Tujina

Tajni zapori CIA tudi v BiH?

Sarajevo, 11. 04. 2006 11.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Amnesty International v poročilu ugotavlja, da bi CIA lahko ameriško vojaško oporišče pri Tuzli uporabljala kot tajni zapor.

Je CIA ameriško oporišče Orao pri Tuzli uporabljala za svojo bazo pri prevozu domnevnih teroristov?
Je CIA ameriško oporišče Orao pri Tuzli uporabljala za svojo bazo pri prevozu domnevnih teroristov? FOTO: Reuters

Ameriška centralna obveščevalna agencija CIA bi lahko kot tranzitno državo za letalski prevoz ljudi, osumljenih povezav s teroristično mrežo Al Kaida, in za svoje zapore uporabljala tudi BiH. To možnost omenja zadnje poročilo Amnesty International (AI), v katerem organizacija agencijo CIA obtožuje kršenja človekovih pravic. Da naj bi CIA ameriško oporišče Orao pri Tuzli najverjetneje uporabljala za svojo bazo, so v minulih mesecih poročali tudi mediji v BiH.

AI v poročilu s 5. aprila, sklicujoč se na pričevanja treh Arabcev, ocenjuje, da bi lahko terorizma osumljene posameznike zadrževali tudi v tajnih zaporih CIA v Bosni in Hercegovini, Romuniji, Turčiji, v Bolgariji, Albaniji in na Slovaškem.

AI se sklicuje na pričevanje Mohameda Basmilaha, Salaha Karuja in Mohameda al Asada, ki so bili konec leta 2003 zajeti v Afganistanu. Po zajetju so 13 mesecev preživeli na različnih tajnih lokacijah, nato pa so jih maja lani prepeljali v Jemen, kjer so jih minuli mesec izpustili. Trojica meni, da so bili med drugim zaprti tudi v BiH.

BiH: Pri nas ni tajnih zaporov

Predsedujoči svetu ministrov Bosne in Hercegovine Adnan Terzić je navedbe AI že zanikal. Kot je dejal, informacije domačih obveščevalnih služb kažejo, da na ozemlju BiH ni tajnih zaporov CIA in da letala ameriške obveščevalne agencije niso pristajala na letališčih BiH.

Nekateri ocenjujejo, da naj bi v Bosni trenutno delovalo okoli 30 različnih tajnih služb
Nekateri ocenjujejo, da naj bi v Bosni trenutno delovalo okoli 30 različnih tajnih služb FOTO: Reuters


V nasprotju s tem pa mediji v BiH že več mesecev poročajo, da ameriško oporišče Orao pri Tuzli najverjetneje uporablja tudi CIA, kar kažejo tudi navedbe nekaterih Bošnjakov, ki so bili zaprti in zaslišani v tem oporišču, kjer je sicer nameščenih okoli 900 vojakov.

Analitik časnika Jane's Defence Zoran Kusovac je ob tem navedel, da je oporišče Orao velika avtonomna ameriška baza, ki je zaradi lastnega letališča primerna za različne aktivnosti. Američani to oporišče uporabljajo brez nadzora, zato bi bilo po mnenju Kusovca mogoče, da CIA tja vozi zapornike.

Ob tem strokovnjaki v BIH ocenjujejo, da v državi obstaja močan vpliv tujih obveščevalnih služb. Kot je dejal nekdanji obveščevalec Edo Bešić, je težko oceniti, koliko tujih obveščevalnih služb je trenutno v BiH, naj pa jih ne bi bilo manj kot 30.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.