Ogromna količina podatkov, pridobljenih iz datotek, ki so jih od panamske družbe sprva pridobili nemški novinarji, nato tudi ostali, razkriva izjemen obseg goljufij s pomočjo davčnih oaz državnih voditeljev, drugih politikov in tudi znanih osebnosti. Gre za največje zaslužkarje tega sveta.
Več kot enajst milijonov dokumentov priča o skrivnih finančnih poslih. Tajni podatki o dobesednem prodajanju finančne tajnosti goljufom, med katerimi so politiki, mamilaški mogotci, celo športni zvezdniki in številni drugi, so ušli podjetju Mossack Fonseca s sedežem v Panami in številnimi podružnicami po vsem svetu, ki se ukvarja z registracijo podjetij v davčnih oazah. Odkrili so jih nemški novinarji Suddeutsche Zeitung ter jih delili z Mednarodnim konzorcijem preiskovalnih novinarjev (ICIJ) ter številnimi ostalimi medijskimi hišami. Dokumente pregleduje ekipa več kot 370 raziskovalnih novinarjev iz skupno 76 držav.
40 let pranja denarja
Pridobljeni podatki kažejo, kako je dano podjetje pomagalo pri pranju denarja, izogibanju sankcijam in davkom. Vse to počnejo že debelih 40 let, ugotavljajo združeni mediji. Dokumenti med drugim pričajo o skrivanju denarja v davčnih oazah približno 140 visokih uradnikov. Povezave kažejo na vpletenost oseb iz več kot 200 različnih držav in več kot 200.000 vpletenih poslovnih subjektih.
Gerard Rycle, direktor konzorcija preiskovalnih novinarjev: “Mislim, da gre za največje tovrstno razkritje doslej, vsaj glede na količine pridobljenih podatkov.”
Podatki med drugim razkrivajo povezave velikih korporacij z nekdanjim egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom, z nekdanjim libijskim predsednikom Moamarjem Gadafijem, trenutnim predsednikom Sirije Bašarjem Al Asadom in ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Na račune navideznih podjetij v lasti Putinovih uradnikov sta glede na podatke, o katerih poročajo, romali kar dve milijardi dolarjev.
Med vpletenimi ne manjka tudi takšnih, ki so javno pozivali k boju z utajami in goljufijami, med drugim tukaj konzorcij omenja kitajskega predsednika Xija Jinpinga, ki je sam napovedal vojno korupciji, prav tako Petra Porošenka, poslovneža in ukrajinskega predsednika, našli pa naj bi celo povezave podjetij v davčnih oazah z očetom britanskega premierja Davida Camerona.
Podatki kažejo, da prek davčnih oaz posluje kar 29 milijarderjev s Forbsove lestvice.
Lastniki podjetij v davčnih oazah tudi znane osebnosti, med njimi Jackie Chan in Lionel Messi
V dokumentih so se znašle tudi znane osebnosti. Med temi je tudi igralec Jackie Chan, ki naj bi s pomočjo panamskega podjetja odprl vsaj šest fiktivnih podjetij, poročajo. Dodajajo, da samo odpiranje podjetij ni nujno kaznivo dejanje, temveč v nekaterih primerih logična izbira.
V na novo pridobljenih podatkih so se znašli tudi visoki predstavniki Fife, ki so že vključeni v škandal, ki je nedavno odmeval v javnosti, še bolj pa je zagotovo udarna informacija, da so v dokumentih našli tudi ime nogometnega zvezdnika Lionela Messija. Kot pravijo, sta on in njegov oče lastnika panamskega podjetja Mega Star Enterprises Inc.
Dokumenti vključujejo tudi podatke o 33 kriminalcih s tako imenovane “črne liste” ameriških pristojnih organov. Šlo naj bi za vodje mehiških mamilarskih kartelov in terorističnih organizacij.
Razkrivajo, kako je eno od goljufivih podjetij denimo z gorivom oskrbovalo letalonosilko, ki jo je sirska vlada uporabljala v zračnih napadih. “Ti podatki kažejo na to, kako globoko so zakoreninjene te škodljive prakse in kriminal v svet davčnih oaz," je povedal Gabriel Zucman, ekonomist na univerzi v Kaliforniji. Upa, da bodo razkritja postopoma pripeljala tudi do konkretnih sankcij.
Vpleteni tudi Slovenci?
V okviru projekta #PanamaPapers bodo pod drobnogledom tudi Slovenci, poroča časnik Delo. Ob tem navajajo, da so Slovenci in nekateri drugi doslej preko UPC Svetovalne skupine registrirali najmanj 17 podjetij v davčnih oazah. Med drugim so v časniku odkrili primere antedatiranja dokumentov, zmanjševanja pomena pravnomočnih obsodb strank UPC in dejavnega skrivanja upravičencev družb v davčnih oazah pred slovenskimi oblastmi.
Konzorcij raziskovalnih novinarjev bo sicer popoln seznam družb in ljudi, povezanih z njimi, objavil v začetku maja letos.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.