18-letnica naj bi se že danes zvečer vkrcala na letalo za Kanado, je potrdil vodja tajske policije za priseljevanje Surachate Hakparn. V dopoldanskih urah je sicer odjeknila novica, da naj ji Avstralija zagotovila azil, a ta tega ni uradno potrdila.
Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) je al Kununovo v sredo napotil na avstralsko zunanje ministrstvo za podelitev humanitarnega vizuma, a medtem ji je azil ponudila tudi Kanada, kamor bo sedaj Rahaf tudi odpotovala, je potrdil tudi kanadski premier Justin Trudeau: "Kanada se je vedno nedvoumno postavila v bran človekovim pravicam in pravicam žensk po vsem svetu. Ko so ZN zaprosili, da al Kununovi odobrimo azil, smo sprejeli."
Visoki komisar ZN za begunce Filippo Grandi pa je dejal: "Njena stiska je v zadnjih dneh pritegnila pozornost celotnega sveta ter ponudila vpogled v negotove razmere milijonov beguncev po vsem svetu. Zaščita beguncev je danes ogrožena in ni vedno zagotovljena, a v tem primeru so mednarodno pravo in človeške vrednoste prevladale."
Al Kununova je na Tajsko pobegnila pred svojo družino, ker se je bala, da jo bodo ubili, ker se je odrekla islamu. Nameravala je v Avstralijo, a naj bi ji savdski in kuvajtski uradniki na letališču v Bangkoku, ko je želela prestopiti, odvzeli dokumente. 18-letnica je nato obtičala na letališču Suvarnabhumi, tajske oblasti pa so jo hotele deportirati v Kuvajt. Zabarikadirala se je v hotelsko sobo.
Na Twitterju dokumentirala svoje pridržanje
Al Kununova je pozornost svetovne javnosti pritegnila z delitvijo svoje zgodbe na družbenih omrežjih. Tako je pridobila na tisoče sledilcev in podpornikov. Verjetno prav zahvaljujoč temu, so ji tajske oblasti dovolile vzpostaviti stik z UNHCR in je niso na silo izgnale v Kuvajt.
'Kampanja', ki jo je zagnala, je bila tako uspešna, da je predstavnik Savdske Arabije Abdalelah Mohamed A. al Shuaibi tajskim oblastem celo dejal, da bi bilo bolje, da bi ji namesto potnega lista odvzeli telefon. Al Kununova je o srečanju pozneje na Twitterju objavila tudi videoposnetek, v katerem je dejala, da je verjetno prav njen Twitterjev profil 'spremenil igro' in ji pomagal v boju proti temu, kar so v prvi vrsti želeli zanjo.
Danes je bil njen račun sicer izbrisan, po poročanju Reutersa zaradi groženj s smrtjo. Njena zadnja objava se glasi: "Imam slabe in dobre novice!"
Njena zgodba je pod drobnogled znova postavila zakone Savdske Arabije, ki ženske zelo omejujejo.
Številni begunci lahko o takšnem razpletu le sanjajo
Primer 18-letne Savdijke je sicer prej izjema kot pravilo – predvsem zaradi hitrega razpleta in ponujene možnosti za podelitev azila. Po podatkih UNHCR dobi tovrstno možnost letno le en odstotek beguncev. Na azil tako lahko čakajo od devetih mesecev pa do več let – nekateri tudi vse življenje. Trajanje postopka je pogosto odvisno od okoliščin, v katerih se je oseba znašla, pri čemer imajo ranljivejši prednostno obravnavo.
Avstralsko ministrstvo za notranje zadeve je v sredo sicer sporočilo, da bo njeno prošnjo obravnavalo po ustaljenem postopku tako kot vse druge prošnje. Tudi avstralski minister za notranje zadeve Peter Dutton je zatrdil, da al Kununova "ne bo imela nobene posebne obravnave". "Nihče je ne želi videti v stiski in očitno je zdaj našla varno zatočišče na Tajskem," je v Brisbanu nato dejal novinarjem. A kmalu za tem je Avstralija sporočila, da bo njen primer in morebitno odobritev humanitarnega vizuma "skrbno preučila". Ta bi al Kununovi omogočil trajno bivanje ter pravico do dela in študija v Avstraliji.
Tudi predstavnik Global Affairs Canada (GAC) Stefano Maron je dejal, da je Kanada zelo zaskrbljena in pozorno spremlja njen primer. "Kanada se bo vedno zavzemala za človekove pravice, še posebej za pravice žensk," je poudaril.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.