Če po vseh padlih rekordih še vedno, mislite, da strokovnjaki pretiravajo z opozarjanjem na spremembe ozračja v zadnjem času, naj vam pojasnimo tako: Praktično vse od začetka industrijske dobe v drugi polovici 18. stoletja pa do lanskega oktobra je povprečna temperatura ozračja na Zemljinem površju narasla za približno eno stopinjo Celzija. V nadaljnjih petih mesecih, se pravi od lanskega oktobra do danes, pa je po aktualnih podatkih Weatherbell Analytics temperatura narasla še za neverjetne 0,4 stopinje Celzija. Čeprav gre za preliminarne podatke, je po besedah njihovih strokovnjakov povsem očitno, da je minuli februar spet podrl rekord v odstopanju od povprečne mesečne temperature. Po njihovih ocenah še noben mesec doslej ni bil tako prekomerno topel kot letošnji februar.
Po preliminarnih podatkih je bil februar od dolgoletnega povprečja (1981-2010) toplejši za nekje med 1,15 in 1,4 stopinje Celzija. Pravijo, da temperatura ta mesec po njihovih opažanjih še za okoli 0,2 stopinje Celzija bolj odstopa, kot je odstopala januarska temperatura. Na uradne potrditve bo sicer treba med drugim počakati na Ameriško agencijo za atmosfero in oceane (NOAA), ki podatke za minuli mesec objavlja v drugi polovici tekočega meseca. Kakorkoli, dejstvo je, da klimatske spremembe vedno bolj glasno zahtevajo našo pozornost.
Previsoke temperature so krive, da v več delih sveta letos ni bilo prave zime. Na nekaterih delih Arktike so letošnjega februarja temperature kar za neverjetnih 16 stopinj višje od običajnih, kar pomeni, da so nekaj stopinj nad lediščem. Takšne temperature so sicer značilne za junij.
Incredible #Arctic warmth so far this year as sea ice continues to break daily records! #climate pic.twitter.com/Sl5o5IiZWp
— Zack Labe (@ZLabe) February 26, 2016
Rekordno toplo zimo beležijo širom ZDA, prav tako več držav v Evropi in Aziji ne pomni tako toplega februarja. V tropskih predelih so rekordne temperature glavni krivec za najdaljšo sezono škodljivega koralnega beljenja. Ob segrevanju oceanov namreč korale zavrnejo simbiozo z algami, ki jim dajejo hrano in tudi značilne močne barve. Ko alg ni več, postane apnenčasti skelet koral izpostavljen, in če se morje ne shladi, sledi gotova smrt.
V najbolj severno ležeči naselbini na otočju Spitsbergi, ki leži v Arktičnem oceanu severno od celinske Evrope, je letošnja zima kar za 10 stopinj Celzija toplejša od povprečne.
NOAA je sicer potrdila, da je nenavadnemu porastu temperatur veliko pripomogel El Nino, a opozarjajo, da tako izgleda globalno segrevanje.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.