Izrael se je s Hamasom spet zapletel v vojaške spopade. Če so nekateri na začetku novega tedna na obzorju že videli premirje, je po eksploziji avtobusa v Tel Avivu precej jasno, da se to ne bo zgodilo. Med drugim je Izrael v odgovor okrepil napade na Gazo.
Vojskovanje je sicer le redko poceni. Izraelski gospodarski časopis The Marker je razkril, da je prvih osem dni spopadov s Palestinci, Izraelce stalo 600 milijonov evrov, če se bodo odločili še za kopensko ofenzivo, pa bo račun kmalu še mnogo višji.
A po drugi strani stroški najbrž niso največja izraelska težava. Imajo namreč kopico radodarnih donatorjev, največji med njimi pa so ZDA.
Kot poroča Jerusalem Post, naj bi nekdanji poveljnik izraelskih obrambnih sil Gabi Ashkenazi priznal, da ameriški davkoplačevalci v izraelski obrambni proračun prispevajo več kot izraelski. Podobne trditve, a vir naj ne bi bil isti, je sicer objavil tudi Veterans News Now.
Ameriški časopisi trdijo, da so takšne trditve pretirane, a vpogled v bilance razkriva, da tudi uradni prispevek, ki je zabeležen v uradnih dokumentih – številni namreč menijo, da Izrael od ZDA dobiva še neuradno pomoč, ni ravno majhen.
Leta 2010 so tako ZDA v izraelski obrambni proračun leta 2010 prispevale 2,75 milijarde dolarjev, lani 3 milijarde, letos pa 3,07 milijarde dolarjev. Do leta 2018 se bo znesek povečeval do 3,15 milijarde dolarjev. Poleg uradnega zneska naj bi sicer iz ZDA v Izrael pošiljali tudi pošiljke orožja, ki niso zabeležene v uradnih evidencah.
Američani financiranje opravičujejo s tem, da gre pravzaprav za večjo varnosti ljudi in premoženja, za boj proti terorizmu, varovanje meja in stabilizacijo območij, na seznamu držav prejemnic je več kot 70 držav, največ denarja pa dobijo Irak, Afganistan, Izrael, ki je bil do leta 2003 tudi uradno prvi na lestvici prejemnikov, Egipt, Pakistan, Jordanija in Kolumbija.
Izrael ima sicer tudi več drugih zaveznic, kot so Velika Britanija, Nemčija, Turčija, Kanada, Kitajska in Indija, vse te sicer vsaj uradno trdijo, da se to zavezništvo odvija predvsem na diplomatski ravni.
Hamasu denar od ugrabitev, drog in prostovoljni prispevki skrajnežev
A če na eni strani izraelski obrambni proračun ni popolnoma jasen, je na drugi strani Hamasov še mnogo manj pregleden.
Organizacija ima po različnih podatkih letni proračun od približno 70 milijonov do skoraj milijarde dolarjev. Samo po oceni paragvajskih oblasti pri njih živeči pripadniki arabske narodnosti različnim skrajnim skupinam na leto donirajo med 50 in 200 milijonov dolarjev.
V začetku tisočletja je bila največji donator Saudska Arabija, večinoma pod krinko islamskih dobrodelnih organizacij, med donatorji pa so še države, kot sta na primer Iran ali Egipt, saj je na strani Hamasa tudi Muslimanska bratovščina.
Aktivisti organizacije sicer precej denarja naberejo tudi z ugrabitvami in drugimi nezakonitimi dejavnostmi v Južni Ameriki.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.