Udeležba na volitvah v Evropski parlament je bila v celotni EU tokrat 43,11-odstotna, kažejo prve ocene, ki so jih danes objavili v Bruslju. To je za malenkost več kot pred petimi leti, ko je bila 43-odstotna in prvič po letu 1979 se je zgodilo, da se je trend obrnil, in je udeležba višja kot na prejšnjih volitvah.
Osme evropske volitve so se sicer začele v četrtek v Veliki Britaniji in na Nizozemskem. V petek so šli na volišča Irci in Čehi, včeraj so volitve potekale v Latviji, na Malti, Slovaškem in Češkem, danes pa so volili še v preostalih članicah povezave.
V Evropskem parlamentu bo v prihodnjih petih letih spet najmočnejša konservativna Evropska ljudska stranka (EPP), kažejo prvi začasni uradni izidi glasovanja v 28 članicah EU. EPP bo zasedla 212 od 751 sedežev. Druga najmočnejša politična skupina pa bodo znova evropski socialdemokrati (S&D) s predvidoma 185 sedeži. Na tretjem mestu so znova evropski liberalci z 71 sedeži, na četrtem pa Zeleni s 55 sedeži. Sledijo združena evropska levica s 45 sedeži, kar je precej bolje kot leta 2009, ter zmerni evroskeptiki Evropski konservativci in reformisti s 40 sedeži.
Desnosredinska Evropska ljudska stranka (EPP) je tako že sporočila, da je na poti do zmage na evropskih volitvah in bo zahtevala položaj predsednika Evropske komisije, za to mesto se sicer poteguje Jean-Claude Juncker.
Kako so volili?
Na evropskih volitvah na Malti je glede na prve ocene v veliki prednosti vladajoča Laburistična stranka premiera Josepha Muscata. Kot kažejo ocene stranke, naj bi osvojila približno 53 odstotkov glasov in s tem zasedla štiri od šestih poslanskih sedežev.
Konservativna unija CDU in CSU je zmagovalka evropskih volitev v Nemčiji, kažejo izidi vzporednih volitev. Za CDU in CSU naj bi glasovalo 36 odstotkov volivcev, kar je sicer manj kot pred petimi leti. Za koalicijske socialdemokrate (SPD) je glasovalo okoli 27,5 odstotka volivcev. Dobro se je odrezala evroskeptična Alternativa za Nemčijo, ki je prejela nekaj več kot 6 odstotkov glasov.
Na evropskih volitvah v Latviji je zmagala vladajoča stranka Enotnost premierke Laimdote Straumjume, ki si lahko obeta štiri od skupno osmih poslanskih sedežev, kažejo neuradni podatki volilnih oblasti po skoraj vseh preštetih glasovih.
V Bolgariji je glede na prve izide vzporednih volitev zmagala konservativna stranka Gerb nekdanjega premiera Bojka Borisova, ki je osvojila 28,6 odstotka glasov in šest od 17 bolgarskih sedežev v Evropskem parlamentu.
Na evropskih volitvah v Avstriji je glede na izide vzporednih volitev zmagala desnosredinska Avstrijska ljudska stranka (ÖVP). Na drugem mestu so socialdemokrati (SPÖ), na tretjem pa skrajno desni svobodnjaki (FPÖ), ki so dobili skoraj 20 odstotkov glasov oziroma sedem odstotnih točk več kot leta 2009.
Stranke vladajoče koalicije na Irskem so na evropskih volitvah zabeležile izgubo podpore. Glede na vzporedne volitve, ki jih je po petkovih volitvah včeraj zjutraj objavila državna televizija RTE, je vladajoča Fine Gael prejela 22 odstotkov glasov, kar je sedem odstotnih točk manj kot na evropskih volitvah leta 2009.
V Grčiji je tesno zmagala skrajno leva stranka Siriza, ki je dobila med 26 in 30 odstotkov glasov, kažejo izidi šestih vzporednih volitev, ki so jih objavili po zaprtju volišč. Siriza vodi pred vladajočo Novo demokracijo premiera Antonisa Samarasa, ki naj bi prejela od 23 do 27 odstotkov glasov.
