Mlada Savdijka Rahaf Mohamed al Kunun je minuli konec tedna v strahu za svoje življenje in prihodnost zbežala pred svojo družino na Tajsko, kjer pa so ji v nedeljo preprečili nadaljevanje poti proti Avstraliji in je tako 'obtičala' na letališču v Bangkoku.
Tajske oblasti so zdaj sporočile, da je ne bodo prisilno izgnale in da jo bo Tajska zaščitila.
Vodja oddelka za imigracijo Surachate Hakparn je sporočil, da je Tajska ne bo izgnala in da bodo naredili vse, kar je v njihovi moči, da jo čimbolj zaščitijo: "Zdaj je na območju Tajske in nihče je ne more prisiliti, da oddide kamorkoli. Z njo bomo komunicirali in naredili karkoli bo želela. Nikogar ne bomo poslali v smrt."
Izničili so tudi odločitev tajskega sodišča, ki je pred tem odločilo, da morajo 18-letnico deportirati nazaj v Kuvajt. Mohamed al Kununova je v okviru zaščite predstavnika UNHCR kasneje zapustila letališče. "Ima dovoljenje, da ostane ... sedaj je pod oskrbo UNHCR," je dejal Hakparn.
Kot je sporočila prek Twitterja, se zdaj počuti varno, končno pa so ji vrnili tudi potni list.
Zabarikadirala se je v hotelsko sobo
Ko so jo tajske oblasti želele izgnati iz države, se je Savdijka zabarikadirala v svoji hotelski sobi na letališču v Bangkoku. "Zabarikadirana je v sobi in pravi, da ne bo odšla, dokler se ji ne omogoči srečanje s predstavniki Združenih narodov in zaprositve za azil," je sporočil predsednik azijske podružnice človekoljubne organizacije Human Rights Watch (HRW) Phil Robertson.
Najstnica je vztrajno zavračala deportacijo, čeprav so pred njeno sobo že več ur predstavniki tajskih oblasti, ki jo želijo spraviti na letalo za Kuvajt, kjer naj bi bila njena družina. K zadržanju njenega izgona so tajske oblasti pozvali tudi v HRW.
Savdijka zahteva, da ji omogočijo vložitev prošnje za azil in dovolijo srečanje s predstavnikom Visokega komisariata Združenih narodov za begunce. Kot je zatrdila za več medijev, je njeno življenje ogroženo.
"Družina mi grozi, da me bo ubila. In to zaradi nepomembnih reči oziroma iz najbolj malenkostnih razlogov" pravi Mohamed al Kununova in dodaja da jo v Kuvajtu čakajo bratje in savdski diplomati. "Ubili me bodo. Moje življenje je v nevarnosti."
Družina naj bi ji namreč v preteklosti že večkrat zagrozila s smrtjo, večkrat je bila tudi žrtev psihičnega in fizičnega nasilja. Prepričana je, da jo bodo ob morebitni vrnitvi takoj zaprli.
Tajski odvetniki skušali preprečiti izgon
Tajska odvetnica za človekove pravice Nadthasiri Bergman je želela na kazenskem sodišču v Bangkoku doseči preprečitev njene deportacije, a je sodišče danes sprva zavrnilo njeno zahtevo. "Odgovorili so nam, da nimamo dovolj dokazov," je pojasnila odvetnica in dodala, da se nameravajo na odločitev sodišča pritožiti.
Vodja tajskega urada za imigracijo Surachate Hakparn pa je kasneje na novinarski konferenci pojasnil, da Savdijke ne bodo izgnali proti njeni volji in da se bo kmalu sestala s predstavnikom ZN.
"Na voljo imamo zelo malo časa in Rahaf se sooča z veliko nevarnostjo," pa je ob tem dejal Robertson.
Takšna odločitev sodišča bi pomenila, da bi Rahaf Mohamed al Kunun z letalom lahko poslali nazaj v Kuvajt, kjer je bila na počitnicah z družino. Prav tam pa se je pred dvema dnevoma odločila pobegniti, saj jo je njena družina, kot zatrjuje, silila v poroko.
Nato se je usedla na letalo za Avstralijo s postankom v tajski prestolnici, kjer pa se je situacija zanjo drastično zapletla.
Kot je tajska policija včeraj povedala za BBC, 18-letnica naj ne bi imela urejene tajske vize, zato naj bi ji zavrnili vstop v državo. A mlada Savdijka trdi, da ima avstralsko vizo, ter da ji je v nedeljo, ko se je izkrcala z letala na letališču Suvarnabhumi v Bangkoku in skušala prestopiti, nek savdski diplomat zasegel potni list. Oblastem je ob sicer pojasnjevala, da sploh ni nameravala ostati na Tajskem.
Savdsko veleposlaništvo v Bangkoku pa je v pisni izjavi pojasnilo, da so Mohamed al Kununovo pridržali na letališču, ker ni imela povratne letalske karte in da jo bodo izgnali v Kuvajt, kjer živi večji del njene družine. Nadaljevali so, da Savdska Arabija nima pristojnosti, da jo zadržuje na letališču ali kje drugje ter da ji niso zasegli dokumentov. Kot so dodali, so oblasti v stiku z njenim očetom, ki je prosil za pomoč.
Kot so še sporočile tajske oblasti, jo bodo v naslednjih urah posedli na letalo za Kuvajt, o zaseženem potnem listu pa naj ne bi imeli informacij.
So si oblasti zgodbo izmislile?
Po informacijah nevladne organizacije Human Rights Watch (HRW), ki je ob tem izrazila resno zaskrbljenost, tajske oblasti sodelujejo s savdskimi. Izmislili naj bi si zgodbo, da dekle ni imelo urejenih dokumentov ter dopustili savdskim predstavnikom, da jo pričakajo na letališču in ji zasežejo potovalne dokumente. Ob tem se sprašujejo, če ima Tajska sploh ustrezno pravno podlago za njen izgon.
Dekle je pozornost sevtovne javnosti pritegnila predvsem minuli konec tedna, ko je začela na Twitterju opozarjati na svojo zgodbo.
Aktivisti za človekove pravice opozarjajo, da so lahko Savdijke, ki zbežijo, pogosto žrtve družinskega nasilja in jim kratijo svobodo, če jih vrnejo proti njihovi volji.
Savdska kraljevina je bila večkrat tarča kritik zaradi pravic žensk. V državi velja sistem skrbništva, ko moški nadzorujejo in se odločajo v imenu ženskih sorodnic. Ženske pa so še vedno lahko kaznovane za 'moralne' zločine ali postanejo tarče 'ubojev iz časti', ki jih izvedejo družinski člani.
KOMENTARJI (167)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.