo predvsem pri Rdečem križu, kjer so z okoli 6000 šotori na stadionu zagotovili zavetišče za 16.000 ljudi, ki so ostali brez strehe nad glavo.
Potres je popolnoma prizadel 130 vasi, poškodovanost objektov je tam okoli 70-odstotna, 20 vasi pa je popolnoma uničenih. Ker vremenoslovci napovedujejo hudo zimo, je predsednik Mahmud Ahmadinedžad odredil takojšen začetek obnove prizadete regije, denar za gradnjo domov pa naj bi dala kar država, poroča BBC.
Iran je sicer eno od potresno najbolj aktivnih območij na svetu, zato so bili na ukrepanje v primeru potresa dobro pripravljeni, še pravijo iraške oblasti in dodajajo, da se trenutno ukvarjajo predvsem z dobavo hrane in vode prebivalcem, še vedno pa jih veliko potrebuje tudi zdravniško pomoč, zaradi česar se bolnišnice v regiji srečujejo z veliko prostorsko stisko.
Med drugim so po potresu zaradi pomanjkanja reševalnih vozil ranjene v bolnišnico vozili kar prebivalci vasi, osebje pa se je spopadalo z vprašanjem, kam namestiti paciente, saj najbližja bolnišnica premore le 120 postelj, ranjenih pa je bilo okoli 5000 ljudi. Mnogi izmed tistih, ki so potres preživeli brez poškodb, so se v bolnišnico odpravili, da bi darovali nujno potrebno kri.
Žarišče prvega potresa je bilo sicer okoli 60 kilometrov severovzhodno od mesta Tabriz, njegova moč pa je bila 6,4. Drugi je udaril približno 49 kilometrov severovzhodno od Tabriza, le 11 minut po prvem, njegova moč pa je bila 6,3.
Prebivalci so tudi zadnjo noč večinoma preživeli v zatočiščih ali kar na ulicah, vsako vnovično tresenje tal pa jih močno prestraši. Zaznali več kot 40 popotresnih sunkov. Iran je v preteklosti prizadela že vrsta hudih potresov. Najbolj smrtonosen je decembra 2003 opustošil mesto Bam, ko je tresenje tal ob ogromni gmotni škodi zahtevalo kar 31.000 življenj.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.