Na evropskih volitvah na Cipru je glede na prve izide vzporednih volitev prepričljivo zmagala vladajoča proevropska konservativna stranka Demokratski zbor (DISY), ki naj bi osvojila od 36,5 do 39,5 odstotka glasov.
Vladajoča desnoliberalna Državljanska platforma (PO) na Poljskem za odstotek glasov premagala opozicijsko konservativno stranko Zakon in pravičnost (PiS). Glede na izide vzporednih volitev naj bi sicer obe stranki v Evropski parlament poslali po 19 poslancev. Vstop v parlament se obeta tudi skrajno liberalni stranki Nova desnica.
Na Madžarskem je v skladu s pričakovanji gladko zmagala vladajoča stranka Fidesz, ki je dobila med 53 in 55 odstotkov glasov, kažejo izidi vzporednih volitev, objavljeni na novičarskem portalu Index. V Evropski parlament se je sicer uspelo prebiti predstavnikom petih madžarskih strank.
Opozicijski socialisti so na Portugalskem sodeč po izidih vzporednih volitev porazili desnosredinsko vladno koalicijo. Socialisti naj bi prejeli med 30 in 36 odstotkov glasov, vladni socialdemokrati (PSD) in konservativci (CDS) pa skupaj med 25 in 29 odstotkov. Volivci naj bi s tem izrazili ostro nasprotovanje varčevalnim ukrepom vlade.
V Romuniji je prepričljivo zmagalo levosredinsko zavezništvo pod vodstvom vladajočih socialnih demokratov, ki ga je podprlo 41 odstotkov volivcev, kažejo rezultati vzporednih volitev, objavljeni po zaprtju volišč.
Na evropskih volitvah na Danskem naj bi populistični Danski ljudski stranki uspelo premagati vladajoče socialdemokrate premierke Helle Thorning-Schmidt in liberalce, kažejo izidi vzporednih volitev.
V Franciji je na evropskih volitvah zmagala skrajno desna, evroskeptična Nacionalna fronta, kažejo izidi vzporednih volitev. Zanjo naj bi glasovalo približno 25 odstotkov volivcev. Z 20-odstotno podporo ji sledi desnosredinska Unija za ljudsko gibanje (UMP), medtem ko so vladajoči socialisti z manj kot 15 odstotki doživeli nov velik neuspeh.
Skrajno desna populistična stranka Pravi Finci na današnjih volitvah vendarle ni dosegla takšnega uspeha, kot so se mnogi bali. Sodeč po prvih izidih naj bi zanjo glasovalo 12,8 odstotka volivcev na Finskem, kar pomeni dva sedeža v Evropskem parlamentu, izhaja iz podatkov, objavljenih na posebni volilni strani Evropskega parlamenta Elections Night 2014. Največ glasov naj bi sicer zbrala Nacionalna koalicijska stranka (22,7 odstotka) odhajajočega premiera Jyrkija Katainena, ki na evropski ravni pripada konservativni Evropski ljudski stranki.
Na Češkem je skladno z napovedmi javnomnenjskih raziskav zmagalo populistično gibanje Ano s 16,13 odstotka glasov. Tesno za njim je konservativna stranka TOP09 s 15,95 odstotka, na tretjem mestu so glede na končne uradne izide volitev socialdemokrati premiera Bohuslava Sobotke s 14,17-odstotno podporo volivcev.
V Španiji je vladajoča Ljudska stranka tesno zmagala pred socialisti. Kot poroča spletna izdaja časnika La Gaceta, ki se sklicuje na izide vzporednih volitev, je Ljudska stranka dobila 32,3 odstotka glasov oz. 19 do 20 sedežev, socialisti pa 30,8 odstotka oz. 18 do 19 poslancev.
Švedski Zeleni so se na današnjih evropskih volitvah s 17,1 odstotka glasov zavihteli na drugo mesto. Kot še kažejo izidi vzporednih volitev, ki jih je objavila švedska televizija SVT, so kljub izgubam zmagali socialdemokrati s 23,7 odstotka glasov. Med poraženci je Piratska stranka, ki ji ni uspelo obdržati sedežev v Evropskem parlamentu.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.