
Kitajski predsednik Hu Jintao je tako danes Cheneyju dejal, da morajo ZDA nasprotovati neodvisnosti Tajvana, pa tudi vsakršnim izjavam in dejanjem tajvanskih voditeljev, katerih namen je sprememba statusa Tajvana, ne pa jim pošiljati napačnih signalov. Hujev predhodnik Jiang Zemin pa je ameriškemu gostu dal vedeti, da bi bilo v ameriško-kitajskih odnosih več prostora za razvoj, če bo vprašanje Tajvana ustrezno obravnavo, in da je Peking pripravljen vložiti vse napore za dosego mirne ponovne združitve s Tajvanom.
Cheney je tako kot po torkovem pogovoru s kitajskim kolegom Zeng Qinghongom ponovil stališče Washingtona, da bodo ZDA vztrajale pri politiki ene Kitajske in da ne podpirajo neodvisnosti Tajvana. Za odnose med državama pa je Cheney menil, da so v "dobrem stanju" in Kitajsko pozval k večji angažiranosti pri reševanju vprašanja severnokorejskega jedrskega programa, češ da "čas ni na naši strani".
Kitajski podpredsednik je sicer neobičajno neposredno v torek Cheneyju naslovil poziv, naj ZDA prenehajo prodajati orožje Tajvanu. Ameriški zakoni obvezujejo Washington, da Tajvan oskrbuje z orožjem, ki ga potrebuje za obrambo. Leta 1982 je Washington sicer obljubil, da bo zmanjšal in postopno tudi prenehal s prodajo orožja Tajvanu, vendar to povezal s tem, da Kitajska sledi politiko "mirne ponovne združitve".
Cheney se je danes sestal tudi s premierom Wen Jiabaom, ki je ameriškega gosta pozval, naj ZDA odpravijo omejitve na izvoz visoke tehnologije na Kitajsko. ZDA namreč Pekingu ne dovolijo prodaje ameriških superračunalnikov in druge tehnologije, ki bi omogočila izboljšanje njegovih vojaških zmogljivosti.