V Jemnu so aretirali 29 ljudi osumljenih, da so člani teroristične organizacije Al Kaida, poroča tiskovna agencija Reuters. Skupina naj bi načrtovala napad na naftna črpališča in podjetja, ki so v lasti tujega kapitala oz. imajo tujci v teh podjetjih kakršne koli interese. Načrtovali naj bi tudi napad na britansko veleposlaništvo in jemenska vladna poslopja, je sporočil vodja državne varnosti Ali Mohammad Al-Ansi. Prisotnost Al Kaide se je sicer v zadnjem letu v omenjeni državi močno krepila. Akcija po celi državi še poteka, tako da je zelo verjetno, da bodo še koga aretirali.
Potem ko je pred dvema dnevoma Nigerijec skušal raznesti letalo, namenjeno iz Amsterdama v Detroit, so ameriške oblasti sporočile, da je 23-letnik eksploziv in navodila za napad dobil v Jemnu. Ansi teh informacij ni želel komentirati.
Tajni ameriški boj v Jemnu?
Cia je pred letom dni v Jemen poslala vrsto operativcev z izkušnjami v boju proti terorizmu, je poročal ameriški časnik New York Times, ki se sklicuje na neimenovanega nekdanjega visokega predstavnika Cie.
Pripadniki skrivnih specialnih enot so hkrati začeli uriti jemenske varnostne sile v protiterorističnih taktikah. Pentagon bo v prihodnjih 18 mesecih porabil več kot 70 milijonov dolarjev za urjenje in opremljanje jemenske vojske, notranjega ministrstva in obalno stražo, s čimer se bo ameriška vojaška pomoč Jemnu povečala za več kot za dvakrat, piše New York Times.
ZDA so na Jemen postale pozorne, ko je Nigerijec, ki je poskušal na božični dan razstreliti ameriško letalo na poti iz Amsterdama v Detroit, priznal, da se je uril v Jemnu. Država je bila dolgo zatočišče za islamske skrajneže, deloma zato, ker je jemenska vlada z odprtimi rokami sprejela islamske borce, ki so se v 80. letih prejšnjega stoletja borili v Afganistanu.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.